Žvilgsnis į Donaldo Trumpo kadenciją: populiarius sprendimus nuolatos lydėjo skandalai

2021 m. sausio 20 d. 15:09
Lrytas.lt
Viskas, Donaldo Trumpo kadencija baigiasi. 45-ojo JAV prezidento valdymo laikotarpis pasižymėjo daugybe skandalų ir reikšmingų sprendimų.
Daugiau nuotraukų (8)
Eidamas į Baltuosius rūmus 74-erių D.Trumpas žadėjo „nusausinti pelkę“ Vašingtono biurokratijos labirintuose, pastatyti sieną pasienyje su Meksika, užbaigti nelegalią migraciją ir persiderėti visas JAV nenaudingas tarptautines sutartis.
Kitais žodžiais tariant – padaryti Ameriką vėl didžia. 4 metai buvo neeiliniai, tad naujienų portalas lrytas.lt kviečia prisiminti svarbiausias D.Trumpo kadencijos akimirkas.
Respublikonai vertina palankiai
Mažai žmonių 2016 metais tikėjo, kad verslininkas D.Trumpas gali tapti JAV prezidentu, tačiau jo retorika sužavėjo pakankamą amerikiečių dalį, kad jis iškovotų rinkikų kolegijos balsų daugumą ir nugalėtų buvusią pirmąją ponią demokratę Hillary Clinton.
D.Trumpas – galingiausios pasaulio valstybės vadovas.
Žmonėms jis žadėjo, kad Amerika visada bus pirmiausia. Tai žavėjo jo šalininkus, kurių dauguma priklausė darbininkų klasei.
Prezidentas žadėjo atgaivinti šalies anglies ir plieno industrijas,o Jungtinės Valstijos jo valdymo metu įsivėlė į prekybos karą su Kinija.
Iš tiesų, dauguma respublikonų partijos rinkėjų (9 iš 10) teigiamai vertino D.Trumpo valdymą besibaigiant kadencijai. Tai įspūdingas palaikymas saviškių tarpe.
O ir priežasčių nepalaikyti saviškio prezidento nėra – ekonomika pirmuosius tris kadencijos metus augo. Šį augimą sustabdė tik koronaviruso pandemija, kurios prognozuoti negalėjo net ir pats D.Trumpas.
Prezidentas sumažino mokesčius didelėms įmonėms. Verslai grįžo į Ameriką ir čia kūrė darbo vietas.
Kovojo su migrantais
Kadencijos metu D.Trumpas paskelbė rimtą kovą migrantams.
„Į mūsų šalį plūsta daugybė žmonių. Tačiau tai nėra žmonės. Tai yra gyvūnai“, – yra pareiškęs JAV prezidentas.
Jis paskelbė kelionių draudimą į kelias daugiausiai musulmoniškas Azijos valstybes.
D.Trumpas taip pat paskelbė nepaprastąją padėtį, kad finansuotų sienos pasienyje su Meksika statybas.
Prezidento administracija skelbė, kad iš viso pastatyta arba atnaujinta buvo 452 mylios (727 kilometrai) sienos su Meksika. Vieną iš naujosios sienos segmentų Teksase prezidentas aplankė ir pačioje kadencijos pabaigoje.
Gynė neonacius
D.Trumpas savo politikai skelbti dažnai naudojo socialinė tinklą „Twitter“, kuris galiausiai užblokavo JAV prezidento paskyrą po to, kai šis paskatino riaušes Kapitolijuje, kurios sutrikdė 2020-ųjų lapkritį vykusių prezidento rinkimų rezultatų tvirtinimą.
JAV prezidentas kadencijos metu nuolatos susilaukdavo kritikos dėl baltaodžių neonacių grupuočių rėmimo.
2017 metais per baltųjų rasės šalininkų ir protestuotojų susirėmimus Šarlotsvilyje D.Trumpas kaltino abi puses.
„Tiek vienoje, tiek kitoje pusėje yra žmonių, kurie yra puikūs“, – kalbėjo D.Trumpas.
Kadencijos metu D.Trumpui pavyko skirti net tris teisėjus į Aukščiausiąjį teismą. Dabar daugumą balsų turi konservatyvių pažiūrų teisėjai, tad jie ilgai galės formuoti šalies vaizdą.
Nevienareikšmiški pasiekimai tarptautinėje arenoje
Tarptautinėje arenoje JAV prezidentas buvo itin ryškus ir visuomet žibėjo dėmesio centre.
„Su Raketų žmogeliuku susitvarkyta turėjo būti jau seniai“, – apie Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong-uną yra kalbėjęs D.Trumpas.
Tačiau pašaipas diktatoriui keitė draugystė ir net keli susitikimai. Žinoma, jokios realios naudos jie neatnešė – Šiaurės Korėjos branduolinė grėsmė niekur neišnyko. Šalis tęsia branduolinę programą.
Šalis pasitraukė iš daugybės tarptautinių susitarimų. Šiuos savo pirmtako veiksmus pakeisti iš karto ruošiasi Joe Bidenas.
Artimuosiuose Rytuose D.Trumpo ranka buvo kaip niekada matoma. Jis priėmė nevienareikšmiškai įvertintą sprendimą ir perkėlė JAV ambasadą Izraelyje iš Tel Avivo į Jeruzalę.
JAV taip pat padėjo pasiekti istorinį santykių normalizavimo tarp Izraelio, Bahreino ir Jungtinių Arabų Emyratų susitarimą.
Daugybė skandalų viduje
Tačiau šalies viduje D.Trumpui teko atlaikyti ne vieną skandalą.
JAV žvalgybininkai skelbė, kad 2016 metų prezidento rinkimus D.Trumpo naudai paveikti bandė Rusiją, tačiau pats prezidentas jokio kitos šalies kišimosi į JAV vidaus reikalus nematė.
Tiesa, specialusis prokuroras Robertas Muelleris kriminalinės konspiracijos šioje istorijoje nerado.
Kitoje istorijoje D.Trumpui taip paprastai išsisukti nepavyko. Paaiškėjus, kad prezidentas spaudė Ukrainą tirti jo varžovo J.Bideno veiklą mainais už karinę paramą, D.Trumpui Atstovų Rūmuose buvo iškelta apkalta.
Demokratai Atstovų Rūmuose prezidentą pripažino kaltu, tačiau respublikonų kontroliuojamame Senate jis nebuvo pašalintas iš pareigų.
Greitai su užsieniu susijusius skandalus keitė vidiniai.
D.Trumpo kritikai kaltino prezidentą keliant įtampą šalyje po juodaodžio George'o Floydo nužudymo. Po to, kai pareigūnai keliu užrėmę vyro kaklą jį uždusino, šalyje kilo didžiulei protestai ir riaušės. Daugelyje miestų situacijai valdyti buvo pasitelkta Nacionalinė gvardija.
JAV ir toliau išlieka itin susiskaldžiusia šalimi.
COVID-19 kirčio neišvengė
Tačiau vienos krizės D.Trumpui išvengti nepavyko – tai visą pasaulį apėmusi COVID-19 pandemija.
Per pastaruosius metus COVID-19 JAV pražudė daugiau kaip 400 tūkst. žmonių.
„Vieną dieną tai tiesiog pradings. Įvyks stebūklas ir tai pranyks“, – dar pandemijos pradžioje kalbėjo D.Trumpas ir koronavirusą lygino su paprasčiausiu gripu.
Tačiau pats D.Trumpas susirgo COVID-19 ir buvo paguldytas į ligoninę.
Pandemija smogė didžiausią smūgį jo šansams būti perrinktam JAV prezidentu 2 kadencijai.
Nemokėjo pralaimėti
Bet net ir pralaimėjęs rinkimus D.Trumpas nenustojo kelti skandalų – rinkimus vadino suklastotais ir bandė ginčyti jų rezultatus.
Kongresui šių metų sausio 6-ąją tvirtinant rinkimų rezultatus, D.Trumpas pasiuntė į Kapitolijų savo įtūžusių šalininkų minią. Mirė mažiausiai 5 žmonės, tame tarpe ir vienas pareigūnas. Įstatymų leidėjai buvo priversti slėptis.
Įstatymų leidėjai apkaltino prezidentą sukilimo kurstymu ir antrą kartą jam iškėlė apkaltą. Jis vėl buvo pripažintas kaltu Atstovų Rūmuose ir tapo pirmuoju prezidentu, kuriam apkalta buvo iškelta du kartus.
Senate prezidento kaltės svarstymas vyks jau po jo kadencijos pabaigos. Jeigu ir Senatas D.Trumpą pripažins kaltu, politikai galės balsuoti dėl uždraudimo D.Trumpui kada nors ateityje kandidatuoti į federalines pareigas.
D.Trumpas baigė kadenciją, tačiau jo sukeltos įtampos nerims dar ilgus metus.
Parengta pagal BBC ir „Lietuvos ryto“ informaciją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.