Princo Philipo laidotuves lydėjo penki simboliai: viską suplanavo pats

2021 m. balandžio 20 d. 21:30
Princas Philipas, karalienės Elizabeth II vyras, atgulė amžinojo poilsio. Dėl koronaviruso pandemijos atsisveikinimas su juo nebuvo panašus į jokias kitas karališkąsias laidotuves, bet ne mažiau simboliškas.
Daugiau nuotraukų (4)
Koronavirusas diktavo savo taisykles ir monarchijai: šeštadienį laidotuvių ceremonijoje Vindzoro pilyje į vakarus nuo Londono dalyvavo tik 30 artimųjų.
Edinburgo kunigaikštis Philipas mirė balandžio 9-ąją, likus vos dviem mėnesiams iki 100-ojo gimtadienio. Jo santuoka su Elizabeth II truko 73 metus.
Drauge su gedinčia 94 metų karaliene, kuri paskui karstą buvo vežama automobiliu, velionį išlydėjo jos ir princo Philipo vaikai: Jungtinės Karalystės sosto įpėdinis 72 metų princas Charlesas, 70-metė princesė Anne, 61-erių princas Andrew ir 57-erių princas Edwardas.
Išskirtiniai simboliai laidotuvėse atspindėjo ilgą Philipo buvimą karinėje ir valstybės tarnyboje.
Tokio atsisveikinimo pageidavo pats Edinburgo kunigaikštis.
Neįprastas kinkinys
Ceremonijoje ypatingą vaidmenį atliko mėgstamiausias Philipo kinkinys. Ant vežimėlio sėdynės buvo padėti kepurė, botagas ir rudos pirštinės.
Kinkinys su dviem juodais Felo poniais – Anglijos aukštumų veislės arkliukais – stovėjo Vindzoro pilies teritorijoje, kai pro šalį ėjo laidotuvių procesija.
Taip atiduota duoklė princo Philipo aistrai – vadeliojimui, kurio jis ėmėsi peržengęs 50-metį ir sėkmingai lenktyniavo net būdamas 90-ies.
Tamsiai žalios spalvos keturratis vežimėlis iš aliuminio ir plieno buvo pagamintas prieš aštuonerius metus pagal tikslius Edinburgo kunigaikščio nurodymus.
Princas jį pradėjo naudoti po 91-ojo gimtadienio pasivažinėti Vindzore ir kitose karališkosiose valdose.
Švilpiantys jūreiviai
Kai katafalku paverstas visureigis „Land Rover“ sustojo prie Šv.Jurgio koplyčios, karališkojo karinio laivyno jūreiviai specialiais švilpukais sušvilpė „Still“ – komandą, naudojamą ekipažo dėmesiui atkreipti.
Kai jūrų pėstininkai pakėlė karstą iš automobilio, jūreiviai sušvilpė „Side“ – pagarbos atidavimo signalą.
Švilpukai tradiciškai būdavo naudojami laivuose komandoms duoti, nes jų spigus garsas gerai girdimas ir per jūros šėlsmą. Dabar švilpukai simboliškai naudojami svarbiems svečiams pasveikinti arba per laidotuves.
Galiausiai karo jūreiviai trimitais sugrojo „Action Stations“ – 7 sekundžių signalą karo laivo įgulai pasirengti mūšiui – kai laidotuvių ceremonijos pabaigoje Philipo karstas buvo nuleistas į karališkąją kriptą.
Karo laivynas užėmė svarbią vietą Philipo gyvenime. Antrojo pasaulinio karo metais jis pats tarnavo laivyne, bet vėliau pasitraukė iš jo padėti savo žmonai atlikti karališkąsias pareigas.
Asmeninė vėliava
Edinburgo kunigaikščio karstas buvo uždengtas jo asmenine vėliava. Ji atspindi Philipo gyvenimo elementus: nuo graikiškų šaknų iki britų monarchijos titulų.
Kai Philipas 1946-aisiais susižadėjo su Elizabeth, jis atsisakė iš senelio paveldėto Graikijos karališkojo titulo, tapo Didžiosios Britanijos piliečiu ir pasivadino motinos pavarde – Mountbattenu.
Mountbattenų šeimos heraldika taip pat yra princo vėliavoje, kaip ir pilis iš Edinburgo miesto herbo – vedęs Elizabeth II jis tapo Edinburgo kunigaikščiu.
Ant karstą dengusios vėliavos buvo padėti Philipo laivyno karininko kepurė, jo kardas ir karalienės parinktų gėlių vainikas.
Briliantinė žvaigždė
Šv.Jurgio koplyčios altoriuje buvo padėtos devynios pagalvėlės su Philipo gautais apdovanojimais – juos atrinko pats princas, planuodamas savo laidotuves.
Regalijos, tarp kurių – Briliantinė Zanzibaro žvaigždė ir Brunėjaus karališkasis ordinas – buvo prisiūtos prie pagalvėlių žvejybiniu valu, o ne juostele, kuri būtų labiau matoma.
Skaičiuojama, kad Edinburgo kunigaikštis yra gavęs 50 šalių apdovanojimus ir koplyčioje nebuvo vietos demonstruoti jų visų.
„Land Rover“ katafalkas
Philipo laidotuvių procesijoje buvo neįprasta matyti žalią visureigį „Land Rover“.
Tai smarkiai skyrėsi nuo ankstesnių karališkųjų laidotuvių, kai gedinčiuosius pasitikdavo niūrus tradicinio katafalko vaizdas.
„Land Rover“ daug dešimtmečių buvo mėgstamiausi princo automobiliai, todėl kai atėjo metas planuoti jo laidotuves, tebuvo vienas pasirinkimas, kokia mašina veš Philipą į paskutinę kelionę.
Edinburgo kunigaikštis pats net 16 metų modifikavo šį konkretų „Land Rover Defender TD5 130“ modelį, kuris buvo pagamintas 2003-iaisiais fabrike Solihalo mieste.
Taip pačiais metais, būdamas 82-ejų, Philipas ėmė prižiūrėti darbus, kaip šį automobilį galima paversti jo paties katafalku. Paskutinius konstrukcijos pokyčius princas padarė 2019-aisiais.
Philipo prašymu automobilis buvo nudažytas kariška spalva – tamsiai žalia. Jis pats suprojektavo, kaip pritaikyti galinę dalį karstui vežti ir jį įtvirtinti.
Kadaise Philipas pajuokavo karalienei apie savo būsimąsias laidotuves: „Tiesiog pasodink mane į „Land Rover“ ir nuvežk į Vindzorą.“
Nors ribojimai dėl pandemijos reiškė, kad procesijos iš Londono centro į Vindzorą nebus, išsipildė kita šio princo noro dalis: jis prisidėjo kuriant automobilį, kuris per laidotuves vežė Elizabeth II į Šv.Jurgio koplyčią.
Šis „Bentley“ markės automobilis, vadinamas „State Bentley“ („Valstybės Bentley“), buvo padovanotas monarchei 2002-aisiais, minint jos auksinį, 50-ąjį, jubiliejų soste.
Pasak „Bentley“ atstovų, ir karalienė, ir princas įnešė savo indėlį dvejus metus kuriant šį išskirtinį modelį.
Dėl Harry teko keisti tradiciją
Laidotuvių transliaciją stebėjusių milijonų žmonių akys krypo į princo Philipo vaikaičius, princo Charleso sūnus. Tarp 38-erių Williamo ir dvejais metais jaunesnio brolio Harry ėjo jųdviejų pusbrolis Peteris Phillipsas.
Brolių santykius aptemdė Harry sprendimas atsisakyti visų karališkųjų įsipareigojimų ir keltis gyventi į JAV. Į senelio laidotuves Harry atskrido be savo besilaukiančios žmonos Meghan Markle.
Būtent dėl Harry buvo nuspręsta atsisakyti tradicijos, kad karinių titulų turintys karališkosios šeimos nariai per laidotuves vilki mundurus. Iš karališkosios šeimos pasitraukęs Harry jau nebegali nešioti uniformos, todėl šįkart visi svečiai vilkėjo juodus drabužius.
Vis dėlto po laidotuvių televizijos kameros užfiksavo brolius ramiai besišnekučiuojančius tarpusavyje.
Parengta pagal BBC inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.