Iš maždaug tūkstančio vadinamųjų anomalių sveikatos incidentų (AHI), pramintų Havanos sindromu, apie kuriuos pranešė Amerikos diplomatai, žvalgybininkai ir kiti pareigūnai, maždaug dvi dešimtys lieka nepaaiškintos, naujienų agentūrai AFP sakė pareigūnas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.
Pasak jo, vis dar nepaaiškinti atvejai toliau intensyviai tiriami.
Pirmieji atvejai, 2016 metais įvykę Kuboje ir susiję su kraujavimu iš nosies, migrena ar pykinimu po naktį išgirstų veriančių garsų, sukėlė įtarimų, kad Rusija ar kuri nors kita valstybė vykdo kažkokią kampaniją siekdama pakenkti JAV pareigūnams.
Vėliau apie nepaaiškinamus fizinius negalavimus pranešė JAV pareigūnai Kinijoje, Rusijoje, Europoje, net pačiame Vašingtone, tad vyriausybė pradėjo platesnio masto tyrimą. Pasigirdo tiesioginių kaltinimų, kad Rusija turi kažkokį nežinomą elektroninį ar garsinį ginklą.
CŽV direktorius Williamas Burnsas pernai įspėjo Maskvą dėl pasekmių, jei paaiškėtų, kad už šių paslaptingų įvykių stovi rusų žvalgyba.
Tačiau preliminarios CŽV tyrimo išvados nerodo, kad minimais atvejais būtų veikusi kokia nors užsienio valstybė – Rusija ar kuri kita.
„Nustatėme, jog mažai tikėtina, kad kokie nors užsienio veikėjai, įskaitant Rusiją, ilgai vykdo kenkimo JAV darbuotojams kokiu nors ginklu ar mechanizmu kampaniją visame pasaulyje“, – sakė minėtas pareigūnas.
Beveik visi Havanos sindromo atvejai gali būti paaiškinti esamomis ar anksčiau nediagnozuotomis šių žmonių ligomis ar aplinkos veiksniais, parodė tyrimas.
Tik maždaug du tuzinai atvejų liko nepaaiškinti, dėl jų vyksta tolesnis tyrimas. Kalbėdama apie šiuos atvejus CŽV neatmeta užsienio veikimo galimybės, sakė pareigūnas.