Kontrabandos tinklais į Rusiją – karui prieš Ukrainą paruošti ginklai: atskleidė schemą ir kodėl Vakarai žiūri į Serbiją

2022 m. balandžio 18 d. 14:29
Lrytas.lt
Rusija gauna amuniciją ir ginklus karui Ukrainoje iš Irako, o jie keliauja per Irano kontrabandinių ginklų tinklus. Skelbiama, kad RPG ir prieštankinės raketos, taip pat Brazilijoje kurtos raketų paleidimo sistemos į Rusijos kariuomenę atkeliavo iš Irako, skelbia „The Guardian“.
Daugiau nuotraukų (15)
Teigiama, kad tokią informaciją perdavė Irano remiami Irako kariai bei regione veikiančios žvalgybos pareigūnai, gerai susipažinę su šiuo procesu.
„The Guardian“ šaltinis, padėjęs organizuoti ginklų perdavimą Maskvai, teigė, kad Teheranas perdavė ir „Bavar 373“ raketų sistemą, kuri panaši į rusišką „S-300“. Be to, Iranas grąžino ir turimas „S-300“ sistemas.
Ėmėsi kontrabandos
Faktas, kad Rusija ėmė naudotis šešėliniais ginklų prekybos kanalais rodo dramatišką Rusijos strategijos pokytį. Pagrindinės karo kampanijos Ukrainoje neįgyvendinusi Rusija dabar priversta remtis Irano, savo sąjungininko Sirijoje, pagalba.
Tokie mainai taip pat parodo, kokią didelę reikšmę ir kokį mastą turi tarptautiniai ginklų kontrabandos kanalai.
Irakas nuo 2003 metų, kai buvo nuverstas diktatorius Saddamas Husseinas, priėmė JAV bei kitų Vakarų šalių karius. JAV pajėgos čia treniravo ir tiekė ginklus įvairioms Irako armijoms bei specialiųjų pajėgų daliniams, kurie turėjo ginti Bagdadą prieš sukilėlius.
Po dvejų dešimtmečių karo šalyje yra daugybė ginklų. Dauguma jų teisėtai buvo perduoti Irano remiamiems šiitų kariams, kurie prieštarauja bet kokiam JAV karių buvimui šalyje, tačiau nuo 2016 metų buvo oficialiai įtraukti į Irako kariuomenę, kad padėtų kovoti su Islamo valstybe (IV).
Dėl efektyvaus IV „kalifato“ išardymo ir brutalaus elgesio su sunitų civiliais šie kariai tapo labai svarbia Irako saugumo dalimi.
Vienija neapykanta JAV
RPG ir prieštankinės raketos, priklausančios pajėgiausiai šiitų grupuotei „Hashd al-Shaabi“, į Iraną buvo pervežtos per Salamja pasienį dar kovo 26 dieną.
Tuomet ginklus perėmė Irano kariuomenė, kuri juos nugabeno į Rusiją per jūrą. Šią informaciją patvirtino pasienį saugančios grupuotės karininkas.
„Hashd al-Shaabi“ grupuotė taip pat išardė ir išsiuntė dviejų brazilų gamybos „Astros II“ raketų paleidimo sistemų dalis. Tai padaryta dar balandžio 1 dieną.
„Mums nėra svarbu kur sunkiasvorė technika keliauja. Viskas, kas anti-amerikietiška, mus daro laimingus“, – sakė „The Guardian“ šaltinius pabrėžęs, kad grupuotės narys sako, jog šiuo metu jiems nereikia tokio kalibro ginklų.
Rusiją remia ir dėl politinių sumetimų
Rusijai skirti ginklai keliavo taip: trys krovininiai lavai – du su Rusijos vėliava, o vienas – su Irano – iš Irano uosto Bandar Anzali per Kaspijos jūrą išvyko į Volgos deltoje esantį rusų miestą Astrachaną.
„Ko Rusijai dabar reikia Ukrainoje – tai raketos. Jų transportavimui reikia gebėjimų, nes jos jautrios ir sprogios, bet jeigu esi pasiryžęs tai padaryti, įmanoma, – kalbėjo Stambule dirbantis laivininkystės ekspertas Yorukas Isikas. – Tai nėra vaizdai, kuriuos galėtų užfiksuoti palydovai, nes viską gali gabenti didelėse dėžėse ir įprastuose laivų konteineriuose.“
Vašingtone veikiančio Rytų studijų centro „Carnegie Endowment for International Peace“ bendradarbis Mohanedas Hage'as pridūrė: „Tokia sofistikuota ginkluotė (raketų paleidimo sistemos, – red.) Ukrainoje gali turėti didžiulę įtaką.“
„Hashd al-Shaabi“ grupuotė kontroliuoja didžiąją pasienio su Iranu dalį, todėl pervežimas yra lengvesnis.
„Kitos šalys, kaip Kinija, ginklų perdavimo klausimu dabar turi elgtis labai atsargiai, nes gresia naujos sankcijos. O Iranas, kaip tos pačios ašies valstybė, nori pasirūpinti, kad Rusija šiame kare nepralaimėtų, – kalbėjo M.Hage'as. – Jeigu V.Putino režimas bus destabilizuotas, tai bus didelė problema Iranui. Tai atsilieps ir Sirijai, kur Damaskas yra priklausomas nuo Rusijos oro pagalbos. Rusija čia koordinuoja veiksmus, kad būtų išvengta tiesioginio konflikto su Izraeliu.“
Dėl detalių trūkumo stoja gamyba, negali taisyti tankų
Rusijai pritaikytos Vakarų sankcijos aprėpė dvigubos paskirties – kuriuos galima panaudoti ir karybos, ir civiliais tikslais – medžiagas. Tarp jų – transporto priemonių atsarginės detalės, tam tikros elektronikos detalės ar optiniai prietaisai bei akivaizdžiai karyboje naudojami prietaisai.
Rusijos gamintojus sankcijos prispaudė rimtai. Ukraina skelbė, kad pagrindinėje Rusijos šarvuočių ir traktorių gamykloje jau trūksta detalių. Dėl šio stygiaus stringa ir tankų remontas.
Vakarų skaičiavimu 29 iš 125 invazijoje dalyvaujančių Rusijos originalių bataliono taktinių grupių yra „neefektyvios“. 125 batalionai – apie 75 procentai visos Rusijos kariuomenės.
Reikšmingi praradimai Rusijai neleido pasiekti tikslų. Maskva jau priversta atsisakyti plano užimti Kijevą ir patraukė karius iš šio regiono bei visą dėmesį sutelkė į Ukrainos rytus. Dabar rusai ruošiasi didelio masto atakai Donbaso regione, kur turi tikslą pilnai perimti Luhansko ir Donecko sričių kontrolę.
Rusijos pajėgos tęsia artilerijos ugnį į Charkovą, Mykolajevą bei apsuptame Mariupolyje, kur Ukrainos gynėjai pranoko bet kokias karo specialistų prognozes ir toliau laikosi.
Stebi ir Kiniją, ir Serbiją
„The Guardian“ citavo Kijevo žvalgybos pranešimą, kuriame teigiama, kad Gruzijos valdžia savo specialiosioms pajėgoms davė instrukcijas nesikišti į kontrabandos kanalus iš „Rytų Azijos“, kurie yra skirti apeiti Vakarų sankcijas.
Gruzija tvirtina, kad Ukrainos pareiškimai neturi pagrindo. Pasak „The Guardian“, Ukrainos ir Gruzijos valdžių santykiai nuo Rusijos invazijos pradžios gerokai pablogėjo. To priežastis – prorusiškos Tbilisio valdžios sprendimas atsisakyti įvesti ekonomines sankcijas Maskvai.
JAV atstovai skelbė, kad Rusija prašė aukštesnio karinio lygio ginklų ir iš Kinijos. Taip pat prašyta platesnės pagalbos karui Ukrainoje.
„Associated Press“ pranešė, kad praėjusią savaitę Rusijos sąjungininkė Serbija slaptos operacijos metu priėmė Kinijos priešlėktuvines sistemas. Vakaruose jau kyla nerimas dėl ginkluotės didinimo Balkanų regione.
Parengta pagal „The Guardian“ informaciją.
RusijaKontrabanda^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.