Tragedija įvyko gruodžio 30-ąją, trečiadienį, 4 val. ryto, kai purvo nuošliauža 25 km į šiaurės rytus nuo Oslo esančiame Asko miestelyje nuslinko kelis šimtus metrų ir sunaikino daugybę namų.
Daugiau kaip tūkstantis šio rajono gyventojų buvo evakuota baiminantis dar vienos purvo nuošliaužos, o gelbėtojai pradėjo aukų paiešką.
Dingusių be žinios žmonių sąraše atsidūrė 10 žmonių – 2 vaikai ir 8 suaugusieji.
Iki pirmadienio vakaro buvo rasti 7 aukų kūnai. Pareigūnams pirmadienio vakarą pavyko patvirtinti visų 7 žuvusiųjų tapatybę. Šiame tarpe lietuvės nėra.
„Tai baisu. Šis kraupus incidentas palietė mus visus. Esu kartu su jumis, kurie metus pradeda liūdesio ir nežinomybės nuotaikomis“, – tvirtino nelaimę išgyvenusius žmones aplankęs Norvegijos karalius Haraldas.
Ekspertai pabrėžia, jog dar 2008 metais įspėjo valdžios atstovus, kad šiame rajone gali kilti purvo nuošliaužų, tačiau į įspėjimus nebuvo įsiklausyta.
Tikisi rasti gyvus
Per miestelį slinkusi nuošliauža pridarė daugybę žalos. Vietoj kelio liko gili įduba, kurios negalėjo pervažiuoti automobiliai.
Buvo sugriauti mažiausiai aštuoni namai. Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip vienas jų nuslenka į atsivėrusią įdubą.
Penktadienį buvo rastas vienos aukos kūnas. Šeštadienį ir sekmadienį gelbėtojai ištraukė dar po tris žuvusiuosius.
Policijos atstovai sekmadienį tvirtino, kad tai gelbėjimo operacija ir jie tikisi rasti gyvų žmonių.
Tačiau viltis blėsta sulig kiekviena valanda. Apie 5 valandą, ankstyvą pirmadienio rytą, išsekę gelbėtojai trumpam sustabdė paieškos darbus, tačiau po kelių poilsio valandų ir vėl grįžo į nelaimės vietą.
Gelbėjimo operacijoje dalyvaujantis gydytojas Gunnaras Farstadas teigė, kad dingusiais laikomi žmonės galėjo papulti į tuščias „kišenes“ tarp sugriuvusių pastatų sienų.
„Tokiomis sąlygomis galima likti gyvam net ir esant dabartinei regione vyraujančiai temperatūrai“, – tvirtino G.Farstadas.
Įspėjo dar 2008 metais
Vietiniai žmonės teigia, kad Askas yra ramus, idiliškas Oslo priemiestis Jerdrumo komunoje, kurioje gyvena pasiturintys žmonės. Tačiau ekspertai pažymi, kad šioje vietovėje namai apskritai neturėjo iškilti. Bent jau ne tokiomis sąlygomis.
Norvegijos laikraščiui VG hidrologas Steinaras Myrabo tvirtino, kad dar 2008 metais valdininkus įspėjo, jog regione gali kilti problemų dėl padidėjusio vandens srauto potvynių metu ir žemės erozijos.
Į šiuos įspėjimus dėmesys nebuvo atkreiptas, o vietovėje ir toliau kilo namai su netinkamomis drenažo sistemomis.
Gamtos apsaugos asociacija, kuriai tuo metu vadovavo S.Myrabo, regiono valdžiai buvo pateikusi siūlymus, kurie padėtų nukreipti vandens srautus kitais keliais.
„Tačiau jais nebuvo pasinaudota tolesniame vietovės planavimo ir plėtojimo etape“, – laikraščiui VG kalbėjo S.Myrabo.
Hidrologo teigimu, netinkamas elgesys su vandens srautais galėjo lemti tai, kad staiga susiformavo purvo nuošliauža. S.Myrabo atkreipė dėmesį ir į tai, kad netoli nuošliaužos vietos yra upelis.
„Žemė galėjo būti išplauta kur kas gilesniuose sluoksniuose ir tapti nestabili, beveik skysta“, – tvirtino norvegas ir kartu pažymėjo, kad tikslias nuošliaužos atsiradimo priežastis turės nustatyti šalies Vandens išteklių ir energijos direktoratas.
Dingo vedžiodama šunį
Į dingusiųjų sąrašą pateko ir 49 metų lietuvė Rasa Lasinskienė.
Namo ji negrįžo po to, kai prieš darbą išėjo pavedžioti šuns. Vaikščiodama su šunimi ji telefonu kalbėjosi su vyru, kai staiga nutrūko ryšys.
Moters artimieji Norvegijos spaudai tvirtino, kad nuo to momento į R.Lasinskienės telefoną nėra galimybės prisiskambinti, – jis išjungtas.
Anot socialiniame tinkle „Facebook“ pateikiamos informacijos, moteris dirbo oro kondicionavimo sistemų įrengimu užsiimančioje kompanijoje.
Įvykus tragedijai tūkstančiai norvegų nuo nelaimės nukentėjusiems žmonėms pradėjo aukoti maisto produktus, drabužius.
Norvegijoje dirbantys lietuviai taip pat dalijosi pagalbos R.Lasinskienės šeimai prašymais.
Žuvo trys lietuviai
Ši tragedija žmones privertė prisiminti ir ankstesnes purvo nuošliaužas, kurios vietos gyventojus įspėja, kad nuolatos reikia būti budriems.
2016-ųjų lapkričio 10 dieną netoli Oslo esančioje Siorumo savivaldybėje po purvo nuošliauža žuvo trys lietuviai – 43-ejų Darius Čukas, 27-erių Paulius Kuliešius ir 46-erių Artūras Miškinis.
Incidento vieta kelias valandas buvo laikoma nesaugia paieškos darbams vykdyti, todėl gelbėtojai tiktai po daugiau kaip 3 valandų pradėjo gelbėjimo operaciją, rašo Norvegijos visuomeninis transliuotojas NRK.
Tačiau netrukus buvo paskelbta, kad ieškoma ne gyvų likusių asmenų, o mirusiųjų kūnų. Pareigūnams pavyko rasti tik P.Kuliešiaus palaikus.
Tik praėjus 2 metams po nelaimės užbaigtas policijos tyrimas parodė, kad nelaimę sukėlė teritorijoje vykdyti žemės darbai, tačiau baudžiamoji byla niekam nebuvo iškelta.
Geologai ir tuomet tvirtino, kad reikia ištirti nelaimės aplinkybes ir užkirsti kelią kitoms tragedijoms, bet praėjusios savaitės įvykiai Aske parodė, jog išvadų nebuvo padaryta.