„Esu tikras, kad Rusija greitai ir proporcingai atsakys ir Lietuvai, ir Latvijai, ir Estijai“, – sakė L. Sluckis žurnalistams.
Pasak jo, Rusijos diplomatų išsiuntimas yra žingsnis santykių su Maskva apsunkinimo link. Parlamentaras taip pat sakė, kad Rusijos santykiai su visomis Baltijos šalimis yra „blogesni nei bet kada“.
Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė: „Šių šalių valdžia gali neabejoti mūsų atsaku. Jų diplomatai jau gali pradėti planuoti, kam iš jų teks pakuotis daiktus.“
Tuo metu L. Sluckis išreiškė nuomonę, kad Rusijos diplomatų išsiuntimas Europoje gali būti siejamas su tariamu nesėkmingu bandymu organizuoti valstybės perversmą Baltarusijoje.
„Baltijos šalys negali likti nuošalyje, kai pradedama antirusiška grandininė reakcija, siekiant nuslėpti nesėkmę Vašingtono operacijoje organizuoti perversmą Baltarusijoje“, – pareiškė jis.
Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB) šeštadienį pranešė, kad Rusijoje dėl bandymo įvykdyti „karinį perversmą“ Baltarusijoje ir „nužudyti“ jos prezidentą buvo sulaikyti du Baltarusijos piliečiai. Baltarusių opozicija informaciją apie galimą valstybės perversmą pavadino specialiųjų tarnybų provokacija.
Lietuva anksčiau penktadienį paskelbė, kad solidarizuodamasi su čekais išsiunčia du rusų diplomatus, o Latvija ir Estija nutarė išsiųsti po vieną Rusijos diplomatą.
Praėjusią savaitę Čekijos vyriausybė, remdamasi žvalgybos ataskaita, pranešė, kad Rusijos karinės žvalgybos agentūra GRU 2014 metais jos teritorijoje surengė du sprogdinimus, iš kurių vienas pražudė du žmones ir padarė reikšmingos materialinės žalos.
Dėl to Čekija iš šalies išsiuntė 18 rusų diplomatų, kuriuos laiko slaptais agentais, o ketvirtadienį pranešė, jog Prahą turės palikti dar 63 Rusijos ambasados darbuotojai, kad joje liktų dirbti tiek asmenų, kiek čekai turi darbuotojų ambasadoje Maskvoje.
Šios šalies Vyriausybė taip pat paprašė partnerių solidarumo – iš ES ir NATO valstybių sostinių išsiųsti dalį Rusijos atstovybėse dirbančių galimų agentų.
Solidarumą su Čekija išvakarėse jau parodė Slovakija, kuri nusprendė išsiųsti tris rusų diplomatus.
Iš solidarumo su čekais Latvija ir Estija išsiunčia po vieną rusų diplomatą
Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius penktadienį paskelbė, kad Ryga išsiunčia vieną rusų diplomatą.
Šis sprendimas buvo priimtas iš solidarumo su Čekijos vyriausybe dėl neteisėtos Rusijos žvalgybos tarnybų veiklos Čekijoje, taip pat įvertinus Rusijos ambasados diplomato veiklą ir Latvijoje nustatytus pažeidimus.
Sprendimas taip pat grindžiamas abipusėmis konsultacijomis su Europos Sąjungos ir NATO sąjungininkais ir atsakingų Latvijos institucijų pateikta informacija.
Latvija sako esanti suinteresuota kurti santykius su Rusija, remdamasi abipuse pagarba, tarptautine teise ir Vienos konvencijoje dėl diplomatinių santykių nustatytais principais. Rusijos veiksmai ilgą laiką įrodė sisteminius tokių principų pažeidimus ir kenkimą saugumo situacijai bei jos destabilizavimą, nurodo Ryga.
Apie šį sprendimą buvo informuotas Rusijos ambasados Latvijoje laikinasis reikalų patikėtinis Vadimas Vasiljevas.
Tuo metu estų užsienio reikalų ministerija pranešė iškvietusi Rusijos ambasadorių Estijoje Aleksandrą Petrovą, norėdama išreikšti griežtą protestą dėl gautos informacijos iš Čekijos, kad Rusijos karinė žvalgyba 2014 metais surengė sprogdinimą amunicijos sandėlyje Vrbeticėje.
Rusija šiurkščiai pažeidė tarptautinę teisę Europos Sąjungos ir NATO valstybių narių teritorijoje, pakirto Čekijos suverenitetą ir sukėlė dviejų žmonių mirtį, o toks elgesys pakerta Europos saugumą ir stabilumą ir yra nepriimtinas, sakoma Estijos užsienio reikalų ministerijos pranešime spaudai.
Siekdama išreikšti solidarumą, Estija išsiųs vieną Rusijos diplomatą, kurio veikla neatitinka diplomatinės veiklos principų, dėl kurių susitarta Vienos konvencijoje, priduriama pranešime.
Praėjusią savaitę Čekijos vyriausybė, remdamasi žvalgybos ataskaita, pranešė, kad Rusijos karinės žvalgybos agentūra GRU 2014 metais jos teritorijoje surengė du sprogdinimus, iš kurių vienas pražudė du žmones ir padarė reikšmingos materialinės žalos.
Dėl to Čekija iš šalies išsiuntė 18 rusų diplomatų, kuriuos laiko slaptais agentais, o ketvirtadienį pranešė, jog Prahą turės palikti dar 63 Rusijos ambasados darbuotojai, kad joje liktų dirbti tiek asmenų, kiek čekai turi darbuotojų ambasadoje Maskvoje.
Šios šalies Vyriausybė taip pat paprašė partnerių solidarumo – iš ES ir NATO valstybių sostinių išsiųsti dalį Rusijos atstovybėse dirbančių galimų agentų.
Solidarumą su Čekija jau parodė Slovakija, kuri nusprendė išsiųsti tris rusų diplomatus, ir Lietuva, išsiunčianti du rusų diplomatus.
Maskva: Rusijos ir Čekijos ambasadose abiejose šalyse liks po 7 diplomatus
Rusijos ambasadoje Prahoje ir Čekijos diplomatinėje atstovybėje Maskvoje iki gegužės 31 dienos liks po septynis diplomatus, 25 administracinio ir techninio personalo narius bei 19 vietos darbuotojų, penktadienį informavo Rusijos užsienio reikalų ministerija.
„Iki gegužės 31-osios Rusijos ambasados Čekijoje diplomatinis personalas sumažės 35 diplomatais, administracinis ir techninis personalas – 46 darbuotojais. Iki to laiko Čekijos ambasados Maskvoje diplomatinis personalas sumažės 16 diplomatų, administracinis ir techninis personalas – keturiais darbuotojais, taip pat 91 vietos darbuotoju“, – nurodė Rusijos URM.
Ministerijos atstovai patikslino, kad abiejų šalių generalinių konsulatų darbuotojų skaičius nesikeičia.
„Abi šalys išlaikys po septynis diplomatus, 25 administracinio ir techninio personalo darbuotojus bei 19 vietos darbuotojų“, – nurodė URM.
„Neatsakingas ir provokacinis Čekijos valdžios elgesys skaudžiai smogė jos pačios diplomatinei tarnybai“, – sakė URM atstovai.
Balandžio 17 dieną Čekija paskelbė išsiunčianti iš šalies 18 rusų diplomatų. Pasak Prahos, išsiunčiami rusų žvalgybos darbuotojai, dirbantys su diplomatine priedanga.
Čekijos vyriausybė, remdamasi žvalgybos ataskaita, pranešė, kad Rusijos karinės žvalgybos agentūra GRU 2014 metais jos teritorijoje surengė du sprogdinimus, iš kurių vienas pražudė du žmones ir padarė reikšmingos materialinės žalos.
Balandžio 19 dieną Praha paskelbė nusprendusi pašalinti Rusijos valstybinę korporaciją „Rosatom“ iš Dukovanų atominės elektrinės plėtros rangovės konkurso.
Atsakydama Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė nepageidaujamais asmenimis 20 Čekijos ambasados Maskvoje darbuotojų.
Viceministras: Lenkija pasilieka teisę adekvačiai atsakyti į jos diplomatų išsiuntimą iš Rusijos
Lenkijos URM turi omenyje Rusijos sprendimą išsiųsti penkis jos diplomatus ir pasilieka teisę adekvačiai reaguoti į jį. Tai penktadienį žurnalistams pareiškė Lenkijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Szymonas Szynkowskis vel Sękas.
„Mūsų ambasadorius šiandien buvo Rusijos užsienio reikalų ministerijoje, jis gavo notą, kurios mes tikėjomės, kadangi Rusijos URM apie tai jau anksčiau paskelbė savo tinklalapyje“, – sakė viceministras. „Mes tai fiksuojame, turime omenyje ir pasiliekame teisę adekvačiai reaguoti“, – pridūrė Sz. Szynkowskis vel Sękas.
Anksčiau penktadienį Lenkijos ambasadorius Maskvoje Krzysztofas Krajewskis buvo iškviestas į Rusijos URM, kur praleido apie 20 minučių. Palikdamas pastatą, jis atsisakė ką nors komentuoti žurnalistams.