Šeštadienio vakarą prieš tautą stojęs 77-erių J.Bidenas džiaugėsi pergale ir rekordiniu jam pareikštu pasitikėjimu. Tiek savo šalininkų, tiek už dar ginklų nesudėjusį jo oponentą D.Trumpą balsavusių žmonių jis prašė suteikti jam šansą ir užversti „niūros demonizavimo eros“ puslapį.
„Aš siekiau šio posto, kad atkurtume Amerikos dvasią, kad atstatytume tautos stuburą – vidurinę klasę. Kad Amerika vėl būtų gerbiama visame pasaulyje ir vieninga viduje.
Man didžiausia garbė, kad tiek milijonų amerikiečių balsavo už šią viziją. Dabar mes imsimės darbo, kad ši vizija taptų realybe“, – pergale džiaugėsi J.Bidenas.
Rekordinis balsų skaičius
Už J.Bideną balsavo rekordinis skaičius amerikiečių – mažiausiai 75,5 mln. Galutinis balsų skaičius plėšiant paskutinius išankstinio balsavimo vokus dar gali padidėti.
Šiuo metu J.Bidenas yra užsitikrinęs mažiausiai 279 rinkikų kolegijos balsus. Pergalei pasiekti reikia 270.
Rinkimų rezultatai dar nėra suskaičiuoti keliose valstijose, bet politikos apžvalgininkai teigia, kad Demokratų partijos kandidatas gali surinkti daugiau kaip 300 rinkikų kolegijos balsų, kurie jo pergalę padarytų akivaizdžią.
Rinkimai yra istoriniai ir dar dėl vieno aspekto – išrinktąja viceprezidente tapo 56-erių senatorė Kamala Harris. Ji taps pirmąja moterimi, pirmąja indiškų šaknų turinčia ir pirmąja afroamerikiete viceprezidente.
J.Bidenas pergale džiaugėsi su šeima ir žmona Jill, o K.Harris – su vyru Douglasu Emhoffu.
Tačiau D.Trumpas dar neskelbia pralaimėjimo. Prezidentas žada teisybės ieškoti teismuose ir reikalauti rezultatų perskaičiavimo.
Bet jis jokių rimtų balsų klastojimo įrodymų neturi, tad greičiausiai piktos žinutės „Twitter“ tinkle išliks tik šūksniais prieš vėją.
Išrinktasis prezidentas J.Bidenas pamažu jau planuoja būsimų darbų planą – šalies laukia dideli pokyčiai.
Estai sukėlė skandalą
J.Bideno pergalė pasaulyje sulaukė daugybės teigiamų reakcijų. Pasaulio šalių lyderiai iškart pradėjo sveikinti išrinktąjį prezidentą.
„Sveikinu J.Bideną laimėjus JAV prezidento rinkimus. Tikiuosi tęsti strateginį dvišalį bendradarbiavimą! Lietuva labai vertina tvirtą transatlantinį ryšį ir JAV lyderystę NATO, Baltijos šalių saugumo garantijas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Jam antrino ir premjeras Saulius Skvernelis.
Bet ne visų Baltijos šalių politikams patiko J.Bideno pergalė.
Estijos kraštutinių dešiniųjų pažiūrų vidaus reikalų ministras Martas Helme ir jo sūnus finansų ministras Martinas sekmadienį radijo TRE eteryje pareiškė, kad rinkimai JAV buvo sufalsifikuoti.
„Visi normalūs žmonės turėtų pasipriešinti rinkimų klastojimui. Apie demokratiją ir teisės viršenybę kalbėti nėra prasmės, jei tokio masto rinkimų klastojimas galėjo būti vykdomas nevaržomai ir drąsiai“, – tvirtino finansų ministras M.Helme.
Jo tėvas J.Bideną ir jo sūnų Hunterį vadino korumpuotais vyrais, kurių pergalę lėmė nematomos valstybę valdančios struktūros.
Laidoje buvo kalbama ir apie pilietinio karo JAV galimybę. M.Helme pasidalijo savo prieš rinkimus sapnuotu sapnu, kuriame tarėsi matęs kūnais ir išvirtusiais viduriais nuklotus laukus ir jais žengiantį D.Trumpą.
„D.Trumpas perėjo tai. Galų gale jis laimės po sunkios kovos, galbūt net pareikalausiančios kraujo praliejimo. Teisybė nugalės“, – kalbėjo estų politikas.
Vidaus reikalų ministras M.Helme po šių komentarų jau paskelbė apie atsistatydinimą.
Bandė pasiekti respublikonus
Tuo metu 17 minučių trukusioje pergalingoje kalboje J.Bidenas prezidentą D.Trumpą paminėjo tik kartą. Jis ignoravo faktą, kad prezidentas nepripažįsta pralaimėjimo ir be įrodymų kvestionuoja rinkimų teisėtumą.
J.Bidenas pastebėjo, kad dauguma respublikonų seka prezidento pavyzdžiu ir net iš mandagumo nesveikina jo su pergale.
Tiesa, respublikonas ir buvęs prezidentas George’as W.Bushas J.Bideną jau pasveikino ir tvirtino, kad pergalė buvo pasiekta sąžiningai.
Išrinktasis prezidentas nesikoncentravo į savo santykį su pralaimėjusiu prezidentu, tačiau bandė pasiekti jo šalininkų ausis.
„Tie iš jūsų, kurie balsavote už prezidentą D.Trumpą, aš suprantu jūsų nusivylimą šį vakarą. Aš pats esu pralaimėjęs kelerius rinkimus, tačiau suteikime vieni kitiems šansą“, – teigė J.Bidenas.
Jis kalbėjo apie tai, kad nėra jokios dingsties abejoti rinkimų sąžiningumu.
Tokia retorika J.Bidenas tolsta nuo rinkimų kampanijos aistrų ir pamažu pratinasi prie išrinktojo prezidento vaidmens. Demokratas siekia D.Trumpą kuo greičiau nustumti į paraštes ir imtis skubaus naujos vyriausybės formavimo ir ateities prioritetų dėliojimo.
Iškart kibs į darbus
Nekyla abejonių, kad svarbiausias J.Bideno prioritetas bus koronaviruso pandemijos suvaldymas. Tai, ką D.Trumpo administracija nuvertino kaip nereikšmingą grėsmę.
J.Bidenas paskelbė, jog jau dabar bus suformuotas ryškiausių mokslininkų ir sveikatos ekspertų komitetas, kuris sukurs planą kovai su COVID-19, kad sausio 20 dieną davęs prezidento priesaiką iškart galėtų suduoti stiprų atsaką pandemijai.
„Mes negalėsime atgaivinti savo ekonomikos, atkurti gyvenimo ir mėgautis brangiausiomis akimirkomis – apkabinti anūkų, švęsti gimtadienių, vestuvių, mokslų baigimo – kol nepavyks suvaldyti šio viruso“, – tvirtino išrinktasis prezidentas.
Tačiau COVID-19 pandemijos suvaldymas ir ekonomikos gaivinimas nėra vieninteliai J.Bideno ir K.Harris tikslai.
Politikai žada iškart daug dėmesio skirti rasinei lygybei ir klimato kaitai.
J.Bidenas tvirtino, kad pirmosiomis darbo valandomis išsiųs laišką į Jungtines Tautas, kuriame paskelbs apie JAV planus vėl prisidėti prie kovos su klimato atšilimu. Taip bus atšauktas D.Trumpo sprendimas pasitraukti iš Paryžiaus klimato kaitos susitarimo.
Išrinktasis prezidentas pažadėjo, kad iškart atkurs vyriausybinių įstaigų narių teisę burtis į profsąjungas, bandys sumažinti benamių skaičių ir mėgins į šalį priimti daugiau nuo karo bėgančių pabėgėlių.
J.Bidenas ruošiasi atšaukti D.Trumpo paskelbtą kelionių į JAV draudimą dalies musulmoniškų šalių piliečiams ir pradės skambučius užsienio valstybių vadovams, kad atkurtų artimiausių sąjungininkų pasitikėjimą Amerika.
Bet pasiekti rimtesnių pokyčių šalyje J.Bidenui gali būti sunku. Greičiausiai jo kadencijos metu nebus padidinti mokesčiai ir pakeista sveikatos apsaugos sistema, nes tam reikia abiejų partijų pritarimo, o panašu, kad respublikonai išlaikys daugumą Senate ir per ateinančius 4 metus bandys stabdyti J.Bideno planus.
Gyvenimas buvo paženklintas skaudžių tragedijų
Josephas Robinette’as Bidenas jaunesnysis gimė Skrantone (Pensilvanijos valstija) 1942 metais. Vėliau jo šeima persikėlė gyventi į Delavero valstiją. Čia jis įgijo išsilavinimą, pradėjo politinę karjerą ir prieš 30-ąjį gimtadienį 1972 metais buvo išrinktas JAV Senato nariu.
1966 metais J.Bidenas vedė Neilią Hunter, su ja susilaukė 2 sūnų – Josepho (Beau) ir Hunterio bei dukters Naomi. Tačiau vos laimėjus rinkimus į Senatą J.Bideno laukė tragedija. Gruodžio mėnesį važiuodami pirkti Kalėdų eglutės į avariją pateko visi jo šeimos nariai. Žmona ir dukrelė žuvo, sūnūs patyrė sunkių sužalojimų. Senatoriaus priesaiką politikas davė ligoninėje, kur tuo metu buvo gydomi Beau ir Hunteris.
Praėjus keleriems metams po tragiškos nelaimės politikas dar kartą vedė. Antrąją politiko žmoną Jill sūnūs priėmė su meile, vadino ją antrąja mama. Nors oficialiai berniukų moteris nebuvo įsivaikinusi, ji irgi juos laiko savo sūnumis. Jill ir Joe vestuves atšoko 1977-aisiais. Kad savo išrinktąją nusivestų prie altoriaus, J.Bidenui teko pirštis net kelis kartus. Kartu su Jill jis susilaukė dukters Ashley, kuriai dabar 39-eri. Moteris yra žinoma aktyvistė, filantropė ir mados dizainerė.
Yra žinoma, kad rinkimų dienos rytą politikas aplankė artimųjų kapus. Gėles teko dėti ne tik ant Neilios ir Naomi kapų. 2015 metais nuo smegenų vėžio mirė ir jo pirmagimis sūnus Beau. Vyrui tuo metu buvo 46 metai.
„Skausmas atrodė nepakeliamas, prireikė daug laiko, kad išsigydyčiau žaizdas. Bet man pavyko su daugybe palaikymo, tai pakeitė mano šeimą ir mano gyvenimą“, – prieš keletą metų apie jo gyvenimą sukrėtusias tragedijas kalbėjo J.Bidenas.
J.Bidenas Demokratų partijos nominacijos prezidento rinkimuose prieš tai nesėkmingai siekė du kartus. 1988 metų rinkimų kampanijoje jis buvo laikomas stipriu kandidatu, tačiau galiausiai J.Bidenas pasitraukė iš rinkimų kovos tvirtindamas, kad jo kampaniją užgožė praeities šešėliai.
Dar kartą nesėkmingai Demokratų partijos nominacijos politikas siekė 2008 metais. Nors kampanija buvo nesėkminga, tai padėjo J.Bidenui susikurti savo įvaizdį nacionalinėje politikoje. J.Bidenas susibičiuliavo su B.Obama ir galiausiai tapo jo partneriu kovojant dėl Baltųjų rūmų, kurią jie laimėjo.