Naujuoju saugumo įstatymu siekiama apriboti žmonių teisę filmuoti policininkus. Tačiau nemažai prancūzų teigia, kad šis įstatymas ribotų spaudos laisvę dokumentuoti policijos žiaurumą.
„Šiuo įstatymo projektu siekiama sunaikinti spaudos, informavimo ir išraiškos laisves“, – tvirtino protestuotojai.
Šiam įstatymo projektui praėjusią savaitę jau pritarė Nacionalinė Asamblėja, vis dar laukiama Senato pritarimo.
Tačiau pirmadienį valdančiosios partijos parlamentarai paskelbė, kad bandys perrašyti daugybę aistrų sukėlusio įstatymo dalį ir atsižvelgti į protestuotojų lūkesčius.
Grės laisvės atėmimas
Įstatymą pažeidusiems asmenims grėstų iki 1 metų laisvės atėmimo bausmė ir 45 tūkst. eurų bauda.
„Jau vasarą vyko protestai prieš policijos smurtą, tačiau šis įstatymas rodo, kad vyriausybė mūsų neišgirdo.
Pareigūnai išlieka nebaudžiami, tai mus ir piktina“, – tvirtino 26-erių protestuotoja Kenza Berkane.
Per protestus būta ir smurtinių susirėmimų. Paryžiuje kai kurie demonstrantai ėmė svaidyti akmenis ir fejerverkus, o policija naudojo ašarines dujas.
Mieste liepsnojo automobiliai, spaudos kioskas.
Dalyvavo tūkstančiai žmonių
Protestavo ne tiktai sostinė – į gatves žmonės išėjo ir Strasbūre, Marselyje, Lione.
Prancūzijos vidaus reikalų ministerijos teigimu, sostinėje protestavo maždaug 46 tūkst. žmonių, o visoje Prancūzijoje daugiau kaip 130 tūkst. žmonių išėjo į gatves reikšti savo nepasitenkinimo.
Tuo metu organizatoriai teigia, kad protestuose visoje šalyje dalyvavo apie 500 tūkst. žmonių, 200 tūkst. iš jų – Paryžiuje.
Vidaus reikalų ministro Geraldo Darmanino teigimu, per protestus buvo sužaloti net 37 policijos pareigūnai ir žandarai. Savo ruožtu Paryžiaus policija pranešė, kad buvo sulaikyti devyni žmonės.
Pareigūnų brutalumo atvejai
Tačiau gyventojų pasipiktinimą sukėlė ne tik naujasis įstatymas – prie to prisidėjo ir du nauji policijos brutalumo atvejai, suerzinę prancūzus.
Praėjusį pirmadienį policijos pareigūnai agresyviai evakavo migrantų stovyklą, įsikūrusią miesto centre, o ketvirtadienį pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip pareigūnai muša juodaodį muzikos prodiuserį Michelį Zeclerą.
Internete pasirodžiusiame vaizdo įraše matyti, kaip muzikos prodiuseris mušamas trijų pareigūnų ir sulaukia jų rasistinių komentarų, nors bandė paprasčiausiai įeiti į savo studiją.
Penktadienį prezidentas Emmanuelis Macronas šį incidentą pavadino šalies gėda.
Vakar pranešta, kad bylą tiriantis teisėjas trims policijos pareigūnams, turintiems viešuosius įgaliojimus, pareiškė kaltinimus dėl tyčinio smurto.
Du iš keturių pareigūnų buvo sulaikyti ir uždaryti už grotų, o kiti paleisti prasirašę pasižadėjimą neišvykti.
Įtariama, kad vienas pareigūnas į pastato, kuriame vyko įsilaužimas, rūsį įmetė ašarinių dujų granatą. Jis buvo apkaltintas tyčiniu smurtu.
Prokurorai pareikalavo, kad trys policijos pareigūnai būtų sulaikyti, o dėl ketvirtojo veiksmų būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas.
37 - tiek policininkų buvo sužalota per protestus, nukreiptus prieš juos apsaugoti skirtą įstatymą.
Parengta pagal ELTA ir BBC informaciją.