Baltarusijos opozicija: R. Pratasevičius buvo sekamas, lėktuvu skrido KGB agentai Vilnių neišskrido 2 Baltarusijos ir 4 Rusijos piliečiai

2021 m. gegužės 23 d. 14:27
Aliaksandro Lukašenkos režimo tarnybos sekmadienį užgrobė iš Atėnų į Vilnių skridusį lėktuvą kaip Somalio piratai, pakeldami karinį naikintuvą ir pažeisdami visas įmanomas tarptautinės aviacijos taisykles, sako Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačiorka.
Daugiau nuotraukų (7)
Baltarusijos protestuotojus mobilizuojantis ir jų veiksmus koordinuojantis platformos „Telegram“ kanalas NEXTA sekmadienį pranešė, kad jo buvęs redaktorius, opozicijos aktyvistas Ramanas Pratasevičius buvo sulaikytas Minsko oro uoste neplanuotai nutūpus į Lietuvą skridusiam jo lėktuvui.
Informaciją patvirtino Baltarusijos žurnalistų asociacija (BAŽ).
„Baltarusijos žurnalistas Romanas Protasevičius skrido iš Atėnų į Vilnių tuo pačiu reisu, kaip kad prieš savaitę skrido ir pati S. Cichanouskaja,“ – BNS įvykio detales sekmadienį pasakojo F. Viačiorka.
Anot jo, jei S. Cichanouskaja irgi būtų buvusi lėktuve sekmadienį, taip pat būtų sulaikyta.
„Jie pakėlė karinį naikintuvą MiG-29, Baltarusijos dispečeris nurodė laineriui pakeisti kryptį ir skristi į Minsko oro uostą neva dėl kažkokios kilusios užminavimo grėsmės. Tuomet Minske buvo vykdoma pakartotinė keleivių patikra, tikrinamas laineris ir keleiviams išeinant iš lėktuvo R. Pratasevičius buvo sulaikytas“, – sakė F. Viačiorka.
Anot jo, „Nexta“ ir daugelio kitų nepriklausomų baltarusiškų informacinių kanalų redaktorių žurnalistą R. Pratasevičių Minske sulaikė kriminalinė policija.
Anot F. Vaičiorkos, pakėlus karinį naikintuvą perimant keleivinį lėktuvą buvo pažeistos visos įmanomos tarptautinės civilinės aviacijos taisyklės ir procedūros.
„Jie kaip Somalio piratai užgrobė lėktuvą“, – sakė opozicijos lyderės patarėjas.
Baltarusijos žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad sprendimą dėl „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo Minske priėmė asmeniškai A. Lukašenka.
Naujienų agentūra „Intrefax“ šią informaciją sekmadienį paskelbė remdamasi vieno iš Baltarusijos telegram-kanalų šaltiniais A. Lukašenkos spaudos tarnyboje. Agentūra taip pat nurodo, kad A. Lukašenkos pavedimu keleivinio lėktuvo lydėjimui buvo pakeltas naikintuvas MiG-29. Jis šiuo metu laukia, kol bus baigtis būtinos patikros procedūros ir turėtų lydėti iš keleivinį lėktuvą iki Lietuvos sienos.
„Nuo šiandien nė vienas žmogus, skrendantis virš Baltarusijos, negali būti tikras dėl savo saugumo. Juk režimas piktnaudžiauja aviacijos taisyklėmis, kad pagrobtų tuos, kas galvoja kitaip“, – sako S. Cichanouskaja.
Jos patarėjas F. Viačiorka BNS sekmadienį patvirtino, kad Minske nutupdytame lėktuve skridęs R. Pratasevičius jau yra sulaikytas.
„Tai yra šokas, tai yra siaubas. Lėktuvas, skirdęs iš Atėnų į Vilnių, buvo užgrobtas pakėlus naikintuvą MiG -29“, – sekmadienį sakė F. Viačiorka.
Oro uostas paskelbė, kad lėktuvas tęs skrydį numatytu maršrutu po to, kai bus atlikti visi privalomi veiksmai.
Pernai NEXTA įkūrėjus 22 metų Sciapaną Pucilą ir 26 metų R. Pratasevičių Baltarusija įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą.
Kanalai NEXTA ir „NEXTA Live“ yra svarbūs Baltarusijos opozicijos balsai ir padėjo mobilizuoti protestuotojus per beprecedentes demonstracijas, krėtusias šalį po pernai rugpjūtį įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų. Juose nuo 1994 metų Baltarusijai vadovaujantis A.Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją. Opozicija ir Vakarų demokratijos rinkimus laiko suklastotais.
Abu šie Lenkijoje gyvenantys tinklaraštininkai figūruoja kaip kaltinamieji baudžiamojoje byloje dėl masinių neramumų Baltarusijoje. Paskelbta jų tarptautinė paieška. Jie taip pat kaltinami socialinės neapykantos teisėsaugos pareigūnams kurstymu.
S.Cichanouskajos tiegimu, aktyvistas yra asmeninis Lukašenkos priešas, kovojęs prieš žmogaus teisių suvaržymus.
Siekiama pradėti tyrimą
Šiuo metu yra dirbama su Lietuvos, Graikijos ir Airijos užsienio reikalų ministerijomis bei avialinijomis „Ryanair“, siekiama kuo greičiau pradėti tyrimą.
Opozicijos lyderės teigimu, tiek šis įvykis, tiek Baltarusijos opozicijos aktyvisto Vitoldo Ašuroko mirtis kalėjime prieš kelias dienas yra režimo nebaudžiamumo įrodymas.
Ir S. Cichanouskaja, ir NEXTA teigia, kad R. Protasevičiui Baltarusijoje gali grėsti mirties bausmė.
Spalį Baltarusija paskelbė NEXTA „ekstremistiniu“ ir nurodė jį blokuoti.
BAŽ sekmadienį paskelbtame pareiškime sakoma: „Sulaikytas Ramanas Pratasevičius. Jis skrido „Ryanair“ lėktuvu iš Atėnų į Vilnių. Lėktuvas neplanuotai nutūpė Minsko oro uoste.“
S. Cichanouskaja: A. Lukašenka panaudojo karo aviaciją, kad susidorotų su vienu žmogumi
Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos nebaudžiamumas leido jam panaudoti karo aviaciją, kad susidorotų su vienu žmogumi, sako Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.
„Pareiškimų laikas praėjo. Akivaizdu, kad baltarusiams šiuo metu reikalingi ryžtingi veiksmai ir tarptautinės bendruomenės pagalba. Politinio kalinio V. Ašurokos žūtis kalėjime, TUT.by (naujienų agentūros – BNS) sunaikinimas ir lėktuvo užgrobimas – visa tai nebaudžiamumo, kuriuo režimas grindžia vidinę okupaciją, rezultatas“, – sekmadienį Vilniuje žurnalistams sakė S. Cichanouskaja.
„Dabar nė vienam žmogui pasaulyje, skrendančiam virš Baltarusijos, negarantuojamas saugumas. Juk šiandien Lukašenka asmeniškai sukėlė tarptautinį skandalą, panaudodamas karinę aviaciją prieš Baltarusijos ir Europos valstybių piliečius, kad susidorotų su vieninteliu žmogumi. Daugiau niekas neapsaugotas. Vietoj Romano Protasevičiaus gali atsidurti bet kas“, – teigė ji.
Taip S. Cichanouskaja komentavo Minsko veiksmus sekmadienį priverstinai apgręžiant ir nutupdant Baltarusijos sostinėje keleivinį „Ryanair“ lėktuvą, skridusį iš Atėnų į Vilnių. Tai padaryta, kad būtų sulaikytas šiuo lėktuvu skridęs Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius Ramanas Pratasevičius.
„Prieš savaitę aš pati tokiu pat reisu skridau iš Atėnų. Mačiausi su Ramanu Pratasevičiumi Graikijoje, jis fotografavo mūsų darbo vizitą“, – sakė opozicijos lyderė.
„Po septynių dienų režimas pakėlė specialiąsias tarnybas, naikintuvus ir organizavo keleivinio lėktuvo užgrobimą tik dėl to, kad paimtų Romaną įkaitu“, – tvirtino ji.
Pasak S. Cichanouskajos, R. Pratasevičius už tai, kad bendradarbiavo su „Nexta“, 2019 metais buvo privertas išvykti iš Baltarusijos.
„Ramanas yra vienas iš tų žmonių, kurie padeda baltarusiams sužinoti tiesą, tai, kas vyksta. Dėl to baltarusių jėgos struktūros jam iškėlė kelias baudžiamąsias bylas, o KGB jį įtraukė į sąrašą asmenų, susijusių su teroristine veikla“, – sakė S. Cichanouskaja.
„Dabar jo gyvybei yra iškilęs pavojus“, – pabrėžė ji.
Baltarusijos opozicijos atstovai pranešė, kad dėl įvykio kreipėsi į aviakompaniją „Ryanair“ ir Tarptautinę civilinės aviacijos organizaciją. Jų prašoma pradėti tyrimą ir apsvarstyti Baltarusijos narystės Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje sustabdymą.
Apie priverstinį keleivinio lėktuvo nutupdymą Minske informuotos Graikijos, Airijos užsienio reikalų ministerijos, JAV administracija.
Apie bombą sužinojo iš dispečerių
Apie menamą bombą „Ryanair“ lėktuvo pilotai sužinojo iš Baltarusijos dispečerių
Apie „Ryanair“ lėktuve neva esančius sprogmenis jo ekipažas sužinojo iš Baltarusijos dispečerių, kurie nurodė lėktuvui pasukti į Minską, informuoja TASS.
Iš Atėnų į Vilnių skridusį „Ryanair“ avialinijų lėktuvą Baltarusijos tarnybos priverstinai nutupdė Minske. Sprogmenų jame nerasta.
„Ryanair“ apie incidentą informavo visas nacionalines Europos aviacijos ir saugumo tarnybas.
Lėktuvas buvo priverstas leistis Minske po melagingo pranešimo apie bombą. Šalies vadovo Aliaksandro Lukašenkos nurodymu jį lydėjo karinių oro pajėgų naikintuvas Mig-29.
Baltarusijos režimo taikiniu tapo vienas jo keleivių – opozicijos žurnalistas ir aktyvistas Ramanas Pratasevičius.
Europos lyderiai reikalauja, kad Baltarusija nedelsiant paleistų visus keleivius.
„Ryanair“ lėktuvu į Vilnių neišskrido 2 Baltarusijos ir 4 Rusijos piliečiai
Baltarusijos opozicijos koordinavimo tarybos prezidiumo narys, buvęs kultūros ministras Pavelas Latuška pareiškė, kad „Ryanair“ lėktuvu iš Minsko į Vilnių neišskrido šeši žmonės – du Baltarusijos ir keturi Rusijos piliečiai.
„Pagal turimą informaciją, du Baltarusijos ir keturi Rusijos piliečiai iš Minsko į Vilnių nebeskrido“, – savo „Telegram“ kanale parašė P. Latuška.
Airijos aviakompanija „Ryanair“ sekmadienį pranešė, jog lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių, buvo priverstas nusileisti Minske, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Atlikus lėktuvo patikrą ši informacija nepasitvirtino.
Baltarusijos opozicija sako, jog tai padaryta siekiant sulaikyti šiuo lėktuvu skridusį Baltarusijos opozicijos aktyvistą ir blogerį, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėją Ramaną Pratasevičių.
Šis lėktuvas, kelias valandas išbuvęs Minsko oro uoste, vakare nusileido Vilniaus oro uoste.
Lėktuvas^InstantRyanair
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.