Atsižvelgiant į lemiamą balsą turinčių mažesnių politinių jėgų sprendimą, išaugo tikimybė, kad konservatyviajam blokui CDU-CSU teks eiti į opoziciją. Toks scenarijus reikštų didžiulius kurso pokyčius šaliai, kur pastaruosius 16 metų dominavo A. Merkel centro dešinioji stovykla.
Deryboms didžiausioje Europos ekonomikoje ruošiamasi po O. Scholzo partijos pergalės nereikšminga persvara rugsėjo 26 dieną vykusiuose visuotiniuose rinkimuose. Socialdemokratų partija (SDP) surinko 25,7 proc., o CDU-CSU – 24,1 proc. balsų.
Kad kuri nors iš šių politinių jėgų galėtų vadovauti naujai Vokietijos vyriausybei, jai teks užsitikrinti centro kairiosios Žaliųjų partijos ir verslą remiančios FDP palaikymą. Šios politinės jėgos per rinkimus atitinkamai užėmė trečią ir ketvirtą vietą.
„Rinkėjai suteikė mums mandatą kartu formuoti vyriausybę“, – žurnalistams pareiškė O. Scholzas.
Trišalės derybos tarp SPD, FDP ir žaliųjų prasidės ketvirtadienį.
Spaudžiamas CDU lyderis Arminas Laschetas, vedęs konservatorius rinkimuose, per kuriuos partija patyrė prasčiausią rezultatą per visą savo istoriją, vis dėlto tvirtina tebeturintis šansų užimti šalies aukščiausią postą.
A. Laschetas sakė, kad jo kolegos „gerbia“ dviejų mažesnių partijų sprendimą, bet pridūrė, jog CDU-CSU „tebėra pasirengę derėtis“.
Tuo metu CDU seserinei partijai CSU vadovaujantis Markusas Soderis pateikė blaivesnį vertinimą: jo nuomone, galimybė suformuoti konservatorių vadovaujamą vyriausybę iš esmės buvo „atmesta“.
Anot M. Soderio, po keturių koalicijų su A. Merkel priešakyje konservatyvusis blokas dabar turi ruoštis darbui opozicijoje.
„Tai pakeis mūsų šalį“, – pabrėžė CSU lyderis.
Remiantis naujausiomis apklausomis, dauguma vokiečių nori, kad O. Scholzas, šiuo metu einantis finansų ministro ir vicekanclerio pareigas, taptų nauju didžiausios Europos ekonomikos vadovu.