Šalyje, turinčioje 6 mln. gyventojų, šeštadienį vyko rinkimai, bet jokios opozicijos netoleruojantis prezidentas G. Berdimuhamedowas, dominavęs šalies viešajame gyvenime nuo pat pirmojo Turkmėnijos prezidento mirties 2006 metais, nebuvo įrašytas į balsalapius.
S. Berdimuhamedowas surinko 73 proc. balsų, savo tinklalapyje paskelbtame pareiškime sakė Centrinė rinkimų komisija (CRK).
Rinkimuose dalyvavo devyni kandidatai, tačiau tik nedaugelis abejojo, kad vienintelis G. Berdimuhamedowo sūnus Serdaras, kuris pažadėjo tęsti tėvo kursą, užims aukščiausią šalies postą.
G. Berdimuhamedowas, kuris dabar yra kadenciją baigiantis dujų turtingos Turkmėnijos prezidentas, ministrų kabineto pirmininkas ir parlamento aukštųjų rūmų pirmininkas, pastaruosius 15 metų buvo svarbiausias režimo sprendimų priėmėjas.
Oficialų tautos „globėjo“ titulą turintis G. Berdimuhamedowas savo ketinimus pasitraukti iš valdžios paskelbė praeitą mėnesį. Jis sakė, kad leis valdyti „jauniems lyderiams“.
Iš šio pareiškimo buvo galima spręsti, kad prezidentą ruošiamasi pakeisti lyderio 40-mečiu sūnumi S. Berdimuhamedowu, staigiai iškilusiu į vadovaujamus postus.
CRK pareigūnai neskubėjo skelbti rinkimų, kuriuose S. Berdimuhamedowas varžėsi su palyginti nežinomais valstybės tarnautojais ir provincijų pareigūnais, rezultatų.
Sekmadienį CRK pirmininkas Gulmyratas Myradovas žurnalistams, dalyvavusiems spaudos konferencijoje, kurioje tikėtasi išgirsti balsavimo rezultatus, sakė, kad jų skelbimas atidedamas, nes „reikia kruopščiai suskaičiuoti balsus“.
Galiausiai S. Berdimuhamedowo surinktų balsų dalis buvo gerokai mažesnė nei jo 64 metų tėvo, kuris per dvejus ankstesnius rinkimus surinko 98 ir 97 proc. balsų.
Neutralumas bus išlaikytas
Stebėtojai sako, kad reali valdžia bus toliau sutelkta S. Berdimuhamedowo tėvo rankose, šeimos patriarchui pažadėjus, kad jis liks politikoje kaip parlamento aukštųjų rūmų pirmininkas.
Beveik neabejojama, kad respublika toliau laikysis neutralios pozicijos tarptautiniuose reikaluose.
S. Berdimuhamedowas praėjusį šeštadienį žurnalistams sakė, kad jo pergalės atveju šalis išlaikys savo neutralų statusą, nes „jis leidžia Turkmėnijai plėtoti visapusiškus santykius su visomis valstybėmis“.
Turkmėnija, pagerbianti savo lyderius pompastiškomis aukso statulomis, tebėra smarkiai priklausoma nuo Kinijos, kuri yra pagrindinė turkmėniškų gamtinių dujų pirkėja.
Tuo metu mažesnio kiekio dujų pardavimą Rusijos energetikos milžinei „Gazprom“ gali paveikti sankcijos, įvestos Maskvai už karą Ukrainoje, kurį turkmėnų valstybinė žiniasklaida ignoruoja.
Tai bus pirmasis valdžios perdavimo sūnui atvejis Centrinėje Azijoje – buvusiame komunistiniame regione, kuriam taip pat priklauso Kazachstanas, Kirgizija, Tadžikistanas ir Uzbekija.
Kaukazo regione kitapus Kaspijos jūros esantis Azerbaidžanas tapo pirmąja buvusia sovietine respublika, kurioje sūnus paveldėjo valdžią iš tėvo. Ilhamas Aliyevas perėmė valdžią 2003 metais, mirus tėvui Heydarui Aliyevui – buvusiam Sovietų Sąjungos KGB karininkui ir komunistinių laikų lyderiui.
Tadžikistanas, skurdžiausia iš buvusio sovietinio bloko šalių, veikiausiai pasuks panašiu keliu. Aukštųjų parlamento rūmų pirmininkas 34 metų Rustamas Emomalis laikomas realiausiu pretendentu paleisti savo tėvą, ilgametį šalies lyderį 69 metų Emomalį Rachmoną, jei šis nuspręstų atsistatydinti ar negalėtų toliau eiti savo pareigų.
S. Berdimuhamedowo inauguracija numatyta kovo 19 dieną.