Prezidentas priėmė atsistatydinimą ir pasiūlė vyriausybei laikinai toliau eiti pareigas.
Atsistatydinimo buvo laukiama, kadangi valdančioji koalicija, kurią sudaro „Penkių žvaigždučių judėjimas“ ir Demokratų partija, neteko absoliučios daugumos parlamento aukštuosiuose rūmuose (Senate), kai iš jos pasitraukė nedidelė buvusio premjero Matteo Renzio partija „Gyvoji Italija“.
Prieš susitikimą su S. Mattarella G. Contė surengė ministrų kabineto posėdį, kuriame informavo apie savo ketinimą palikti vyriausybės vadovo postą.
Mėgins formuoti naują Vyriausybę
G.Conte mėgins suformuoti naują koalicinę vyriausybę, turėsiančią kovoti su koronaviruso pandemiją, šalyje nusinešusią daugiau kaip 85 tūkst. gyvybių, ir gaivinti braškančią ekonomiką, pirmadienį pranešė jo biuras.
G. Conte praeitą savaitę atlaikė balsavimą dėl pasitikėjimo, iš valdančiosios koalicijos pasitraukus vienai jos partnerei, bet vyriausybė smarkiai susilpnėjo. Premjero atsistatydinimas laikomas mėginimu išvengti žeminamo pralaimėjimo Senate vėliau šią savaitę.
Vėlai pirmadienį paskelbtame premjero biuro pranešime sakoma, kad jis sušaukė ministrų kabineto posėdį antradienį 9 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku, „kurio metu ministras pirmininkas Giuseppe Conte informuos ministrus apie savo norą eiti į Kvirinalio rūmus (prezidento Sergio Mattarellos rezidenciją), kad atsistatydintų“.
Pasak Italijos žiniasklaidos, tokiu žingsniu jis siekia užsitikrinti įgaliojimus naujai vyriausybei formuoti po politinės suirutės, buvusiam premjerui sausio 13-ąją atšaukus savosios mažos partijos „Italia Viva“ palaikymą valdančiajai koalicijai.
Italija buvo pirmoji Europos šalis, 2020 metų pradžioje patyrusi smarkų COVID-19 pandemijos smūgį. Pagal bendrą koronaviruso aukų skaičių šalis užima šeštą vietą pasaulyje.
Vėl padidėjus sergamumui trijuose regionuose buvo smarkiai sugriežtinti suvaržymai. Tuo metu nacionalinė skiepijimo programa patyrė smūgį, farmacijos milžinei sausio 15-ąją paskelbus, kad vakcinos siuntų pristatymas vėluos.
G. Conte atlaikė balsavimą dėl pasitikėjimo parlamento žemuosiuose rūmuose, bet neužsitikrino daugumos Senate, tad jo vyriausybė smarkiai susilpnėjo.
Premjeras traukiasi prieš vėliau šią savaitę vyksiantį svarbų balsavimą dėl teisės sistemos reformos. Apžvalgininkai spėliojo, kad vyriausybė gali šį balsavimą pralaimėti.
„Conte skaičiuoja, kad anksti imdamasis veiksmų ir tuo pačiu išvengdamas žeminamo pralaimėjimo Senate vėliau šią savaitę jis padidintų savo galimybes užsitikrinti [prezidento Sergio] Mattarellos mandatą formuoti naują vyriausybę“, – atkreipė dėmesį konsultacinės bendrovės „Teneo“ ekspertas Wolfango Piccoli.
Tikėtina, kad G. Conte mėgins ieškoti paramos ne vien savo koalicijoje, kurios branduolį šiuo metu sudaro populistinis Penkių žvaigždučių judėjimas (M5S) ir centro kairioji Demokratų partija (PD).
„Vis dėlto šiuo metu neaišku, ar šios Conte pastangos gali pavykti“, – pabrėžė W. Piccoli.
Jis pridūrė, jog jeigu premjerui nepavyks, M5S ir PD gali „nusigręžti nuo Conte ir ieškoti kito kandidato“ vadovauti naujai koalicinei vyriausybei.
Atsikratyti G. Conte?
Tačiau, siekiant suformuoti veiksmingą naują vyriausybę, reikės ir daugiau kitų įstatymų leidėjų paramos, o „šiuo metu lieka neaišku, ar G. Conte tai gali pasisekti“, perspėjo W. Piccoli.
Jeigu nepasiseks, M5S ir PD gali „atsikratyti G. Conte ir ieškoti kito kandidato“ vadovauti naujajai koalicinei vyriausybei.
Jie norėtų išvengti pirmalaikių rinkimų, kuriuose, kaip rodo visuomenės apklausos, pergalė atitektų centro dešiniųjų koalicijai, kurią sudaro milijardieriaus buvusio premjero Silvio Berslusconi partija „Forza Italia“ ir Matteo Salvini dešiniojo sparno „Lyga“.
Anksčiau politikoje menkai žinomas teisės profesorius G. Conte pasirodė gerai besiorientuojantis neramiuose Italijos politikos vandenyse.
Po 2018 metų rinkimų jis vadovavo dviem gana skirtingos politinės sudėties vyriausybėms.
Pirmoji buvo kaprizinga ir populistinė M5S ir M. Salvini „Lygos“ koalicija, gyvavusi iki 2019 metų rugpjūčio, kai iš jos pasitraukė „Lyga“.
Po to G. Conte sugebėjo suformuoti kitą neįtikėtiną koaliciją iš buvusių nesutaikomų politinių priešininkų M5S ir PD.