Kinijos sėkmė valdant koronavirusą – ne griežto karantino nuopelnas: prabilo apie eksperimentą

2020 m. spalio 23 d. 22:31
Lrytas.lt
Artėjant nelaimingai ir galimai daug mirčių pareikalausiančiai žiemai, Europai svarsto apie galimybę sugrįžti prie karantino, o Kinija ir jos ekonomika vis labiau stiprėja.
Daugiau nuotraukų (10)
Pirmadienį paskelbta, kad anta pagal dydį pasaulio ekonomika, sukrėsta pandemijos, jau spėjo atsigauti. Šalies ekonomika pasiekė teigiamus rezultatus antrą ketvirtį iš eilės.
Tai įvyko po akivaizdžiai sėkmingo eksperimento, leidusio masines keliones šalies viduje. Milijonai žmonių išnarstė Kiniją per nacionalinę šventę vadinamą Auksine savaite.
Daugeliui Europoje, Kinijos tvarkymasis su koronavirusu yra dažnai asocijuojamas su pirmuoju, 76 dienas trukusiu karantinu Uhane, kuriame praėjusiais metais virusas buvo pirmą kartą pastebėtas.
Tačiau kitos šalies dalys nebuvo susidūrusios su tokiais griežtais apribojimais, net ankstyvaisiais pandemijos etapais.
Kinijos sėkmė kontroliuojant COVID-19 nėra vien ankstyvųjų kontrolės priemonių, kurios buvo naudojamos regioniniams viruso plitimams sustabdyti, rezultatas. Prie efektyvaus koronaviruso plitimo sustabdymo prisidėjo ir tai, kaip šalis reikalus tvarko žmonėms ir vėl pradėjus keliauti ir gyventi įprastus gyvenimus.
Vienas svarbiausių dalykų – Kinijos gebėjimas atsekti visus atvejus šalyje, kai tik atsiranda bent menkiausia galimybė įsižiebti naujam infekcijų židiniui. Tai leidžia vyriausybei greitai reaguoti ir suvaldyti vietines epidemijas.
Tam buvo sukurta sudėtinga spalvinė „sveikatos kodo“ sistema, skirta stebėti žmonių judėjimą. Norint patekti į daugelį įmonių, reikalinga aiški sveikatos būklė, kuri žymima žaliai, ir atitinkamas QR kodas.
Tai užtikrina, kad priemone naudojasi beveik visi gyventojai ir palengvina kontaktų sekimą.
Šios priemonės leido regioninėms vyriausybėms paskelbti karantiną tam tikrose teritorijose ir atlikti masinius testavimus. Paskutinį kartą tai buvo daroma Čingdao mieste, esančiame šiaurės rytų Kinijoje.
Per savaitę šiame mieste buvo atlikti testai daugiau nei 10 mln. žmonių. Tai buvo padaryta po to, kai buvo pranešta apie 12 atvejų, vietinėje teritorijoje galimai platinusių virusą.
Sienos tarp provincijų ir regionų, kurios anksčiau buvo nematomos, dabar yra labiau stebimos, todėl protrūkio atveju viešasis transportas gali būti apribotas arba visiškai sustabdytas. Įvažiavimas į Kiniją iš kitų šalių taip pat ribojamas, o atvykus taikomos griežtos karantino priemonės.
COVID-19 plitimas taip pat ribojimas dėvint kaukes ir laikantis higienos reguliacijų, kurios stebimos Kinijos valdžios ir reklamuojamos skleidžiant propagandą.
Kartais tai taip naudojama siekiant dar labiau įgalinti diktatūrinę Kinijos valdžią, tačiau šie metodai, naudojami kitose Azijos šalyse, kurioje už nesilaikymą nėra skiriamos baudos, taip pat pasirodė veiksmingi.
Iš dalies produktyvesnį atsaką į virusą Kinijoje ir kitose Azijos vietose, įskaitant Honkongą, Taivaną, Pietų Korėją ir Japoniją, lemia skirtinga šio regiono gyventojų reakcija, lyginant su Europa.
Rytų Azija 2003 m. patyrė sunkią SARS epidemiją, kuri paliko gilius randus regiono atmintyje, todėl kaukių dėvėjimą ir kitas atsargumo priemones buvo lengva paskatinti. Kai kuriose Europos dalyse ir Vakarų šalyse, ypač JAV, kaukių dėvėjimas yra prieštaringai vertinama klausimas net ir dabar, kai buvo įrodyta, kad jos yra veiksmingos.
Kitaip nei kitos šalys, Azijos valstybės turėjo planus, kaip tvarkytis su epidemijomis, todėl neturėjo ilgai kurti plano.
Ir nors Kinija buvo kritikuojama dėl pradinio epidemijos Uhane tvarkymo cenzūruojant naujienas ir menkinant COVID-19 rimtumą, tai greit pasikeitė supratus grėsmę. Kitaip nei Europoje ar JAV, atsakas buvo greitas ir ryžtingas.
Europoje iki šiol sunkiai veikia kontaktų sekimo sistema, testavimas nėra vykdomas pakankamai dideliais pajėgumais, taip pat labai retai įvedami regioniniai karantinai.
Žemyne taip pat išlieka atidarytos sienos – vasarą nemažai protrūkių buvo susiję su keliautojais.
Parengta pagal CNN inf.
Kinija^Instantkoronavirusas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.