Tokiu būdu jie siekia padidinti spaudimą, kad būtų nutrauktas jau aštuonis mėnesius trunkantis politinis paralyžius.
Ketvirtadienį M. Sadras paragino deputatus iš savo bloko, kuris yra didžiausias parlamente, paruošti atsistatydinimo raštus. Dvasininko teigimu, toks žingsnis turėtų užbaigti aklavietę ir sudaryti sąlygas naujai vyriausybei suformuoti.
Nuo spalį įvykusių visuotinių rinkimų Bagdado parlamente tvyro sumaištis, o intensyvios politinių frakcijų derybos nepadėjo suburti daugumos, kuri remtų Mustafą al Kadhemi pakeisiantį premjerą.
„Nenoriai priėmėme savo brolių ir seserų, M. Sadro bloko atstovų, prašymus atsistatydinti“, – per „Twitter“ parašė parlamento vadovas Mohammedas al Halbussi, gavęs 73 įstatymų leidėjų atsistatydinimo raštus.
Irako įstatymų leidėjai jau viršijo visus konstitucijoje nustatytus vyriausybės sudarymo terminus, todėl karo nuniokotoje Artimųjų Rytų valstybėje užsitęsė politinė krizė.
„Jei sadristų bloko išlikimas trukdo suformuoti vyriausybę, visi bloko atstovai yra pasirengę atsistatydinti iš parlamento“, – ketvirtadienį pareiškė M. Sadras.
„Politinis teatras“
Sekmadienio vakarą parlamento tarnybos nesureagavo į prašymą pakomentuoti M. Sadro bloko sprendimo konstitucinių pasekmių.
Tačiau Irako politikos analitikas Hamzeh Hadadas šį žingsnį pavadino „dar vienu politiniu teatru“, kurį esą surengė sadristų judėjimas ir dvasininko sąjungininkas M. al Halbussi.
„Nors pirmininkas priėmė atsistatydinimą, parlamentas turi pasiekti kvorumą ir nubalsuoti absoliučia balsų dauguma“, kad atsistatydinimas įsigaliotų, „Twitter“ paskelbė analitikas.
Ketvirtadienį prasidėjo parlamento atostogos, o įstatymų leidėjai į darbą turėtų grįžti tik rugpjūtį.
Dvi šiitų frakcijos – M. Sadro vadovaujama koalicija ir jos galinga varžovė, susivienijimas „Koordinacinis tinklas“ – teigia turinčios parlamentinę daugumą, o kartu ir teisę skirti premjerą.
Nors M. Sadras tikisi tiesioginės 73 įstatymų leidėjų ištikimybės, jo platesniam blokui taip pat priklauso sunitų įstatymų leidėjai iš M. al Halbussi partijos ir Kurdistano demokratinės partijos (KDP).
Tačiau 155 atstovų iš viso turinčiam sadristų blokui vis tiek trūksta mandatų iki absoliučios daugumos 329 vietų parlamente.
Sekmadienį žengtas žingsnis reiškia, kad atsakomybė suformuoti vyriausybę tenka „Koordinaciniam tinklui“. Šiai jėgai priklauso buvusio ministro pirmininko Nuri al Maliki (Nurio Malikio) partija ir proiranietiškas aljansas „Fatah“ – šiitų vadovaujamos buvusios sukarintų grupuočių koalicijos „Hashed al Shaabi“ politinis sparnas.