61 metų J. Magufuli mirtis užbaigė daugiau nei penkerius metus trukusį jo autoritarinį, visuomenę skaldžiusį valdymą, kurį vainikavo jo atsainus požiūris į pandeminio koronaviruso grėsmę.
Pandemijos pradžioje J.Magufuli neteikė virusui didelės reikšmės, skatino piliečius „išvaryti koronavirusą maldomis“ ir tikino, kad „šėtoniškas visrusas negali gyventi Jėzaus Kristaus kūne“. Augančius užsikrėtimų skaičius prezidentas aiškino sugedusia testavimo įranga.
Birželį jis teigė, kad „Dievo gailestingumo pagalba“ jo šalis sunaikino koronavirusą. Jis abejojo užsienietiškų COVID-19 vakcinų saugumu ir neplanavo jų pirkti Tanzanijos gyventojams. Vietoje to siūlė žolelių preparatus ir garinimą.
„Buldozeriu“ pramintas J. Magufuli beveik tris savaites nebuvo matomas viešumoje. Tai pakurstė įvairius gandus apie valstybės vadovo sveikatos būklę. Opozicijos lyderiai tvirtino, kad jis užsikrėtė koronavirusu.
„Su giliu liūdesiu pranešu jums, kad šiandien, 2021 metų kovo 17 dieną, 18 valandą netekome mūsų drąsaus lyderio, Tanzanijos Respublikos prezidento Johno Pombe Magufuli“, – kreipdamasis į tautą per televiziją sakė viceprezidentė Samia Suluhu Hassan.
Anot jos, J. Magufuli mirė Dar es Salamo ligoninėje nuo širdies ligos, vadinamos lėtiniu prieširdžių virpėjimu, kuris pasireiškia nereguliariu ir labai greitu širdies plakimu.
Prezidentas dar kovo 6 dieną buvo paguldytas į Jakayos Kikwete kardiologijos institutą, tačiau vėliau buvo išrašytas, nurodė S. Suluhu Hassan.
Kovo 14 dieną J. Magufuli vėl blogai pasijuto ir buvo atvežtas į Emilio Mzenos memorialinę ligoninę Dar es Salame.
Viceprezidentė šalyje paskelbė dviejų savaičių gedulą.
Pastarąjį kartą prezidentas buvo matomas viešumoje vasario 27 dieną. Kai uolus katalikas J. Magufuli tris savaitgalius nepasirodė sekmadienio pamaldose, imta nerimauti dėl jo sveikatos būklės.
Opozicijos lyderis Tundu Lissu, remdamasis neįvardytais šaltiniais, pareiškė, kad prezidentas susirgo koronavirusine infekcija COVID-19, dėl kurios paūmėjo jo gretutinės lėtinės ligos. Gauti šios informacijos patvirtinimą iš nepriklausomų šaltinių nepavyko.
Tuo metu šalyje garsėjo raginimai pateikti informaciją apie valstybės vadovo buvimo vietą. Pasigirdo gandų, kad J. Magufuli gydomas užsienyje.
Prezidento šalininkai sielvartavo dėl jo mirties ir reiškė nerimą dėl miglotos politinės šalies ateities.
„Mane ši žinia labai nuliūdino. Praradau viltį, nes pasiklioviau juo kaip savo lyderiu. Jis buvo skurstančiųjų lyderis, ir dabar mes nežinome, kaip klostysis reikalai mirus mūsų lyderiui“, – Dar es Salame sakė 24 metų Lewisas.
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad jam buvo „liūdna išgirsti“ apie J. Magufuli mirtį.
Tuo metu JAV Valstybės departamentas pareiškė užuojautą ir pridūrė: „Tikimės, kad Tanzanija galės judėti pirmyn demokratijos ir klestėjimo keliu.“