Izraelio ir Palestinos konfliktas: kodėl JAV vienareikšmiškai remia vieną pusę?

2021 m. gegužės 20 d. 07:34
Lrytas.lt
Izraeliui ir „Hamas“ jau antrą savaitę kaunantis tarpusavyje, Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas ir jo administracija laikosi seniai nusistovėjusio scenarijaus Vašingtone, išreikšdami vienareikšmišką paramą Izraeliui ir „teisėtą teisę gintis“ nuo priešų raketų atakų.
Daugiau nuotraukų (2)
Šis naratyvas uždengia akis nuo gilių privalumų, kuriuos Izraelio valstybė turi prieš palestiniečius, kalbant apie karinį sugebėjimą, turtus ir išteklius. Tai taip pat nusisukama nuo Kongreso progresyvių demokratų, kurie vis garsiau reikalauja laikytis griežtesnės pozicijos dėl Izraelio.
Per paskutinių dviejų savaičių atakas iš viso žuvo mažiausiai 213 palestiniečių, iš jų – 61 vaikai, o kitoje pusėje – 10 izraeliečių mirčių, įskaitant du vaikus.
Kodėl JAV taip neabejotinai remia Izraelį?
Sąjungininkių draugystė prasidėjo pačioje Izraelio valstybės susikūrimo pradžioje, kai tuometinis JAV prezidentas Harry Trumanas tapo pirmuoju pasaulio lyderių pripažinusių Izraelio valstybę susikūrusią dar 1948 m.
H.Trumanas suskubo tai padaryti bent iš dalies dėl asmeninių ryšių. Buvęs H.Trumano verslo partneris Edwardas Jacobsonas vaidino pagrindinį vaidmenį dedant pagrindą Izraelo valstybės pripažinimui. Tačiau neabejotinai sprendimą nulėmė ir strateginiai sumetimai.
Tai įvyko iškart po Antrojo pasaulinio karo, kai tik formavosi šaltasis karas tarp JAV ir Sovietų Sąjungos.
Viduriniai Rytai su naftos atsargomis ir strateginiais vandens keliais buvo vienas pagrindinių supervalstybių įtakos mūšio laukų. JAV perėmė pagrindinio vakarų veikėjo pareigas Viduriniuose Rytuose iš stipriai susilpnėjusių Europos valstybių.
Bet tuo metu parama Izraeliui nebuvo tokia vienareikšmiška.
Tai iš dalies įvyko po 1967 m. Šešių dienų karo, per kurį Izraelis sumušė prastai vadovaujamas Egipto, Sirijos ir Jordanijos armijas ir užėmė likusias teritorijas, kurios istoriškai buvo laikomos Palestina, taip pat perėmė kai kurias teritorijas iš Sirijos ir Egipto.
Nuo to laiko JAV vienareikšmiškai palaikė Izraelio karinę pranašumą regione ir užkirto kelią priešiškiems arabų tautų veiksmams prieš ją.
Taip pat šalių draugystei svarbus 1973 m. Arabų ir Izraelio karas, kuris baigėsi tuo, kad Izraelis nugalėjo Egipto ir Sirijos pajėgas.
Iš dalies siekdama sukiršinti Egiptą ir Siriją taip sužlugdant sovietų įtaką, JAV pasinaudojo 1973 m. karo padariniais, kad padėtų pagrindą taikos susitarimui tarp Izraelio ir Egipto, kuris galiausiai buvo įtvirtintas 1979 m.
Šiuo metu Izraelis yra didžiausias JAV užsienio pagalbos gavėjas nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
2016 m. tuometinis prezidentas Barackas Obama pasirašė gynybos susitarimą su Izraeliu, kuriame JAV pažadėjo 10 metų 38 milijardų dolerių JAV karinę paramą, įskaitant finansavimą „Geležinio kupolo“ priešraketinės gynybos sistemai.
Tačiau, lyginant su kitomis regiono šalimis, Izraeliui ne visai reikia pagalbos. Tai dideles pajamas gaunanti šalis, kurioje klesti aukštųjų technologijų sektorius.
JAV visuomenė
Viskas, kas susiję su užsienio politika, tarp jų ir visuomenės nuomonė, taip pat suvaidino savo vaidmenį JAV politikoje Izraelio ir palestiniečių atžvilgiu.
Amerikos visuomenės nuomonė jau ilgą laiką krypsta Izraelio naudai. Iš dalies dėl to, kad Izraelis turėjo pranašesnę viešųjų ryšių kampaniją. Simpatijas Izraeliui sukėlė ir smurtiniai palestiniečių grupuočių veiksmai, pavyzdžiui, 1972 m. Miuncheno žudynės, kuriose nužudyti vienuolika Izraelio olimpinių atletų.
Remiantis „Gallup“ atlikta metine apklausa, vis daugiau amerikiečių palankiau žiūri į palestiniečius.
Vasario mėnesį atlikta apklausa parodė, kad 25 procentai amerikiečių labiau užjaučia palestiniečius, 2 proc. daugiau nei praėjusiais metais ir 6 proc. daugiau nei 2018 m.
Tačiau Izraelis vis dar turi didžiulį pranašumą JAV viešosios nuomonės lauke.
Ta pati „Gallup“ apklausa parodė, kad 58 proc. amerikiečių labiau užjaučia Izraelį, o 75 procentai amerikiečių Izraelį vertina palankiai.
Izraeliui palanki politinė įtaka
JAV yra keletas organizacijų, kurios pasisako už JAV paramą Izraeliui. Didžiausias ir politiškai galingiausias yra Amerikos Izraelio viešųjų reikalų komitetas (AIPAC).
Organizacijos nariai naudojasi įtaka organizuodami masinius renginius, propaguodami ir rinkdami lėšas iš žydų gyvenančių JAV, taip pat krikščionių evangelikų bažnyčiose.
AIPAC Vašingtone kasmet rengia konferenciją, kurioje dalyvauja apie 20 000 dalyvių, kuriuose asmeniškai pasirodo stipriausi JAV politikai kaip Joe Bidenas ir buvęs prezidentas Donaldas Trumpas. Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu taip pat yra nuolatinis dalyvis.
Buvęs prezidentas D.Trumpas, paskatintas evangelikų krikščionių parama Izraeliui ir panašių pažiūrų lyderio B.Netanyahu, per ketverius savo tarnybos metus buvo atkaklus Izraelio gynėjas.
Dauguma JAV Kongreso narių demokratinėse ir respublikonų partijose taip pat yra Izraelio šalininkai.
Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi, daugumos lyderis Stenyas Hoyeris ir Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeris – visi demokratai – išlaiko ilgametę paramą Izraeliui ir tvirtai palaiko Izraelio teisę į savigyną konflikto metu.
Praėjusią savaitę paklausta, ar reikia daugiau nuveikti, kad būtų sustabdytas Izraelio užpuolimas Gazoje, N.Pelosi atsakė: „Faktas yra tas, kad mes turime labai artimus santykius su Izraeliu, o Izraelio saugumas mums yra nacionalinio saugumo klausimas, kaip mūsų draugui, kaip demokratinei šaliai regione.“
„Hamas“ kelia grėsmę Izraelio žmonių saugumui. Izraelis turi teisę gintis“, – įsitikinusi N.Pelosi.
Kas palaiko Palestiną?
Palestinos požiūriui jau seniai atstovavo 1980 m. įkurtas JAV arabų kovos su diskriminacija komitetas ir 2001 m. Įkurtas JAV aktyvistų tinklas „Palestiniečių teisių kampanija“. Tačiau palestiniečius palaikančios grupės nėra tokios aktyvios JAV politiniame gyvenime ir neturi didelės įtakos.
Tačiau JAV demokratų partijoje atsiranda vis didesnė progresyvių, palaikančių palestiniečius, frakcija, įgavusi populiarumą ir viešojoje erdvėje.
Vedami senatorių Bernie Sanderso ir Elizabeth Warren, abu buvę demokratų kandidatai į prezidentus 2020 m. paragino mažinti JAV karinę pagalbą Izraeliui dėl pažeidimų žmogaus teisių srityje.
Atstovų Rūmuose tokie nauji progresyvūs politikai kaip Alexandria Ocasio-Cortez, Ilhan Omar, Ayanna Pressley ir Rashida Tlaib – pirmoji į Kongresą išrinkta palestiniečių amerikietė – atsiskleidė kaip pagrindiniai balsai kovojantys už palestiniečius.
Šie jaunesni politikai nėra tokie priklausomi nuo tradicinių JAV politikos lėšų rinkimo struktūrų ir juos labiau motyvuoja susirūpinimas dėl Izraelio elgesio su arabais Gazoje, Vakarų Krante ir pačiame Izraelyje.
Parengta pgal „Al Jazeera“ inf.
JAV^InstantJoe Bidenas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.