Maskvos teismas pripažino A. Navalno organizacijas ekstremistinėmis Opozicionieriaus fondas žada tęsti kovą su korupcija (3)

Maskvos teismas trečiadienį pripažino kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno įkurtą Kovos su korupcija fondą (FBK), Piliečių teisių gynimo fondą (FZPG) ir regioninį biurų tinklą ekstremistinėmis organizacijomis.

Aleksejus Navalnas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Aleksejus Navalnas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 10, 2021, 7:12 AM, atnaujinta Jun 10, 2021, 12:07 PM

Teismo sprendimas gali reikšti pabaigą A. Navalno FBK, kuris atskleidė korupciją aukščiausiuose lygmenyse, ir jo politinių biurų tinklui, kuris sustiprino jo galimybes palaikyti ryšį su eiliniais rusais, gyvenančiais ne Maskvoje.

„Buvo nustatyta, kad šios organizacijos ne tik skleidė neapykantą ir priešiškumą valdžios pareigūnams kurstančią informaciją, bet ir vykdė ekstremistinius veiksmus“, – prie teismo sakė prokurorų atstovas Aleksejus Žafiarovas.

Maskvos teismo sprendime, kurį žurnalistai gavo po ilgo, 12 valandų trukusio uždaro posėdžio, sakoma, kad jis įsigalioja iškart.

45-erių A. Navalnas, kuris buvo įkalintas anksčiau šiemet, kai grįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo, žadėjo tęsti kovą nepaisant teismo sprendimo.

Socialiniame tinkle „Instagram“ jis pripažino, kad jo šalininkams teks dirbti kitaip, ir paragino juos „adaptuotis“.

„Tačiau mes neatsitrauksime nuo savo tikslų ir idėjų. Tai – mūsų šalis, ir kitos mes neturime“, – sakė A. Navalnas.

Balandžio mėnesį prokurorai paprašė priskirti „ekstremistinių organizacijų“ etiketę A. Navalno regioninių biurų tinklui, FZPG ir FBK, apkaltinę šias grupes planais Rusijoje surengti Vakarų remiamą sukilimą.

FBK advokatai teigė, kad jie prašė padaryti trečiadienio svarstymą viešą, be to, prašė iškviesti liudyti patį A. Navalną, tačiau šie ir kiti jų prašymai buvo iškart atmesti.

A. Navalno organizacijoms atstovaujančios teisininkų komandos narys Vladimiras Voroninas pareiškė, kad minėtas Maskvos teismo sprendimas bus apskųstas per nustatytą 10 dienų laikotarpį.

Žymiausi A. Navalno bendražygiai – keli iš jų dabar gyvena kaimyninėje Lietuvoje – teigė, kad Rusijos opozicijai nesutrukdys tas teismo sprendimas.

„Tęsime darbą“, – tviteryje parašė regioninio biurų tinklo vadovu dirbęs Leonidas Volkovas, kuris pasitraukė į Lietuvą.

„Kafkiškas išpuolis“

Jungtinės Valstijos ir Jungtinė Karalystė pasmerkė šį Maskvos teismo sprendimą, kuris buvo priimtas likus savaitei iki JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino susitikimo Ženevoje.

„Tai dar vienas kafkiškas išpuolis prieš tuos, kurie kovoja prieš korupciją ir už atviras visuomenes, ir tai yra sąmoningas bandymas faktiškai uždrausti tikrą politinę opoziciją Rusijoje“, – pareiškime sakė JK užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas.

JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price'as pavadino šį sprendimą „ypač trikdančiu“ ir teigė, kad tai yra pagrindinių teisių ribojimo modelio dalis.

„Pats ponas Navalnas tebėra prastos sveikatos, kalinamas dėl politinių sufabrikuotų priežasčių. Mes dar kartą raginame nedelsiant ir besąlygiškai jį paleisti“, – pareiškė N. Price'as.

FBK reguliariai skelbia savo tyrimus dėl įtariamos visų lygių pareigūnų korupcijos. Milijonų peržiūrų „YouTube“ sulaukė tyrimai dėl didžiulių prabangių valdų, priklausančių, kaip teigiama, prezidentui V. Putinui ir buvusiam prezidentui bei premjerui Dmitrijui Medvedevui.

Šie FBK paskelbti įtarimai išprovokavo didžiules gatvių demonstracijas, bet policija jas greit ir brutaliomis priemonėmis nuslopino. Policijos veiksmus pasmerkė Vakarų šalių lyderiai.

A. Navalno regioniniai biurai pritaria jo korupcijos tyrimams ir palaiko siūlomą balsavimo strategiją, raginant rinkėjus atiduoti balsus už tuos kandidatus, kurie turi didžiausią galimybę nugalėti Kremliui palankius savo varžovus.

Trečiadienį instagrame A. Navalnas paragino rusus registruotis į pastarąją kampaniją ir sakė, kad valdžia „siaubingai bijo“ šios strategijos.

Artėjant rugsėjį numatytiems žemųjų rūmų, Valstybės Dūmos, rinkimams, kuriuose, manoma, labai nepopuliariai valdančiajai partijai „Vieningoji Rusija“ seksis sunkiai, įstatymų leidėjai priėmė teisės aktą, draudžiantį „ekstremistinių“ grupių nariams ir rėmėjams balotiruotis į parlamentą.

Manoma, kad įstatymas, kurį V. Putinas pasirašė anksčiau šį mėnesį, artėjančiame balsavime bus panaudotas prieš A. Navalno sąjungininkus.

Tas teisės aktas palies ne tik A. Navalno komandos narius ir aktyvistus, bet galbūt ir dešimtis tūkstančių rusų, kurie parėmė jos darbą aukomis.

Tokių grupių vadovai penkerius metus negalės dalyvauti parlamento rinkimuose, o nariams ir tiems, kurie padėjo finansuoti jų darbą, tai bus uždrausta trejus metus.

Ekstremistiniu pripažintas A. Navalno fondas žada tęsti kovą su korupcija

Kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno įkurtas Kovos su korupcija fondas (FBK) ketvirtadienį pažadėjo tęsti kovą, Maskvos teismui paskelbus jį ekstremistine organizacija ir nurodžius nutraukti veiklą.

„Mes pabudome, destruktyviais tikslais nusišypsojome ir, suvokdami grėsmę visuomenei, tęsiame kovą su korupcija!“ – parašė FBK savo „Twitter“ paskyroje po vėlai vakare Maskvos teismo paskelbtos nutarties.

ES smerkia Rusijos „nepagrįstą sprendimą“ uždrausti A. Navalno organizacijas

Europos Sąjunga ketvirtadienį pasmerkė Rusijos teismo sprendimą pripažinti ekstremistinėmis politines Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno organizacijas ir uždrausti joms veikti.

„Vakar priimtas Maskvos teismo sprendimas priskirti Aleksejaus Navalno organizacijas „ekstremistinėmis grupėmis“ žymi kol kas rimčiausias Rusijos vyriausybės pastangas slopinti nepriklausomą politinę opoziciją ir antikorupcinius tyrimus“, – sakoma 27 ES narių vardu paskelbtame bloko užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio pareiškime.

Jame teigiama, kad tokiu žingsniu Rusija siekia „panaikinti p. Navalno politinių tinklų įtaką prieš rugsėjį įvyksiančius Valstybės Dūmos rinkimus“ ir ilgesniam laikotarpiui.

„Tai nepagrįstas sprendimas, patvirtinantis neigiamą sistemingų priemonių prieš Rusijos konstitucijoje įtvirtintas žmogaus teises ir laisves modelį“, – sakoma pareiškime.

ES pakartojo raginimą tuojau pat ir be sąlygų paleisti A. Navalną iš „politiškai motyvuoto“ kalinimo.

A. Navalnas pernai buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, daug mėnesių gydėsi Vokietijoje, o šiemet sugrįžęs į Rusiją buvo areštuotas ir nuteistas kalėti. ES dėl to paskelbė sankcijas 10 Rusijos aukšto rango pareigūnų.

Maskva atsakė draudimu atvykti virtinei europiečių, įskaitant ES aukšto rango pareigūnus.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.