Teroro išpuolį Vienoje išgyvenę žmonės: „Jis bėgo link žmonių su ginklu rankoje“
BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.
2020-11-04 07:22Pirmadienį Austrijos sostinę Vieną sukrėtė teroristinė ataka. Pranešama, kad žuvo 5 žmonės, o 16 sužeistųjų gydoma ligoninėse. Kai kurių nukentėjusiųjų būklė yra sunki.
Užpuolikas, kurį nušovė policija, buvo ginkluotas automatiniu šaunamuoju ginklu, pistoletu ir mačete. Policija dar nepatvirtino jo tapatybės.
Šaudynės surengtos netoli centrinės Vienos sinagogos, bet kol kas neaišku, ar ji buvo išpuolio taikinys. Žydų bendruomenės vadovas Oskaras Deutschas tviteryje rašė, kad atakos metu sinagoga buvo uždaryta.
Remiantis BBC pranešimais, smarkiai ginkluoti vyrai pirmadienį apie 20.00 val. vietos laiku pradėjo šaudyti šešiose skirtingose vietose Vienos centre. Ginkluoti užpuolikai pradėjo šaudyti į žmones kavinėse ir restoranuose.
Nežinoma, kiek užpuolikų iš viso dalyvavo šaudynėse. Kaip praneša Austrijos žiniasklaida, sulaikytas vienas asmuo.
Pasak Austrijos kanclerio Sebastiano Kurzo, užpuolikai buvo „labai profesionaliai pasiruošę“ išpuoliui ir buvo gerai ginkluoti. S. Kurzas teigia, kad ataka neabejotinai yra teroristinio pobūdžio, bet motyvas kol kas neaiškus.
Išpuolį stebėjo iš savo namų
Rabinas Schlomo Hofmeisteris portalui CNN pasakojo, kad savo akimis matė teroristą, bėgantį į barus ir šaudantį.
„Jis bėgo link žmonių su ginklu rankoje“, – sakė jis. S.Hofmeisteris pasakojo, kad šaudynės įvyko netoli jo namų, iš kurių jis ir stebėjo ataką.
„Jis bėgiojo pirmyn ir atgal, o tuomet įbėgo į barus ir aš išgirdau, kaip juose yra šaudoma, – teigė rabinas. – Po 15 ar 20 minučių išgirdau šūvius kitoje vietoje, kažkur toliau.“
Pirmadienio vakaras Vienoje buvo šiltas, todėl daugelis žmonių išėjo į miestą pasimėgauti paskutinėmis valandomis prieš visuotinį karantiną, kuris įsigaliojo tą naktį.
S.Hofmeisteris sakė, kad užpuolikas atrodė kaip treniruotas profesionalas.
„Jis neatrodė išsiblaškęs, jis nešaudė visur ir bet kur – jis žinojo savo taikinius ir buvo koordinuotas, lyg kovotojas“, – pasakojo jis.
Rabinas teigia, kad kol kas negalima atmesti versijos, kad pagrindinis taikinys buvo netoliese esanti sinagoga, tačiau tuo paros metu maldos namuose nieko nevyko – pastatas buvo uždarytas ir saugomas signalizacijos.
„Sinagoga yra populiariame naktinio gyvenimo rajone, – kalbėjo S.Hofmeisteris. – Žmonės, kurie buvo šioje vietoje, buvo barų ir užeigų lankytojai.“
Mieste būriavosi šimtai žmonių
Tuo metu 42-ejų Jimmy Eroglu, kuris pirmadienio vakarą savo kavinėje aptarnavo stalelius, buvo šokiruotas išvydęs žmones, netikėtai pradėjusius bėgti į vidų.
„Mano svečiai buvo lauke ir netikėtai ėmė brautis į vidų, todėl išėjau pažiūrėti kas vyksta ir ėmiau apie tai klausinėti žmonių. Jie man pasakė, kad kažkas šaudo“, – pasakojo vyras.
J.Eroglu teigia, kad jis iškišo galvą per duris ir išgirdo mažiausiai 15 šūvių.
„Aš vis dar negaliu tuo patikėti, – kalbėjo vyras. – Mes visi buvome išsigandę dėl savo gyvybių.“
Kavinės savininkas pasakojo, kad užrakino duris ir liepė visiems likti viduje. Po maždaug 3 minučių atvyko policija.
„Tai yra dalykai, kuriuos regime JAV, Irake ar Afganistane, tačiau tikrai ne Austrijoje“, – sakė J.Eroglu.
Prasidėjus atakai, Vienos gyventoja Julia Hiermann ir jos draugai restorane mėgavosi gėrimais. Moteris pasakojo, kad prieš įsigaliojant karantinui, jie norėjo pasinaudoti paskutine naktimi.
Tačiau jų vakaras gana greit buvo sugadintas. Prasidėjus šaudynėms, restorano darbuotojai liepė visiems pasislėpti rūsyje.
„Visi nubėgome į apačią ir tik tada supratome, kas vyksta“, – kalbėjo J.Hiermann. Ji teigė, kad nubėgus į rūsį jiems buvo pranešta, kad lauke šaudoma, tačiau ji pati nematė ir negirdėjo užpuoliko.
„Kiek vėliau į vidų atėjo policija ir pranešė, kad turime dar šiek tiek palaukti, – pasakojo moteris. – Tai atrodo nesuvokiama. Kai mums pasakė apie šaudynes, negalėjau patikėti, kad visa tai išties vyksta.“
Ginklų įstatymai – ne tokie griežti
Daugeliui vaizdai, kuriuose vyrai Europos sostinės gatvėmis vaikšto rankose laikydami pusiau automatinius ginklus, gali sukelti daug klausimų apie tai, kaip jiems pavyko šiuos ginklus įsigyti.
Tačiau remiantis stebėjimo grupės GunPolicy.org duomenimis, Austrijoje galioja vieni iš lengviausių ginklų įstatymų Europoje.
Privatiems asmenims ginklus įsigyti leidžiama dėl įvairių priežasčių, įskaitant savigyną. Žmonės, turintys licenciją, gali turėti net ir tam tikrų tipų pusiau automatinius ginklus. Kandidatai, norintys įsigyti ginklą, privalo išlaikyti asmens patikrinimą.
Ženevoje įsikūrusios tyrimų grupės „Small Arms Survey“ duomenimis, Austrija yra 12 šalis pasaulyje pagal ginkluotumą. 100-ui žmonių tenka apie 30 ginklų, panašiai kaip ir Libane bei Islandijoje.
Palyginimui, JAV 100-ui gyventojų atitenka 120 ginklų, o labiausiai ginkluotoje Europos šalyje Makedonijoje – 39,1 ginklo.
Parengta pagal CNN inf.