Lietuvoje gyvenantis A. Navalno bendražygis: imkitės V. Putino pinigų

2021 m. vasario 3 d. 18:25
Vaidotas Beniušis, BNS
Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno įkalinimas tik padidins jo populiarumą ir įkvėps protestus prieš Vladimiro Putino režimą, sako Lietuvoje šiuo metu gyvenantis Kremliaus kritiko bendražygis Leonidas Volkovas.
Daugiau nuotraukų (5)
Išskirtiniame interviu BNS L. Volkovas paragino Europos šalis įšaldyti režimo atstovų lėšas, nes V. Putinui artimi žmonės grobdami valstybės pinigus ir išlaidaudami Vakaruose kenkia ne tik Rusijai, bet ir korumpuoja Europos politinę sistemą.
Šiuo metu Vilniuje gyvenantis L. Volkovas koordinuoja A. Navalno politinių biurų regioninį tinklą, jis savo vaidmenį lygina su užsienio reikalų ministro pareigomis.
Rusijos teisėsauga praeitą savaitę jam pareiškė kaltinimus už akių dėl jaunimo kurstymo dalyvauti demonstracijose. L. Volkovas teigia, kad šie kaltinimai yra išgalvoti ir nepagrįsti.
– Kokia bus jūsų strategija po vakarykščio A. Navalno įkalinimo?
– Strategija ir yra strategija, o ne taktika, dėl to, kad ji nepriklauso nuo atskirų įvykių, todėl būtų šiek tiek keista klausti, kaip ji keičiasi po įvykio, kuris nutiko tik vieną kartą.
Mūsų ilgalaikė strategija visada buvo paversti Rusiją europietiška šalimi, kurios pamatas yra teisės viršenybė. Tai reiškia – atsikratyti Vladimiro Putino ir jo režimo, užtikrinti taikų valdžios perdavimą ir tapti didžiausia politine jėga šalyje tam, kad šis pasikeitimas būtų neišvengiamas.
Ši strategija iki šiol nesikeitė ir, neabejotinai, ji nepasikeitė vakar. Sakyčiau, kad tai, kas atsitiko vakar, yra strategijos dalis.
Kai Aleksejus nusprendė grįžti, suprasdamas, kad gali būti areštuotas ir numatydamas galimas pasekmes, jis taip pat veikė pagal mūsų strategiją, kurios tikslas yra parodyti, koks korumpuotas ir supuvęs yra režimas, padėti žmonėms sužinoti daugiau apie alternatyvą jam ir pritraukti daugiau sekėjų bei rėmėjų. Ir tai veikia. Mes dirbame visiškai pagal savo strategiją ir toliau tai darysime.
Dabar, kai Aleksejus yra kalėjime, jis natūraliai taps protestų simboliu ir pritrauks daug dėmesio. Mūsų tikslas yra išauginti rėmėjų skaičių, pagerinti Aleksejaus reitingus ir sumažinti V. Putino reitingus, kad valdžios pasikeitimas ir pokyčiai būtų neišvengiami.
– Rusijos tyrimų komitetas praėjusią savaitę Jus už akių apkaltino, kaip jie teigia, dėl kvietimo protestuoti bei paskelbė Jūsų paiešką. Kaip vertinate šiuos kaltinimus?
– Vienas šio kaltinimo aspektas yra itin juokingas, tačiau iš tiesų šis kaltinimas dėl nepilnamečių kvietimo protestuoti yra viena ilga viešųjų ryšių kampanija.
Visi ši kampanija yra visiškai išgalvota, nes mes niekur nesikreipėme būtent į nepilnamečius, mes kreipėmės į internete esančią plačią auditoriją ir pranešėme jiems apie tai, kas vyksta su A. Navalno byla, jo apnuodijimu, jo tyrimais ir visais kitais dalykais.
Žinoma, yra nepilnamečių, kurie seka žinias ir kurie nori suprasti, kas vyksta. Aš atsimenu, kai pats buvau jaunas vaikinas, aš sekiau dramatiškus 1989-ųjų ir 1991-ųjų įvykius, nes buvo neįmanoma jų nesekti, visa šalis tai darė, diskutavo apie šiuos įvykius ir visai šaliai jie rūpėjo. Labai gerai, kad jauniems žmonės rūpi neteisybė vykstanti Rusijoje. Bet mes niekada nesikreipėme būtent į juos ir niekada jų neišskyrėme.
Mūsų judėjimas yra populiarusis judėjimas – mes kviečiame visų amžių ir sociodemografinių grupių žmones, o apklausos rodo, kad, pavyzdžiui, sausio 23 dieną Maskvoje vykusiame mitinge, mažiau nei 5 proc. dalyvių buvo nepilnamečiai, kas yra netgi mažiau nei įprastai.
Dar kartą pakartosiu, kad visa ši kampanija yra visiškai išgalvota, bet aš žadėjau pasakyti ir juokingą aspektą – juokingiausia yra tai, kad jie mane kaltina kvietus nepilnamečius protestuoti „TikTok“ platformoje, nors aš ten net neturiu paskyros.
– Ar nebijote, kad Rusija gali bandyti pasinaudoti Interpolu ar kitais instrumentais, kad jus areštuotų?
– Šis Rusijos baudžiamojo kodekso straipsnis yra išgalvotas, anksčiau jis neegzistavo ir atsirado tik prieš kelis mėnesius, o aš esu pirmasis žmogus Rusijoje, kuris yra teisiamas dėl nepilnamečių skatinimo protestuoti. Šis nusikaltimas nėra sunkus ir techniškai dėl tokio lengvo nusikaltimo galima vykdyti tik nacionalinę paiešką, tad jie net neturi teisėto pagrindo kreiptis į Interpolą.
Aišku, mes visi žinome ir matėme, kad teisėtumas nėra labai svarbu Rusijos policijai ir kitoms institucijoms, todėl, žinoma, jie galėtų tai padaryti. Ir praeityje matėme kaip Rusija ar Kinija stengiasi pasinaudoti Interpolu, paversti jį ginklu, kurį galėtų panaudoti prieš politinius oponentus, tą patį jie daro ir su FATF (Financial action task force – BNS).
Kai Aleksejus Navalnas gulėjo komoje Berlyne, matėme kaip jie naudojosi konvencija dėl savitarpio pagalbos baudžiamosiose bylose. Šia konvencija jie bandė pasinaudoti tam, kad gautų iš Vokietijos informaciją apie A. Navalno apnuodijimą, apsimesdami, kad to neva reikia įvykiui ištirti, tačiau iš tiesų jie norėjo tik išspausti kiek įmanoma daugiau informacijos, kad galėtų geriau meluoti ir apsimesti, kad A. Navalnas nebuvo apnuodytas.
Rusija puikiai moka piktnaudžiauti tokiais tarptautiniais įrankiais, tai nutiko jau daug kartų ir aš, be abejo, suprantu, kad taip gali atsitikti ir šįkart, tačiau kol kas viskas yra gerai, aš jaučiuosi saugus Lietuvoje ir esu labai dėkingas Lietuvos valdžiai. Bent jau čia, aš esu saugus.
Iki šiol aš neprašiau prašyti prieglobsčio, neketinu prašyti jo ir nesijaučiu, kad būčiau pabėgėlis. Aš esu visiškai įsitikinęs, kad visi man pateikti kaltinimai yra tiesiog išgalvoti.
– Kokios jūsų veiklos čia ir kaip jos pasikeis pagal jūsų strategiją?
– Mano veikla nėra čia, mano veikla ten. Aš esu Aleksejaus Navalno politinių biurų regioninio tinklo personalo vadovas, atsakingas už 180 darbuotojų 40-yje biurų visoje Rusijoje, nuo Kaliningrado iki Vladivostoko, už visas regionines ir vietines politines kampanijas Rusijoje. Pernai laimėjome kelias kampanijas Novosibirske, Tomske ir kitur, dabar ruošiamės Dūmos rinkimams, kurie suplanuoti rugsėjį. Siekiame įveikti V. Putino partiją „Vieningoji Rusija“ kiek įmanoma daugiau apygardų. Tokia yra mano veikla ir, atvirai kalbant, niekas nepasikeitė nuo tada, kai persikėliau į Vilnių. Mano biurams Chabarovske ar kitur per daug nerūpi, ar rūpinuosi jais iš Maskvos, ar Vilniaus. Galiausiai praėję metai mus visus išmokė nuotolinio darbo su „Zoom“.
Kita vertus, būnant dėl visų pastarojo meto pokyčių, greta įprastinio darbo rūpintis regioniniu tinklu ir politinėmis kampanijomis, prisidėjo tarptautiniai reikalai. Esu tarsi A. Navalno užsienio reikalų ministras, nes turiu bendrauti su tarptautinėmis institucijomis, vyriausybėmis, neseniai kreipiausi į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją, palaikau ryšius su Europos Parlamentu. Turime skatinti procesą dėl personalinių sankcijų V. Putino artimiausiems sąjungininkams. Prieš karantiną kas mėnesį vykdavau į Briuselį, tikiuosi tai tęsti ir po pandemijos.
– Kokios tiksliai reakcijos tikitės iš ES ir JAV?
– Labai paprastos. „Putino rūmų“ tyrime atskleidėme, kad V. Putinui rūpi tik pinigai, jis tėra bjaurus gnomas su aukso puodu. Jis turėjo neribotus Rusijos išteklius, talentą, pinigus, kuriais galėjo pasiekti viską. Mūsų tyrimas atskleidė, kad jo svajonė – tai didžiuliai rūmai su raudonais kilimais ir auksu. Taigi strategija turėtų būti persekioti jo pinigus.
Europoje yra daug V. Putino pinigų. Rusijos oficiali statistika rodo, kad Rusiją palieka daugiau kaip 60 mlrd. JAV dolerių kapitalo, o neoficialūs skaičiai daug didesni. Taigi bent dešimtys, o gal ir šimtai milijardų Rusijos mokesčių mokėtojų pinigų yra pavagiami, o už juos žmonės perka namus ir butus Mayfair (prabangiame rajone Londone), dvarus Prancūzijoje ar vilas Jūrmaloje. Šie nešvarūs pinigai korumpuoja ir Europos institucijas.
 
Jei esu Rusijos oligarchas ar viceministras, sugebu pavogti kelis milijonus eurų ir nusipirkti namą Jūrmaloje, tada kitas mano žingsnis bus papirkti vietos tarybos narį, vietos teisėją ar vietos policininką, vien todėl, kad jie neklausinėtų apie mano pinigų kilmę, nes taip elgiausi iki tol Rusijoje. Taip eksportuojama korupcija.
Daug Europos politikų apmoka V. Putinas. Tokie Europos Parlamento nariai kaip Thierry Mariani iš Prancūzijos ar net Marine Le Pen vyksta į Krymą ir paskelbia, kad 2014 metų referendumas buvo visiškai demokratiškas ir nuostabiai surengtas. Vokietijos politikai iš AfD partijos yra pasirengę sakyti bet ką, ką jiems lieps V. Putinas. Taigi V. Putinas eksportuoja pinigus į Europą ir naudoja šiuos pinigus korumpuoti ir naikinti Europos politines institucijas. Atsakant reikėtų sutelkti dėmesį į šiuos pinigus, juos persekioti, areštuoti V. Putino artimiausių draugų, oligarchų turtą, ištirti, kaip pinigai keliauja iš Rusijos į Europos politinę sistemą ir nukirpti šiuos kanalus. Tai pasitarnautų ne tik Rusijai, bet ir Europai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.