Socialiniuose tinkluose žinomi politikai iš viso pasaulio reikalavo paleisti jį, be to, gyrė A.Navalno drąsų žingsnį sugrįžti į Maskvą.
„Po to, kai jis išsaugojo savo gyvybę, Rusijos opozicionierius A.Navalnas drąsiai grįžo namo į Rusiją. Dabar aš reikalauju jo paleidimo.
JAV turi į tai reaguoti ir kovoti su korupcija bei ginti demokratiją visame pasaulyje“, – socialiniame tinkle tviteryje rašė amerikietis demokratas Bernie Sandersas.
Jam antrino ir Baltarusijos opozicionierė Svetlana Cichanouskaja.
„A.Navalno sulaikymas yra pavojingas žingsnis, atskiriantis rusus nuo politinės alternatyvos. Baltarusija jau matė tokį elgesį su politiniais oponentais. Tai neatitinka Rusijos visuomenės interesų“, – sureagavo S.Cichanouskaja.
„Jie nepalaužė jo su nuodais, jie nepalauš jo ir kalėjime. Tegul mūsų solidarumas suteikia jam jėgų“, – ragino buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas.
Organizacija „Amnesty International“, paskelbusi A.Navalną politiniu kaliniu, taip pat prisidėjo prie kritikos Rusijos valdžiai.
„Rusijos valdžia surengė negailestingą kampaniją prieš A.Navalną. Jie privalo nedelsiant paleisti jį“, – rašė „Amnesty International“.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis pasmerkė sulaikymą kaip „nepriimtiną“ ir paragino Rusijos institucijas nedelsiant jį paleisti.
„A.Navalno sulaikymas atvykus į Maskvą yra nepriimtinas. Raginu Rusijos institucijas nedelsiant jį paleisti“, – socialiniame tinkle parašė Ch. Michelis.
Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellas taip pat paragino paleisti opozicionierių.
„Rusijos institucijos privalo gerbti A.Navalno teises ir nedelsiant jį paleisti. Teismų sistemos politizavimas yra nepriimtinas“,– tviteryje parašė J. Borrellas.
JAV išrinktojo prezidento Joe Bideno patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas paragino Rusiją nedelsiant paleisti Kremliaus kritiką A.Navalną.
„Ponas Navalnas turi būti nedelsiant paleistas, o kaltininkai, atsakingi už pasipiktinimą keliantį pasikėsinimą į jo gyvybę, turi būti patraukti atsakomybėn“, – tviteryje teigė J. Sullivanas.
„Kremliaus išpuoliai prieš poną Navalną nėra tik žmogaus teisių pažeidimas, bet ir Rusijos žmonių, siekiančių būti išgirstais, įžeidimas“, – pridūrė J. Bideno patarėjas.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Vakarai negali toleruoti į Maskvą sekmadienį grįžusio Rusijos opozicijos politiko A.Navalno arešto, kuris rodo, kad Kremlius sistemingai piktnaudžiauja žmogaus teisėmis.
„Pasibaisėtinas Rusijos opozicijos lyderio A. Navalno areštas jam tik ką sugrįžus namo yra tik dar vienas Kremliaus pastangų sistemingai piktnaudžiauti žmogaus teisėmis ir demokratinėmis laisvėmis įrodymas. Vakarų demokratijos to neturi toleruoti“, – tviteryje parašė G. Nausėda.
„Jei kas nors dar turėjo iliuzijų dėl Kremliaus sveiko proto, jos turėjo išnykti dabar, kai visas pasaulis stebi transliaciją iš Šeremetjevo“, – antrino ir premjerė Ingrida Šimonytė.
Sulaikė oro uoste
Kremliaus kritikas A.Navalnas sekmadienio vakarą buvo sulaikytas Maskvos oro uoste, kai grįžo į tėvynę iš Vokietijos.
Rusijos teisėsauga paskelbė, kad jis sulaikytas, nes pažeidė anksčiau skirtos lygtinės bausmės sąlygas.
Pagal skrydžio planą, iš Vokietijos skridęs lėktuvas turėjo leistis Vnukovo oro uoste, į jį gausiai susirinko A.Navalno rėmėjai ir žiniasklaida, tačiau lėktuvas buvo nukreiptas į Šeremetjevo tarptautinį oro uostą.
„Aš visiškai nebijau. Esu tikras, kad viskas sufabrikuota“, – oro uoste kalbėjo A.Navalnas.
A.Navalnas pabrėžė, kad Europos Žmogaus Teisių Teismą jį paskelbė teisiu, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas viešai sakė, esą jis nereikalingas.
Vėliau A.Navalnas nuėjo iki pasų kontrolės, kur jo laukė policininkai. Po kelias minutes vykusio pasikalbėjimo su pareigūnais A.Navalnas atsisveikino su žmona ir buvo išvestas. Jo advokatei nebuvo leista eiti kartu.
„Aleksejų pasienyje išsivedė policijos pareigūnai, nepaaiškinę priežasties. Advokatui nebuvo leista eiti su juo“, – pranešė A.Navalno atstovė spaudai Kira Jarmyš.
Federalinės bausmių vykdymo tarnyba pranešė, jog A.Navalnas „liks sulaikytas iki teismo sprendimo“.
„Piliečio Navalno sulaikymas buvo vykdomas vadovaujantis FSIN Maskvos viršininko 2020 metų gruodžio 29 dienos įsaku, pagal kurį anksčiau teistasis buvo įtrauktas į ieškomų asmenų sąrašą už sistemingus bandomojo laikotarpio sąlygų pažeidimus“, – teigiama pranešime.
FSIN anksčiau skelbė, jog „privalo imtis visų veiksmų sulaikyti“ A.Navalną iki teismo sprendimo 2014 metais jam paskirtą lygtinę bausmę pakeisti realia įkalinimo bausme.
Rusijos policija Vnukovo oro uoste sekmadienį sulaikė keturis A.Navalno rėmėjus.
A.Navalnas Vokietijoje kelis mėnesius buvo gydomas po mėginimo jį nunuodyti. A.Navalnas sako, kas jį bandė nunuodyti Federalinė saugumo tarnyba FSB Rusijos prezidento Vladimiro Putino nurodymu.