Europoje COVID-19 pandemija iki šiol nusinešė daugiau nei 219 000 žmonių gyvybių. Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas paskelbė, kad šalyje mėnesį laiko galios griežtas karantinas, panašiai kaip ir šių metų pavasarį.
Graikijoje koronaviruso atvejų skaičius perkopė 2 000 per dieną pirmą kartą nuo pandemijos pradžios. Šalies valdžia paskelbė naujus apribojimus galiosiančius nuo antradienio bent iki lapkričio pabaigos – bus uždaryti barai, kavinės, restoranai ir sporto klubai.
Austrijoje nuo antradienio taip pat įvedamas dalinis karantinas, bus uždaryti restoranai, barai ir kitos pramogų vietos. Žmonės privalės likti namie nuo 20 val. iki 6 val., tačiau bus leidžiama išeiti darbo reikalais ar pasivaikščioti. Šalies kancleris Sebastianas Kurzas teigia, kad apribojimai galios visą lapkritį, bet bus ne tokie griežti kaip pirmojo karantino metu, nes mokyklos ir parduotuvės neuždaromos.
Roberto Kocho Instituto duomenimis, Vokietijoje pastarąją parą koronavirusas patvirtintas 14 777 gyventojams. Ten dalinis karantinas įsigalios pirmadienį.
Portugalija skelbia naują dalinį karantiną
Apriboti koronavirusinės infekcijos COVID-19 plitimą siekianti Portugalija šeštadienį paskelbė įvedanti dalinį karantiną, kuris įsigalios trečiadienį.
Kaip ir kitose Europos šalyse, kaip antai Anglijoje ir Prancūzijoje, apribojimai bus švelnesni už taikytuosius anksčiau šiais metais, tačiau vis vien darys poveikį maždaug 70 proc. šalies gyventojų.
„Atėjo ta akimirka, kai yra būtina imtis daugiau ribojamųjų priemonių, ... kad būtų galima suvaldyti šią pandemiją“, – po ministrų kabineto posėdžio pareiškė premjeras Antonio Costa.
Trijose savivaldybėse Portugalijos šiaurėje beveik dvi savaites jau galiojančios priemonės nuo trečiadienio bus išplėstos ir bus taikomos 121-oje iš 308 savivaldybių, tai yra maždaug 7,1 mln. žmonių, arba 70 proc. gyventojų.
Žmonės tebegalės eiti į darbą, jeigu negali dirbti iš namų, ir galės vesti vaikus į mokyklą.
Parduotuvės turės užsidaryti iki 10 val. vakaro, o įmonės turės sureguliuoti darbo valandas pagal vyriausybės reikalavimus.
Portugalijoje penktadienį buvo patvirtinti 656 nauji užsikrėtimo COVID-19 atvejai, o mirė 40 anksčiau užsikrėtusių žmonių. Ligoninėse gydoma beveik 2 tūkst. žmonių, iš jų 275 yra intensyviosios terapijos skyriuose.
Austrija skelbia antrąjį karantiną, įveda komendanto valandą
Austrijos vyriausybė, siekianti sustabdyti vėl sparčiai plintantį koronavirusą, šeštadienį paskelbė įvedanti antrąjį karantiną ir komendanto valandą, kurie įsigalios kitą savaitę ir galios iki lapkričio pabaigos.
„Nuo antradienio vidurnakčio iki lapkričio pabaigos galios antrasis karantinas“, – pareiškė kancleris Sebastianas Kurzas.
Taip pat įsigalios nuo 8 val. vakaro iki 6 val. ryto galiosianti komendanto valanda ir bus uždrausti bet kokie žmonių iš daugiau nei dviejų namų ūkių susitikimai.
Komendanto valandos bus galima nesilaikyti tik dėl keleto konkrečių priežasčių, kaip antai būtinos kito asmens priežiūros ar būtinų kelionių darbo tikslais.
„Nebus įmanoma rengti jokių renginių. Tai padarys poveikį sporto, kultūros ir laisvalaikio sektoriams. Viešbučiai turės užsidaryti ir galės aptarnauti tik svečius, keliaujančius darbo tikslais. Taip pat privalome uždaryti restoranus ir kavines, išskyrus maisto pristatymo ir pardavimo išsinešimui paslaugas“, – pareiškė S. Kurzas.
Jis pripažino, jog tokiomis priemonėmis yra „smarkiai kišamasi į mūsų socialinį gyvenimą“.
Kitaip negu per pirmąjį karantiną, kuris galiojo pavasarį, parduotuvės tebebus atidarytos, tačiau garsieji šalies Kalėdų turgūs patenka į renginių kategoriją, todėl turės būti uždaryti.
Universitetai ir aukštosios mokyklos pereis prie nuotolinio mokymosi, tačiau darželiai ir kitos mokyklos tebebus atidarytos.
Įstaigos raginamos pereiti prie darbo namuose, jei tai yra įmanoma.
Nors nuo pirmosios pandemijos bangos Austrija nukentėjo kur kas mažiau už labiausiai paveiktas Europos šalis, užsikrėtimo atvejų skaičius pastarosiomis savaitėmis smarkiai padidėjo.
Penktadienį buvo pasiektas naujas COVID-19 atvejų paros rekordas – patvirtinti 5 627 užsikrėtimo atvejai, o šeštadienį šis rodiklis buvo tik šiek tiek mažesnis – 5 439 atvejai.
Tuo tarpu dar spalio pradžioje per parą nustatomų naujų užsikrėtimo atvejų skaičius tik šiek tiek viršijo 1 tūkstantį.
S. Kurzas anksčiau žadėjo dėti visas pastangas, kad būtų išvengta antrojo karantino, tačiau pripažino, jog spartus viruso plitimas privertė vyriausybę imtis griežtų priemonių.
„Sveikatos apsaugos sistema Austrijoje yra viena geriausių pasaulyje, tačiau ir jos galimybės nėra beribės“, – pareiškė kancleris.
Dėl COVID-19 hospitalizuojamų ligonių skaičius 14 Europos šalių pasiekė rekordinį lygį
Europoje siaučiant antrajai koronaviruso bangai, dėl COVID-19 į ligonines guldomų žmonių skaičius mažiausiai 14 žemyno šalių šią savaitę pasiekė rekordinį lygį, apskaičiavo naujienų agentūra AFP, remdamasi oficialiais duomenimis.
Labiausiai nukentėjo Čekija – čia 100 tūkst. gyventojų tenka 62 su virusu susijusių ligoninių pacientų. Rumunijoje 100 tūkst. gyventojų tokių pacientų yra 57, Belgijoje – 51, o Lenkijoje – 39.
Skaičiai pagrįsti ligoninių duomenimis, kuriuos pateikė 35 iš 52 Europos šalių, įskaitant daugumą Europos Sąjungos (ES) valstybių.
Tose 35 šalyse ligoninėse šiuo metu gydomi iš viso 135 tūkst. COVID-19 pacientų, nors dar prieš savaitę jų buvo mažiau nei 100 tūkstančių.
Labiausiai į ligonines dėl COVID-19 guldomų žmonių skaičius padidėjo Serbijoje – net 97 procentais. Belgijoje prieaugis siekė 81 proc., Austrijoje – 69 proc., o Italijoje – 65 procentus.
Dėl koronavirusinės infekcijos hospitalizuojamų asmenų skaičius sumažėjo tik Juodkalnijoje, kurioje šis rodiklis anksčiau buvo smarkiai padidėjęs.
Madride per protestus prieš karantino priemones suimta per 30 žmonių
Ispanijos policija per sekmadienio naktį Madride įvykusius susirėmimus su demonstrantais, kurie susirinko į protesto akciją prieš naujus apribojimus, nustatytus siekiant pažaboti koronaviruso plitimą, sulaikė 32 žmones.
Buvo nesunkiai sužeisti 12 žmonių, įskaitant tris policijos pareigūnus.
Demonstrantai skandavo šūkį „Laisvė!“, padeginėjo šiukšliadėžes ir įrenginėjo barikadas Gran Via – pagrindinėje Ispanijos sostinės gatvėje.
Teisėsaugos pareigūnams pamėginus išsklaidyti minią, prasidėjo susirėmimai ir protestuotojai ėmė svaidyti į policininkus akmenis ir petardas.
Dieną anksčiau su policija susirėmė keli šimtai protestuotojų, Barselonoje protestavusių prieš apribojimus, kurie buvo nustatyti kovai su koronaviruso pandemija. Per tuos susirėmimus buvo sužeista 20 policijos pareigūnų, o 12 žmonių buvo suimti.
Ministras pirmininkas Pedro Sanchezas pasmerkė neramumus ir paragino gyventojus elgtis „atsakingai, vieningai ir pasiaukojančiai“, kad būtų galima įveikti pandemiją.
Nors nuo liepos mėnesio Ispanijoje buvo nustatyta nemažai apribojimų, užsikrėtimo atvejų pastaruoju metu vėl ėmė sparčiai daugėti. Koronavirusu šalyje nuo pandemijos pradžios užsikrėtė daugiau kaip 1,1 mln. žmonių, o mirė per 35 tūkst. užsikrėtusiųjų.
Siekdama pažaboti viruso plitimą, Ispanija praėjusią savaitę visoje šalyje įvedė naktį galiojančią komendanto valandą. Be to, beveik visi Ispanijos regionai uždarė savo sienas, siekdami užkirsti kelią gyventojų tolimosioms kelionėms.