Užpuolikas, kurį nušovė policija, buvo ginkluotas automatiniu šaunamuoju ginklu, pistoletu ir mačete. Vėliau paskelbta, kad tai buvo 20 metų Fejzulai Kujtimas.
Šaudynės surengtos keliose vietose netoli centrinės Vienos sinagogos. Tačiau ji nebuvo pagrindinis išpuolį įvykdžiusio vyro tikslas. Aplinkinėse gatvelėse tiesiog buvo daugybė žmonių, kurie išėjo į miestą prieš vėl įsigaliosiantį karantiną.
Austrijos kancleris S.Kurzas tvirtina, jog incidentą sukėlęs šaulys greičiausiai veikė vienas, tačiau pastaruoju metu buvo sulaikyta 14 žmonių.
Juos apklausę pareigūnai tikisi išsiaiškinti, ar šaulys priklauso platesnio masto teroristų tinklui.
S.Kurzas patvirtino, kad šaulys gimęs Austrijoje, bet jo šeima kilusi iš Šiaurės Makedonijos.
„Mes žinome, kad jis palaikė „Islamo valstybę“, – tvirtino Austrijos kancleris.
Po šio pranešimo atsakomybę už išpuolį prisiėmė ir „Islamo valstybės“ atstovai.
Aiškinantis visas išpuolio detales Austrijoje nuskambėjo informacija, kad F.Kujtimas 2019 metų balandį mėgino keliauti į Siriją ir prisidėti prie „Islamo valstybės“. Jis buvo sulaikytas ir nuteistas 22 mėnesių laisvės atėmimo bausme, bet jau gruodį buvo paleistas iš kalėjimo pirma laiko.
Rabinas Schlomo Hofmeisteris pasakojo, kad savo akimis matė teroristą, bėgantį į barus ir šaudantį.
„Jis bėgiojo pirmyn ir atgal, o tuomet įbėgo į kelis barus, ir aš išgirdau, kaip juose šaudoma“, – teigė rabinas.
Po keliolikos minučių S.Hofmeisteris šūvius išgirdo kitoje vietoje.
„Užpuolikas neatrodė išsiblaškęs, jis nešaudė bet kur – jis žinojo savo taikinius ir buvo koordinuotas, lyg treniruotas profesionalas“, – pasakojo jis.
Kavinės savininkas Jimmy Eroglu tvirtino, jog prasidėjus išpuoliui žmonės ėmė plūsti į kavinės vidų, kad apsisaugotų nuo kulkų.
„Mes visi buvome išsigandę dėl savo gyvybės. Tai dalykai, kuriuos regime JAV, Irake ar Afganistane, bet tikrai ne Austrijoje“, – tvirtino J.Eroglu.
S.Kurzas po incidento pažadėjo suduoti stiprų atsaką terorizmui ir jį skatinančiai ideologijai.
„Šioje šalyje negali būti kovos tarp krikščionių ir musulmonių arba tarp austrų ir kitų šalių piliečių“, – pabrėžė Austrijos kancleris.
Austrija taip pat žinoma kaip šalis, kurioje ginklų įstatymai yra vieni švelniausių Europoje.
Privatiems asmenims ginklus įsigyti leidžiama dėl įvairių priežasčių, įskaitant savigyną. Žmonės, turintys licenciją, gali turėti net ir tam tikrų tipų pusiau automatinius ginklus. Kandidatai, norintys įsigyti ginklą, privalo išlaikyti asmens patikrinimą.
Ženevoje įsikūrusios tyrimų grupės „Small Arms Survey“ duomenimis, Austrija yra 12 šalis pasaulyje pagal ginkluotumą. 100-ui žmonių tenka apie 30 ginklų, panašiai kaip ir Libane bei Islandijoje.
Palyginimui, JAV 100-ui gyventojų atitenka 120 ginklų, o labiausiai ginkluotoje Europos šalyje Makedonijoje – 39,1 ginklo.
Parengta pagal CNN ir ELTA inf.