Praėjusią savaitę Jungtinės Valstijos paskelbė apie naują trišalį saugumo paktą su Australija ir Jungtine Karalyste. Pagal platesnę strateginę partnerystę, be kita ko, Kanberai bus tiekiami amerikietiški atominiai povandeniniai laivai.
„Tai labai nepageidautini ir pavojingi veiksmai, sutrikdysiantys strateginę pusiausvyrą Azijos ir Ramiojo vandenyno regione ir sukelsiantys virtinę branduolinių ginklavimosi varžybų“, – vieną Užsienio reikalų ministerijos pareigūną citavo Šiaurės Korėjos valstybinė naujienų agentūra KCNA.
„Tai rodo, kad JAV yra pagrindinė tarptautinės branduolinių ginklų neplatinimo sistemos griovimo kaltininkė“, – pažymėjo ministerijos Spaudos ir informacijos departamento Užsienio naujienų skyriaus vadovas.
Trečiadienį branduolinį arsenalą turinti Šiaurės Korėja į jūrą paleido dvi raketas, o po kelių valandų Seulas sėkmingai išbandė iš povandeninio laivo paleidžiamą balistinę raketą. Pietų Korėja tapo tik septinta šalimi pasaulyje, turinčia šią technologiją.
Virtinė raketų bandymų ir plačios apimties gynybos susitarimai Ramiojo vandenyno regione išryškino regionines ginklavimosi varžybas, intensyvėjančias augant Kinijos ir JAV konkurencijai.
„Visiškai natūralu, kad kaimyninės šalys, įskaitant Kiniją, pasmerkė šiuos veiksmus kaip neatsakingus, griaunančius taiką ir stabilumą regione“, – sakė minėtas šiaurės korėjiečių pareigūnas.
JAV prezidento Joe Bidenas iniciatyva suburtas naujas Australijos, JAV ir JK gynybinis aljansas daugelio vertinamas kaip siekis sukurti atsvarą stiprėjančiai Kinijai.
J. Bideno administracijos santykiai su Pchenjanu savo tonu reikšmingai pasikeitė, palyginti su jo pirmtako Donaldo Trumpo era. Pastarasis palaikė nepaprastai šiltus diplomatinius ryšius su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu.
„JAV dviveidiškas požiūris, dar labiau išryškėjantis atėjus naujajai administracijai, griauna visuotinai pripažintas tarptautines normas ir tvarką, keldamas rimtą grėsmę taikai bei stabilumui pasaulyje“, – pareiškė šiaurės korėjiečių URM pareigūnas.
Jis pridūrė, jog Pchenjanas „neabejotinai imsis atitinkamų atsakomųjų veiksmų, jei tai darys bent menkiausią neigiamą poveikį mūsų šalies saugumui“.
B. Johnsonas: Britanijos meilė Prancūzijai – „neišraunama“
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas sekmadienį stengėsi sušvelninti diplomatinį ginčą su Paryžiumi dėl naujo saugumo pakto su Australija ir Jungtinėmis Valstijomis, pareiškęs, kad jo šalies „meilė Prancūzijai yra neišraunama“.
Skrisdamas į Niujorką B. Johnsonas jį lydintiems žurnalistams sakė, kad Britaniją ir Prancūziją sieja „labai draugiškas ryšys“ ir kad jo „svarba yra milžiniška“.
Naujoji saugumo sutartis ir su ja susijęs Australijos sprendimas nutraukti milijardų dolerių vertės povandeninių laivų statybos sandorį su Prancūzija mainais į amerikietiškus povandeninius atomlaivius sukėlė įtūžį Paryžiuje. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas priėmė beprecedentį sprendimą atšaukti prancūzų ambasadorius iš Kanberos ir Vašingtono.
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas savaitgalį pareiškė, kad Britanija šiame sandoryje yra „penkta koja“, ir apkaltino Londoną „nuolatiniu oportunizmu“.
Paryžius taip pat atšaukė šią savaitę turėjusias įvykti Prancūzijos gynybos ministrės Florence Parly ir Britanijos gynybos sekretoriaus Beno Wallace'o derybas, sekmadienį naujienų agentūrai AFP sakė vienas šaltinis prancūzų Gynybos ministerijoje.
Tačiau B. Johnsonas Prancūzijos susirūpinimo nesureikšmino.
Pasak premjero, naujoji sutartis, žinoma kaip AUKUS, „jokiu būdu nėra suplanuota, kad kiek vieni laimėtų, tiek kiti pralaimėtų“. Anot B. Johnsono, šis paktas taip pat nėra skirtas kitiems partneriams eliminuoti.
„Tai dalykas, dėl kurio niekas neturėtų nerimauti, o juo labiau ne mūsų draugai prancūzai“, – tikino Britanijos lyderis.