Prieš „Johnson & Johnson“ vakciną – vyskupų puolimas: ragina vengti, nors įrodymų neturi

2021 m. kovo 5 d. 07:36
Lrytas.lt
Valdžios pareigūnai ir sveikatos ekspertai skuba paskiepyti visus amerikiečius nuo COVID-19. Visgi, kai kurie katalikų vyskupai pradėjo atkalbinėti Bažnyčios narius nuo skiepijimosi naujausia, vienos dozės „Johnson & Johnson“ vakcina.
Daugiau nuotraukų (7)
JAV katalikų vyskupų konferencija ir dar bent 6 šalies vyskupijos išleido pareiškimus, kuriuose išreiškia „moralinį susirūpinimą“ šia vakcina dėl joje naudojamų ląstelių, kurios buvo išaugintos laboratorijoje iš devintajame dešimtmetyje abortuotų embrionų audinių.
Ši vakcina, kai bus paruošta, taps trečiąja patvirtinta koronaviruso vakcina Jungtinėse Valstijose. Kitaip nei kitos dvi – „Pfizer/BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinos – „Johnson & Johnson“ užteks būti suleistai viena doze ir ji galės būti laikoma įprastinėje šaldytuvo temperatūroje, kas palengvina jos transportavimą.
Sveikatos ekpertai įspėjo, kad kiekvienas amerikietis turėtų pasiskiepyti, kai tik gaus tokią galimybę.
„Jei žmonėms bus pasiūlyta „Johnson & Johnson“ vakcina, jie neturėtų sakyti „ne, nenoriu“, – teigia Alabamos vakcinų tyrimų klinikos direktorius dr. Paulas Goepfertas. – Mes nesame tokiame scenarijuje, kad galėtume rinktis vakcinas.“
Ankčiau, dar prieš tai kai JAV skubos tvarka buvo patvirtinta „Johnson & Johnson“ vakcina, Romos katalikų bažnyčios doktriną formuojanti Doktrinos ir tikėjimo kongrecija pripažino, kad yra moralu naudoti skiepus nuo koronaviruso, kurių kūrimo ir gamybos procese buvo naudojamos abortuotų embrionų ląstelės.
Naujausiasis Vyskupų konferencijos pareiškimas prieštarauja popiežiaus Pranciškaus gruodį patvirtintai notai, kurioje aiškinama, kad „tokių vakcinų naudojimas nėra tiesioginis bendradarbiavimas vykdant abortą.“
„Johnson & Johnson“ savo pranešime CNN rašo: „Mes labai didžiuojamės galėdami duoti savo COVID-19 vakciną pasauliui ir prisidėti užbaigiant šią pandemiją. Mūsų vienos dozės vakcinose naudojamas deaktyvuotas adenoviruso vektorius, kuriame yra užkoduotas koronaviruso baltymas, jose nėra embrioninio audinio.“
„Turime galimybę pagaminti šimtus milijonų dozių ir nekantraujame pristatyti šias dozes visame pasaulyje.“
Trečiadienį Baltieji rūmai į Vyskupų konferencijos pareiškimą sureagavo neigiamai. Vienas pareigūnas administracijoje paminėjo Vatikano gruodžio notą ir pridėjo, kad Joe Bideno administracija stengsis sureaguoti į dvejones ir dabar dirba su vietiniais pasiuntiniais ir religiniais vadovais.
JAV prezidentas J.Bidenas yra praktikuojantis katalikas.
Vakcinų gamyba iš embrioninės medžiagos
Vakcinų kūrėjai kartais naudoja embrionų ląsteles.
„Pfizer/BioNTech“ ir „Moderna“ naudojo embrionų audinio ląsteles testuojant savo vakcinas, o „Johnson & Johnson“ jas naudojo tiek kūrimui, tiek gamybai. Taip pasakoja infekcinių ligų ekspertas dr. Jamesas Lawleris.
Ekspertas teigia, kad šios ląstelės yra jau tūkstantoji karta, išauginta iš pirminio embrioninio audinio.
Pasak dr. J.Lawlerio, „Johnson & Johnson“ vakcina yra gaminama kitaip, nei kitos dvi anksčiau patvirtintosios. Kompanija išvystė adenovirusą, kuris yra modifikuotas taip, kad negalėtų sukelti ligos, turi genetinės medžiagos su koronaviruso ataugų baltymu. Kai šis baltymas yra suleidžiamas į organizmą, žmogaus ląstelės išmoksta jį atgaminti ir aktyvuoti imuninę sistemą.
„Johnson & Johnson“ naudojo embrionines ląsteles, nes tai yra „gerai ištirtas būdas kurti saugias ir patikimas vakcinas“, taip teigia J.Lawleris.
Vyskupų požiūris į vakciną
Šiuo metu JAV vyskupai skatina katalikus geriau rinktis „Pfizer/BioNTec“ arba „Moderna“ preparatus.
Naujojo Orleano arkivyskupija pavadino „Johnson & Johnson“ vakciną „moraliai kompromituojančia“. Dar keturios vyskupijos išleido pareiškimus, kuriuose išreiškia susirūpinimą dėl šios vakcinos.
Vyskupas Michaelis Duca iš Baton Ružo vyskupijos išleido pareiškimą, kuriame teigiama: „Jei dėl racionalios priežasties galite gauti tik „Johnson and Johnson“ vakciną, turėtumėte nesibaiminti ja pasinaudoti dėl savo saugumo ir bendrojo gėrio.“
Burlingtone buvo paleistas pranešimas, kuriame teigiama, kad sprendimą pasinaudoti vakcina priima pats asmuo remdamasis savo sąžine bei sveikatos paslaugų tiekėjo patarimu, tačiau Bažnyčios pozicija dėl netinkamo elgesio tų, kurie nusprendė panaudoti abortų liekanas vakcinų kūrimui, nesikeičia.
Nors ir „Pfizer“ bei „Moderna“ preparatams turėtų būti teikiama pirmenybė prieš „Johnson and Johnson“, kai tik tas įmanoma, JAV katalikų vyskupų konferencija antradienį pareiškė, kad yra „moraliai priimtina“ naudoti ir šias vakcinas, kai „etiškai nepriekaištingi“ variantai yra neprieinami.
„Žinant pasaulio kančią, kurią sukėlė ši pandemija, mes patvirtiname, kad pasiskiepijimas gali būti suprastas kaip gerumo aktas, kuris padeda kurti bendrąjį gėrį“, – buvo sakoma pareiškime.
Tai primena gruodį išleisto Vatikano pareiškimą, kuriame teigiama, kad „Pfizer“ bei „Moderna“ vakcinos dėl pandemijos sunkumo yra morališkai priimtinos, nepaisant savo „tolimo ryšio su moraliai kompromituojančiu ląstelių naudojimu“.
Ką sako sveikatos ekspertai
Dauguma sveikatos ekspertų ragina visus, kuriems yra prieinama „Johnson & Johnson“ vakcina ja ir pasinaudoti.
„Patariu visiems savo pacientams ir draugams pasinaudoti ta vakcina, kurią pirmąją galės gauti. Svarbiausia yra būti apsaugotiems', – kalbėjo Niu Džersyje įsikūrusio Rutgerso universiteto Biomedicinos bei sveikatos mokslų prorektorius dr. Jeffas Carsonas.
JAV svarbiausias infekcinių ligų žinovas dr. Anthony Faucis, kuris pats buvo augintas katalikų šeimoj, sekmadienį paragino amerikiečius pasinaudoti bet kuria iš trijų „labai veiksminų“ koronaviruso vakcinų, kuri tik bus jiems prieinama, ir neatidėlioti skiepo laukiant kito varianto.
Dažniausiai amerikiečiai neturi galimybės rinktis vakcinos, nors kai kur, kai padidėja pasiūla, pasirinkimas būna įmanomas. Vakcinavimo centrai siūlo tas vakcinas, kurių turi tą dieną, o tai kinta priklausomai nuo pasiūlos kiekvieną savaitę.
Nors „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų efektyvumas yra aukštesnis ir siekia 95 proc., palyginus su 72 proc. siekiančiu „Johnson & Johnson“ preparato veiksmingumu, ekspertai teigia, kad šis variantas nėra prastesnis. Teigiama, kad „Johnson & Johnson“ vakcina gerai apsaugo nuo sunkių COVID-19 ligos formų. Jos efektyvumas siekia 86 proc. kovojant su sunkiomis formomis.
„Jei galėtume išvengti mirčių dėl COVID-19 ir guldymo į ligoninę, problemos nebebūtų“, – teigia P.Goepfertas.
Parengta pagl CNN inf.
Koronaviruso vakcina^Instantvyskupai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.