Rinkimai šioje beveik 4 mln. gyventojų turinčioje šalyje dažnai baigiasi protestais, o valdžia tvarkingai perduota buvo tik vieną kartą po 2012 m. parlamento rinkimų.
Suskaičiavus balsus iš 58 proc. rinkimų apylinkių, partija „Gruzijos svajonė“ pirmavo su 49,32 proc. balsų, o opozicines partijas palaikė 44,47 proc. rinkėjų. Rinkimai vyksta pagal proporcinio atstovavimo principą ir juose sprendžiama, kas užims 120 iš 150 vietų parlamente.
Valdančiosios partijos lyderis, buvęs premjeras, milijardierius Bidzina Ivanišvilis pareiškė, kad jo partija „laimėjo trečiuosius rinkimus iš eilės“, o šalies gyventojai „išsirinko nuostabią komandą“.
Tačiau opozicijos lyderis, buvęs šalies prezidentas Michailas Saakašvilis apkaltino „Gruzijos svajonę“ klastojant rinkimų rezultatus ir paragino savo rėmėjus apginti „savo balsus“.
Likus keliems mėnesiams iki rinkimų, M. Saakašvilio „Vieningasis nacionalinis judėjimas“ ir mažesnės opozicinės partijos parodė beprecedentę vienybę ir suvienijo savo jėgas, kad mestų iššūkį valdančiajai partijai. Jos netgi surengė derybas dėl koalicijos formavimo pergalės atveju.
B. Ivanišvilio partija yra valdžioje nuo 2012 metų.
Dėl sudėtingų Gruzijos rinkimų taisyklių galutinė 150 vietų parlamento sudėtis gali paaiškėti tik lapkričio pabaigoje.
Tbilisio Vakarų sąjungininkai atidžiai stebi rinkimus, siekdami pamatyti, ar Gruzija pajėgs išsaugoti savo, kaip reto demokratijos pavyzdžio tarp buvusių sovietinių respublikų, reputaciją.
Tarptautiniai stebėtojai iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) vėliau pateiks išankstinį šeštadienį įvykusio balsavimo įvertinimą.
Užsienio reikalų ministerijos pranešimas dėl rinkimų Gruzijoje
Spalio 31 dieną Gruzijos piliečiai rinko naująjį parlamentą, priimsiantį svarbiausius šalies sprendimus artimiausiems ketveriems metus.
Sveikiname Gruziją, įgyvendinusį rinkimų sistemos reformą ir sklandžiai surengusį rinkimus sudėtingomis COVID-19 pandemijos sąlygomis.
Rinkėjų aktyvumas (56 procentai) rodo, kad, nepaisant pandemijos, Gruzijos žmonėms rūpi šalies ateitis.
Tarptautinių stebėtojų vertinimu, šiuose rinkimuose buvo laikomasi demokratinių standartų, procesas vyko sklandžiai ir laikantis įstatymų, nors ir neišvengta kai kurių pažeidimų bei incidentų, kuriuos raginame nedelsiant ištirti.
Ruošiantis parlamento rinkimų antrajam turui (vyks lapkričio 21 dieną), kviečiame Gruzijos politines partijas bei Centrinę rinkimų komisiją atsižvelgti į tarptautinių rinkimų stebėtojų pareikštas pastabas ir užtikrinti, kad antrojo turo rinkimų organizavimas ir jų rezultatai nekeltų jokių abejonių.
Šiuos parlamento rinkimus laikome svarbiu žingsniu, įtvirtinant demokratiją Gruzijoje. Naujoji rinkimų sistema padidino politinių partijų ir piliečių pasitikėjimą demokratiniu procesu.
Tikimės, kad ateityje toliau tobulinant rinkimų sistemą bus sudarytos galimybės platesniam politinių jėgų spektrui būti atstovaujamam parlamente. Tikimės, kad po antrojo rinkimų turo suformuota valdančioji dauguma neatidėliodama imsis tolesnių Gruzijos piliečiams svarbių reformų, ypač įgyvendindama Europos Sąjungos (ES) ir Gruzijos Asociacijos susitarimą.
Lietuva pasirengusi tęsti glaudų bendradarbiavimą su šalies piliečių pasitikėjimą užsitikrinusia Gruzijos valdžia, toliau nuosekliai pasisakys už Gruzijos nepriklausomybės stiprinimą bei teritorinio vientisumo atkūrimą ir teiks paramą Gruzijai siekiant integruotis į ES ir NATO.