HRW: demokratinių šalių lyderiai privalo uoliau priešintis autokratijos stiprėjimui

2022 m. sausio 13 d. 09:51
Demokratinių lyderių nesugebėjimas veiksmingai ginti demokratijos vertybių ir teisių sudaro sąlygas stiprėti autokratams visame pasaulyje, interviu naujienų agentūrai AFP pareiškė žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ (HRW) vadovas.
Daugiau nuotraukų (1)
Pasak HRW vadovo Kennetho Rotho, labai svarbu, kad demokratiškai išrinkti lyderiai demonstruotų drąsią ir principingą lyderystę, pasauliui susiduriant su tokiais iššūkiais kaip koronaviruso pandemija arba klimato krizė.
„Bijome, jog jeigu demokratiniai lyderiai nepateisins lūkesčių, nepademonstruos įkvepiančios lyderystės, kokios yra reikalaujama mūsų dienomis, jie sužadins neviltį ir apmaudą, kuris yra derlinga dirva autokratams“, – kalbėjo HRW vykdomasis direktorius.
Jo nuogąstavimai atrodo pagrįsti, nes autokratinės tendencijos pasaulyje stiprėja.
Ketvirtadienį paskelbtoje daugiau kaip 750 puslapių HRW metinėje ataskaitoje apie žmogaus teisių pažeidimus pasaulyje pateikiama detalių apie stiprėjantį spaudimą opozicijos balsams tokiose šalyse kaip Kinija, Rusija, Baltarusija ir Egiptas.
Dokumente taip pat atkreipiamas dėmesys į neseniai įvykusius karinius perversmus, pavyzdžiui, Mianmare ir Sudane, taip pat į autokratiją linkusių lyderių iškilimą demokratinėmis laikomose šalyse, tokiose kaip Vengrija, Lenkija, Brazilija, Indija ar, iki praeitų metų, Jungtinės Valstijos.
JAV demokratija pavojuje
Nors buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo ir jo sąjungininkų pastangos pakeisti 2020 metų rinkimų rezultatus neišdegė, K. Rothas perspėjo, kad JAV demokratijai „šiandien aiškiai tebėra metamas iššūkis“.
Pernai Ameriką sukrėtusios D. Trumpo šalininkų riaušės Kapitolijuje „iš tikrųjų tebuvo pradžia“, teigė jis.
K. Rothas sakė bijantis, kad praeitų metų sausio 6-osios riaušės tebuvo „grubus mėginimas panaikinti rinkimų [rezultatus], bet dabar vykdomos daug išmanesnės pastangos, nutaikytos į kitus prezidento rinkimus“.
„Yra neatidėliotinas poreikis ginti demokratiją Jungtinėse Valstijose“, – pabrėžė HRW vadovas.
Nors K. Rothas ir pripažįsta grėsmę, jis ragino nesitaikyti su „mūsų dienų visuotine nuomone... kad autokratija kyla, o demokratija silpnėja“. Pasak jo, daugelio pasaulio autokratų pozicijos atrodo vis pažeidžiamesnės.
Jis atkreipė dėmesį į įvairios pakraipos politinių partijų plačius aljansus, susiformavusius siekiant nuversti „korumpuotą autokratą“, kaip nutiko Čekijoje arba Izraelyje.
K. Rothas taip pat siūlo neužmiršti didžiulių demokratijos šalininkų demonstracijų ir pilietinio nepaklusnumo judėjimų net ir negailestingų karinių režimų valdomose šalyse, tokiose kaip Mianmaras ir Sudanas, kur aktyvistams gresia būtų suimtiems arba nušautiems.
„Šiuo metu vyksta mūšis su labai reikšmingu pasipriešinimu norintiems iš naujo primesti arba tęsti autokratiją“, – kalbėjo K. Rothas.
Didėjant tokiam pasipriešinimui autokratai, anksčiau stengęsi dangstytis demokratijos proceso regimybe, daugeliu atveju liovėsi apsimetinėję.
Rusijoje, Honkonge, Ugandoje ir Nikaragvoje buvo imtasi „apgaulingų rinkimų“, atsikračius bet kokios opozicijos, uždarius nepriklausomas žiniasklaidos priemones ir uždraudus protestus, pažymėjo HRW vadovas.
„Zombių rinkimai“
Net jeigu autokratai laimi tokius „zombių rinkimus“, jie „nesuteikia jokio legitimumo, kokio jie siekė“.
Susidūrę su valdžios užgrobimu ir kronizmu žmonės lengviau perpranta tuščius pažadus ir nusigręžia nuo autokrato. Tokiu būdu susidaro palanki terpė stiprėti demokratinėms jėgoms.
Tačiau kol kas daugelis demokratiškai išrinktų lyderių neįstengia pademonstruoti reikiamo principingumo ir lyderystės, turinčių aiškiai pabrėžti demokratijos privalomus, konstatavo K. Rothas.
„Manau, pasaulio mastu matome nepasitenkinimą demokratiniais lyderiais, iš dalies todėl, kad reikšmingos demokratinių visuomenių dalys jaučiasi apleistos, – aiškino jis. – Jaučiamas didelis poreikis geresniam valdymui demokratijoje, nuoseklesniam požiūriui į žmogaus teisių gynimą visame pasaulyje.“
Pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose prezidentas Joe Bidenas žadėjo, kad žmogaus teisės bus jo užsienio politikos esminė vertybė. Nors J. Bidenas ir „liovėsi bučiuotis su kiekvienu draugiškus autokratu, kaip darė Trumpas“, jo administracija iškeltų tikslų daugeliu atveju nesugebėjo įgyvendinti, apgailestavo K. Rothas.
Vertinant pagal santykius su „draugiškomis represinėmis vyriausybėmis, pavyzdžiui, Egipte, Saudo Arabijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ar Izraelyje, jo užsienio politika atrodo gana įprasta“, pridūrė K. Rothas
J. Bidenas ir kiti demokratiniai lyderiai imasi „kuklių žingsnių“ padėčiai gerinti, pripažino HRW vadovas.
Tačiau toks tempas „nėra adekvatus, kad būtų atsakyta į mums iškilusius didelius iššūkius arba galiausiai laimėti sunkias pasaulines varžybas su autokratija“, pabrėžė K. Rothas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.