Išbandyti pirmąją pasaulyje vakciną nuo COVID-19 išdrįso V. Putino dukra, tačiau pats prezidentas delsia

2020 m. lapkričio 25 d. 19:37
Lrytas.lt
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dar nepasiskiepijo nuo koronaviruso, nors jau praėjo ne vienas mėnuo nuo to, kai jo šalis paskelbė išradusi ir patvirtinusi „Sputnik V“ – „pirmąją pasaulyje“ vakciną nuo šios infekcijos. Vis dėlto, prezidentas tikina, kad jo paties duktė jau pasiskiepijo.
Daugiau nuotraukų (8)
Rusijai mušant užsikėtimų koronavirusu rekordus, masinės vakcinacijos pradėti neskubama. Šalyje, kuri pagal absoliutų naujų infekcijų skaičių yra penkta pasaulyje, vasarą išrastos vakcinos tyrimai vis dar vyksta.
Kremlius teigia, kad V. Putinas negali skiepytis, kol vakcina neperėjo paskutiniųjų tyrimų etapų. Nepaisant to, dalis Rusijos sveikatos apsaugos darbuotojų, mokytojų ir keli aukšti pareigūnai jau išbandė šį skiepą savo kailiu. Jų paskiepijimas nebuvo klinikinių tyrimų dalis.
„Prezidentas negali naudoti nesertifikuoto skiepo“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. Jis nepaaiškino skirtumo tarp vakcinos „sertifikavimo“ ir „patvirtinimo“, tepasakė, kad „masinis skiepijimas dar neprasidėjo. Savaime suprantama, kad valstybės vadovas negali būti savanoriu. Tai neįmanoma“.
D. Peskovas teigė, kad bandymai greitu laiku bus baigti ir V. Putinas praneš žmonėms apie savo sprendimą skiepytis „jei tai jam atrodys reikalinga“.
Žinia, kad V. Putinas nesiskiepija pasklido tą pačią dieną, kai „Sputnik V“ kūrėjai paskelbė apie naujosios vakcinos efektyvumą, pigumą ir lengvą transportavimą.
Nacionalinis Gamalėjos epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras, kuris ir dirba su šios vakcinos vystymu, ir tyrimus finansuojantis Rusijos tiesioginių investicijų fondas antradienį paskelbė daugiau išankstinių duomenų apie vakciną.
Pranešime spaudai buvo skelbiama, kad „Sputnik“ vakcinos efektyvumas siekia 91.4 proc. Tai rodo duomenys gauti ištyrus skiepo poveikį praėjus 28 dienoms po pirmojo skiepijimo ir septynioms dienoms po antrojo.
JAV kompanijos „Pfizer“ ir „Moderna“ pranešė apie panašų efektyvumo lygį. „AstraZeneca“ pirmadienį pranešė, kad jų vakcinos efektyvumas siekia 70 proc.
Atskirame pranešime Gamalijos tyrimų centras pranešė, kad vienos vakcinos kaina tarptautinėse rinkose bus mažesnė, nei 8.39 Eur. Kaip buvo pabrėžta, tai daugiau nei dvigubai pigiau, nei panašaus efektyvumo mRNA vakcinos. Kompanijų „Moderna“ ir „Pfizer-BioNTech“ vakcinos yra mRNA tipo.
Pranešime pabrėžiama, kad dviejų dozių vakcina ir skiepijimas Rusijos piliečiams bus nemokami.
Prekyba šia vakcina tarptautinėje rinkoje prasidės sausį. Planuojama sukurti dozes 500 milijonų žmonių užsienyje, teigia Rusijos tiesioginių investicijų fondas.
Rusija skelbia, kad „Sputnik“ vakcina, kaip ir „AstraZeneca“ produktas, gali būti laikoma 2-8 laipsnių Celsijaus temperatūroje. Tuo tarpu „Pfizer-BioNTech“ vakcina transportavimo metu turi būti laikoma -70 laipsnių Celsijaus temperatūroje. „Moderna“ teigia, kad jų vakcinai užtenka daugumos vaistinių šaldikliuose esančios temperatūros.
V. Putinas pirmą kartą pasigyrė Rusijos vakcinos išradimu dar rugpjūtį. Tuo metu ji buvo išbandyta tik su keliasdešimt savanorių. Tuo metu preparatas nebuvo praėjęs trečiojo etapo tyrimų, kurie yra būtini įrodyti jo saugumą ir efektyvumą, taigi, žinią tarptautinė bendruomenė pasitiko skeptiškai.
„Aš žinau, kad ji veikia pakankamai efektyviai, suformuoja stabilų imunitetą“, – tada kalbėjo V. Putinas ir pridėjo, kad net viena jo dukra išbandė vakciną.
Tai yra retas Rusijos prezidento, kuris paprastai karštligiškai slepia savo šeimyninį gyvenimą, poelgis. Jis pasidalino, kad dukrai po skiepo buvo pakilusi temperatūra, tačiau „dabar ji jaučiasi gerai“.
Pats V. Putinas, būdamas 68 metų amžiaus, yra aukštos rizikos grupėje. Pasak Rusijos naujienų agentūros TASS, vakcinos bandymai su 60 metų amžiaus ribą perkopusių savanorių grupe prasidėjo spalio 28.
Parengta pagal CNN ir Bloomberg informaciją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.