R. Pratasevičius žada paduoti „Ryanair“ į teismą: prie ieškinio ragina prisidėti ir kitus keleivius

2022 m. vasario 3 d. 15:49
Lrytas.lt
Ramanas Pratasevičius, Baltarusijos opozicinio „Telegram“ kanalo NEXTA įkūrėjas, pareiškė, kad rengia ieškinį oro transporto bendrovei „Ryanair“, iš kurios keleivinio lėktuvo jis buvo išlaipintas ir sulaikytas Baltarusijos valdžios institucijų praėjusių metų gegužę. Apie tai praneša agentūra RIA Novosti.
Daugiau nuotraukų (1)
Jis patikslino, kad kol kas visų detalių neatskleis. „Planuoju pateikti ieškinį „Ryanair“, taip pat raginu visus tuo metu lėktuve buvusius keleivius pateikti panašų ieškinį“, – sakė R.Pratasevičius.
Anot jo, laukti išsamios informacijos šiuo klausimu neverta, nes šiuo metu su ieškiniu dirba teisininkų komanda. R.Pratasevičius pažadėjo viešai pranešti, kai viskas bus paruošta.
Jis tikisi, kad Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) nariai jo prašymą svarstys atskirai, ir teigia, kad bus pateikti visi dokumentais pagrįsti jo žodžių įrodymai.
„Taip pat ICAO paštu išsiųsiu Jacques'o Baudo knygą, kurioje aprašytos tos akimirkos (apie „Ryanair-Sputnik“ lėktuvo nusileidimą), apie kurias niekas nekalba“, – pridūrė R.Pratasevičius.
Anksčiau R.Pratasevičius davė interviu portalui „Znak.com“, kuriame savo baudžiamąją bylą pavadino teisinga. „Aš tikrai dirbau organizuodamas protestus. Kvaila neigti tai, kas akivaizdu“, – sakė tinklaraštininkas. Tuomet jis taip pat sakė, kad Baltarusijos saugumo pajėgos po sulaikymo jo nemušė ir nešantažavo.
Baltarusijos režimas praėjusių metų gegužę Minske priverstinai nutupdė iš Atėnų į Vilnių skridusį „Ryanair“ lėktuvą su 126 keleiviais, tarp kurių buvo R.Pratasevičius ir jo draugė Sofija Sapega.  Lėktuvas skubiai nusileido Baltarusijos sostinėje po pranešimų apie grasinimą susprogdinti bombą, kurie vėliau pasirodė esantys melagingi.
Incidentas, per kurį į orą buvo pakeltas baltarusių naikintuvas, išprovokavo tarptautinį pasipiktinimą, o Baltarusija vėliau sulaukė Vakarų valstybių sankcijų.
Po kurio laiko R.Pratasevičius davė ilgą interviu Baltarusijos valstybinei televizijai, prisipažino organizavęs riaušes ir pareiškė, kad nori „gyventi įprastą, ramų gyvenimą“.
Birželį Baltarusijos tyrimų komitetas pareiškė, kad R. Pratasevičius ir S. Sapega prisipažino kaltais dėl jiems mestų kaltinimų ir nusprendė sudaryti susitarimą su tyrėjais. Paskui abudu buvo perkelti iš areštinės į namų areštą.
ICAO tęs savo tyrimą dėl į Vilnių skridusio „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo Minske
Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija (ICAO) pirmadienį pratęsė savo tyrimą dėl į Vilnių skridusio „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo Minske, motyvuodama spragomis ir neatitikimais Baltarusijos pateiktoje informacijoje apie šį incidentą, pranešė AFP-BNS.
ICAO pernai pradėjo tyrimą po to, kai gegužės 23 dieną iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ lėktuvas su 126 keleiviais buvo nutupdytas Minske. Per šį incidentą į orą buvo pakeltas naikintuvas. Laineris buvo priverstas nusileisti Minske, kur buvo sulaikytas tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius ir jo draugė Sofija Sapega. Jų sulaikymas sulaukė tarptautinio pasipiktinimo.
„Ryanair“ sakė, kad Baltarusijos oro dispečeriai nurodė oro bendrovės pilotams nutupdyti lėktuvą dėl jame esą padėtos bombos. Patikrinus lėktuvą, jokių sprogmenų jame nebuvo rasta. Peržiūrėjusi ataskaitą apie ICAO atliktą incidento tyrimą, agentūros 36 narių valdyba „paprašė ICAO tyrėjų grupės tęsti savo darbą“.
Savo pareiškime Monrealyje įsikūrusi agentūra nurodė, kad ICAO taryba „išreiškė susirūpinimą dėl spragų Baltarusijos pateiktoje informacijoje ir tyrimo metu prieinamų įrodymų neatitikimų, susijusių su esminiais faktinio įvykių atkūrimo aspektais“. Ji taip pat atkreipė dėmesį į „naujai atsirandančią informaciją, susijusią su FR4978 [reiso] įvykiais ir jų seka“, bet daugiau nedetalizavo.
Su tyrimu susipažinęs šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad šią naują informaciją pateikė Lenkija, „kuri sugebėjo apklausti tą dieną dirbusį skrydžių vadovą, po to pabėgusį iš šalies“.
„Jis tvirtino, kad vienas Baltarusijos slaptosios tarnybos narys nuo pat ryto buvo valdymo bokšte“, – sakė tas pats šaltinis. Ataskaitoje, kurią peržiūrėjo AFP, nustatyta, kad įspėjimas apie bombą buvo „tyčia klaidingas“.
Baltarusijos valdžia, įskaitant autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, tvirtino, kad lėktuvas buvo nukreiptas į Minską dėl jame esą padėtos bombos. ICAO ataskaitoje patvirtinta, jog per lėktuvo apžiūras prieš kylant ir nusileidus bombos nerasta, tad „laikoma, kad įspėjimas apie bombą buvo tyčia klaidingas“.
Vis dėlto tyrimas „negalėjo priskirti šio neteisėto kišimosi padarymo jokiam asmeniui ar valstybei“, teigiama ataskaitoje. Ataskaitoje, kurioje 2021-ųjų gegužės 23-ioji nagrinėjama minutė po minutės, matyti, kad Baltarusija slepia tyrimui svarbią informaciją.
JAV Teisingumo departamentas sausį dėl priverstinio lėktuvo nutupdymo Minske apkaltino keturis Baltarusijos pareigūnus oro piratavimu. JAV, Kanada, Britanija ir Europos Sąjunga, reaguodamos į šį incidentą, oficialiai įvedė sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams bei atskiriems asmenims.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.