Austrijos diplomatas įtariamas nutekinęs dokumentų apie Skripalių apnuodijimą

2021 m. spalio 30 d. 16:23
Vienas aukšto rango Austrijos diplomatas, anksčiau šį mėnesį pašalintas iš pareigų, įtariamas nutekinęs konfidencialių dokumentų, susijusių su 2018 metais Anglijoje įvykdytu buvusio rusų dvigubo agento apnuodijimu nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, šeštadienį pranešė austrų žiniasklaida.
Daugiau nuotraukų (1)
Diplomatas Johannesas Peterlikas spalio viduryje neteko ambasadoriaus Indonezijoje pareigų, prieš jį buvo pradėta „teisminė procedūra“, naujienų agentūrai AFP nurodė Austrijos užsienio reikalų ministerija.
Ministerija daugiau detalių nepateikė. J. Peterlikas 2018–2020 metais buvo aukščiausio rango URM valstybės tarnautojas.
Tačiau laikraščiai „Die Presse“ ir „Der Standard“, remdamiesi vienu teismo dokumentu, pranešė, jog J. Peterlikas yra įtariamas 2018 metais perdavęs įslaptintų dokumentų vienam austrų slaptajam agentui, kuris yra kaltinamas šnipinėjimu.
Kaip pranešama, tyrėjai turi vaizdo įrašą, kuriame Austrijos kontržvalgybos agentūros BVT buvęs agentas matomas su minimais dokumentais. Šis buvęs šnipas reguliariai palaikydavo ryšį su J. Peterliku. Pastarojo telefonas ir kompiuteris buvo konfiskuotas rugsėjo pradžioje.
Austrijos tarnybos minimus dokumentus gavo iš Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW), įsikūrusios Hagoje. J. Peterlikas buvo paprašytas šią medžiagą išanalizuoti.
Pranešimuose sakoma, kad dokumentuose esama informacijos apie Sovietų Sąjungoje sukurto „Novičiok“ sudėtį, taip pat apie buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimą, įvykdytą 2018 metų kovą Anglijos pietiniame Solsberio mieste.
Ši byla yra susijusi su tyrimais dėl didelio masto sukčiavimo Vokietijos bendrovėje „Wirecard“.
Buvęs „Wirecard“ operacijų vadovas Janas Maršalekas, kuris yra Austrijos pilietis, kaip pranešama, mėgino padaryti įspūdį savo verslo partneriams, rodydamas jiems dokumentus, kuriuose pateikiamas „Novičiok“ gamybos receptas.
Nurodoma, kad J. Maršalekas taip pat turėjo OPCW vidaus dokumentų apie Skripalių apnuodijimo tyrimą.
Vokietijos tyrėjų ieškomas J. Maršalekas šiuo metu slapstosi nuo teisėsaugos.
Šis skandalas – jau ne pirmasis, aptemdęs Austrijos reputaciją. Ši šalis yra Europos Sąjungos narė, bet nepriklauso NATO ir palaiko glaudžius ryšius su Rusija.
2020 metų birželį vienas buvęs austrų kariškis buvo nuteistas trejus metus kalėti, kai buvo pripažintas kaltu dėl šnipinėjimo Maskvai.
Austrija^InstantNovičiok
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.