Po krauju aplaistytų riaušių Vašingtone – neramumai nesibaigė
„Lietuvos rytas“
2021-01-12 20:42Sausio 6 d. vykusio JAV Kapitolijaus šturmo aidai nerimsta iki šiol. Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi iškėlė ultimatumą viceprezidentui ir žada pradėti prezidento apkaltos procesą, bet tai palaiko ne visi.
Jungtinių Amerikos Valstijų politinėje arenoje valdžios perdavimo laikotarpiu itin karšta.
Abiejų partijų atstovai sutartinai pasmerkė smurto skatinimą sostinėje, bet dalis demokratų ir respublikonų ragina kol kas neskubėti su prezidento apkaltos proceso įgyvendinimu, nes, anot teisinės sistemos ekspertų, tai bus galima padaryti ir pasibaigus kadencijai.
Prezidentą kritikuoja savi
Vis daugiau aukštas pozicijas užimančių Respublikonų partijos narių garsiai kalba, kad prezidentas D.Trumpas, kviesdamas savo šalininkus protestuoti prie Kapitolijaus, paskatino kruvinas riaušes ir dėl to yra vertas apkaltos.
„D.Trumpo elgesys parodė, kad jis nebegali valdyti šalies“, – „Fox News“ tvirtino Pensilvanijos valstijai atstovaujantis respublikonas senatorius Patas Toomey.
Atstovų Rūmų narys respublikonas Adamas Kinzingeris ragino viceprezidentą Mike’ą Pence’ą aktyvuoti 25-ąją konstitucijos pataisą ir taip pašalinti D.Trumpą iš sprendimų priėmimo proceso.
Panašios pozicijos laikosi ir dalis demokratų. JAV Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė N.Pelosi net paskelbė ultimatumą viceprezidentui M.Pence’ui.
Jei jis su kabinetu neaktyvuos 25-osios konstitucijos pataisos, Atstovų Rūmuose bus surengtas dar vienas apkaltos procesas kadenciją baigiančiam prezidentui.
„Bėgant dienoms stiprėja baimė, jog šis prezidentas toliau vykdo mūsų demokratijos puolimą, tad mes turime imtis veiksmų“, – kalbėjo N.Pelosi.
JAV politikos ekspertai tvirtina, kad anksčiausiai balsavimas dėl prezidento apkaltos gali įvykti tik trečiadienį, likus savaitei iki Joe Bideno inauguracijos.
Ragina nekurstyti ugnies
Tačiau kiti politikai svarsto, ar toks veiksmų planas yra tinkamiausias sprendimas reaguoti į politinę krizę ir taip neramioje šalyje.
Šeštadienį 7 respublikonai iš Atstovų Rūmų išsiuntė laišką išrinktajam prezidentui J.Bidenui ir paprašė jo formaliai pareikalauti iš N.Pelosi, kad apkaltos procesas nebūtų pradėtas.
„Antroji apkalta pamins jūsų planą vienyti amerikiečius ir atitrauks dėmesį nuo pandemijos ir ekonominių problemų“, – rašė respublikonai.
Dalis demokratų taip pat tvirtina, kad pirma reikia įgyvendinti J.Bideno komandos narių patvirtinimo procedūras, o vėliau koncentruotis į D.Trumpo atliktų nusikaltimų nagrinėjimą.
Paramos gali neužtekti
Yra teisininkų, kurie teigia, jog apkaltos procesas gali būti įgyvendintas net ir pasibaigus prezidento kadencijai.
Tiesa, nors Atstovų Rūmuose pripažinti prezidento kaltę reikia paprastos daugumos, Senate už tai turi balsuoti du trečdaliai senatorių.
Tačiau neaišku, ar šių rūmų kontrolę perimančių demokratų poziciją parems dar bent 17 respublikonų.
Tiktai sėkmingos apkaltos atveju Senate gali būti surengtas dar vienas balsavimas – uždrausti D.Trumpui ateityje eiti federalinio lygmens pareigas. Tam užteks ir paprastos balsų daugumos.
Tuo metu D.Trumpas kuriam laikui liko be viešojo balso – „Twitter“ visam laikui užblokavo jo paskyrą, „Facebook“ tą patį padarė iki kadencijos pabaigos, bet jis ir toliau išlieka galingiausios pasaulio valstybės vadovu.
Parengta pagal „The New York Times“, „The Washington Post“ ir CNN inf.