Palenkės pasienio skyriaus darbuotojai neseniai sulaikė du automobilius, kuriais vienuolika Irano ir Sirijos piliečių iš Lietuvos vyko į Vokietiją. Visi nelegalai buvo grąžinti Lietuvai, nes mūsų šalis yra pirmoji, kurioje jie buvo sulaikyti nelegaliai atkeliavę iš Baltarusijos.
Septynis iraniečius ir moterį sirę kartu su trimis mažamečiais vaikais automobiliais gabenę Ukrainos piliečiai buvo areštuoti. Jiems Lenkijoje gresia kalėjimas iki penkerių metų.
Bus baudžiami ir šeši Gruzijos piliečiai, kurie per miškingą Baltarusijos ir Lenkijos sieną bandė pervesti dešimties ir aštuonių nelegalių migrantų grupes. Jose buvo čečėnų ir tadžikų tautybės piliečiai.
Pasieniečiams pagavus nelegalių migrantų grupes jų vedliais dažniausiai būna Ukrainos piliečiai.
Per Palenkės regioną eina ilgiausia Baltarusijos ir Lenkijos sienos atkarpa, o vien per penkis pirmus šių metų mėnesius ją kirto 110 nelegalių migrantų, arba tiek, kiek pernai per visus metus.
Lenkijos vidaus reikalų ministro pavaduotojas Bartoszas Grodeckis pareiškė, kad Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje situacija stabili. Jis priminė, jog Lenkija išreiškė Lietuvai solidarumą kovoje su nelegaliais migrantais ir pasisiūlė atsiųsti technikos bei žmonių.
B.Grodeckis tvirtina per pokalbį Liuksemburge su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ vadovu Fabrice’u Leggeri prašęs pagelbėti Lietuvai. Pastarasis esą pažadėjo į Lietuvą nusiųsti 30 pagalbininkų būrį – tai B.Grodeckis įvertino kaip nepakankamą paramą.
Vokietijos dienraščio „Die Welt“ korespondentas Varšuvoje Jensas Materna, prieš metus rašydamas reportažą, lankėsi Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje. Žurnalistas atkreipė dėmesį, kad didelė dalis tiek Lietuvos, tiek Lenkijos sienos su Baltarusija yra vadinamoji žalioji, nėra aptverta apsaugine tvora.
J.Materna „Lietuvos rytui“ pareiškė, kad jei Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka nusprendė panaudoti nelegalių migrantų kortą, galbūt nurodė daugumą jų siųsti per Lietuvos sieną, nes ją kirsti lengviau.
Žurnalistas svarstė, kad sovietmečiu Lenkijos pasieniečiai privalėjo akylai saugoti sienas su užsieniu ir įgijo didelę patirtį, o Lietuva neturėjo nei valstybingumo, nei savo pasienio tarnybos.
Per pastaruosius kelerius metus Lenkijai pavyko sustiprinti savo sienų su Rytų valstybėmis apsaugą. 2014 metais buvo sulaikyta 4,3 tūkstančio nelegalių migrantų, o 2019 metais – tik 178.
Dauguma jų pagauti Lenkijos ir Ukrainos pasienyje.