Minsko ligoninėje mirė milicininkų sulaikytas protestuotojas
BNS, AFP ir lrytas.lt inf.
2020-11-13 13:40Minsko ligoninėje mirė jaunas baltarusių menininkas, kiek anksčiau milicininkų sulaikytas sostinės daugiabučio kieme, tapusiame pasipriešinimo Aliaksandro Lukašenkos režimui simboliu, penktadienį pranešė tyrėjai.
Baltarusiją jau ketvirtą mėnesį krečia masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.
Buvęs karys 31 metų Romanas Bondarenka buvo areštuotas trečiadienį po ginčo Minsko daugiabučio kieme, kur reguliariai renkasi opozicijos šalininkai.
Liudininkai pasakojo, kad konfliktas kilo tarp protestuotojų, kabinusių raudonos bei baltos spalvų kaspinus, ir neuniformuotų milicininkų, kurie bandė tuos kaspinus nuimti.
Ketvirtadienį buvo pranešta, kad R. Bondarenka mirė. Ši žinia išprovokavo pasipiktinimo bangą opozicijos stovykloje, kurios atstovai sako, kad dėl vyro mirties kaltos A. Lukašenkos saugumo pajėgos.
Sunkius nusikaltimus tiriantis Tyrimų komitetas išplatino pranešimą, kuriame rašoma, kad į įvykio vietą atvykus milicininkams, ant 31 metų Minsko gyventojo kūno buvo matyti sužalojimų, jis buvo apsvaigęs nuo alkoholio.
Anot pranešimo, vyras buvo nuvežtas į milicijos skyrių, o pablogėjus būklei pervežtas į ligoninę, kur atlikti tyrimai partvirtino, kad jis buvo vartojęs alkoholio.
Su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs gydytojas nepriklausomam naujienų portalui tut.by penktadienį sakė, kad medikai R. Bondarenkos kraujyje alkoholio neaptiko.
„Tikrai nieko neradome“, – sakė jis.
Tylos minutė
Ketvirtadienį vakare didžiulės minios žmonių su žvakėmis ir gėlėmis susirinko pagerbti R. Bondarenkos atminimo daugiabučio kieme, kurį opozicija praminė „Permainų aikšte“ arba „Permainų kiemu“, kai rugpjūtį aplinkinių namų gyventojai sutrukdė milicininkams uždažyti antivyriausybinius šūkius ant namų sienų.
Šiuo metu Lietuvoje gyvenanti opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pakvietė baltarusius šeštadienį vidurdienį „kiekvieno miesto kiekviename rajone“ tylos minute pagerbti R. Bondarenkos atminimą.
„Padarykime tai dėl žmogaus, kuris buvo nužudytas, nes norėjo gyventi laisvoje šalyje“, – sakė ji.
Milicija per tris protestų mėnesius sulaikė tūkstančius demonstrantų, kurie vėliau pasakojo patyrę pareigūnų smurtą ir kankinimus. Malšinant protestus keli žmonės žuvo.
ES grasina paskelbti daugiau sankcijų Baltarusijai po protestuotojo mirties
Europos Sąjunga penktadienį perspėjo, kad gali dar labiau griežtinti sankcijas Baltarusijai, ir pasmerkė milicijos sulaikyto opozicijos aktyvisto mirtį.
„Tai yra nežmoniškas ir gėdingas Baltarusijos pareigūnų veiksmų rezultatas“, – pareiškė ES diplomatijos vadovo Josepo Borrellio atstovas Peteris Stano, kalbėdamas apie R.Bandarenkos mirtį.
ES pareiškime sakoma, kad Baltarusijos valdžia yra tiesiogiai atsakinga už smurtą prieš šalies gyventojus ir sukurtą tokią aplinką, kurioje „gali būti vykdomi neteisėti žiaurūs veiksmai“.
„Tikimės, kad pareigūnai nutrauks šį smurtą ir persekiojimą, nedelsdami ir besąlygiškai paleis visus nepagrįstai sulaikytus asmenis, įskaitant politinius kalinius, nuodugniai bei skaidriai ištirs visus žmogaus teisių pažeidimus bei privers atsakyti asmenis, už juos atsakingus“, – nurodė P. Stano.
„Europos Sąjunga jau taiko sankcijas 55 asmenims, kuriuos pripažįsta atsakingais už žiaurias represijas ir bauginimus, ir dar yra pasirengusi įvesti papildomų sankcijų“, – kalbėjo J. Borrellio atstovas.
ES jau taiko sankcijas Baltarusijos lyderiui A. Lukašenkai ir dar keliems aukšto rango pareigūnams bei valstybinėms institucijoms, pasak Briuselio, dalyvavusioms po rinkimų vykusiame susidorojime su protestuotojais.
ES ir Kanada nepripažįsta rugpjūčio 9 dieną vykusių prezidento rinkimų rezultatų ir sako nelaikančios A. Lukašenkos legitimiu šalies prezidentu.