D. Trumpo ligos istorijoje netrūksta nežinomųjų: ar tikrai prezidento būklė gerėja?

2020 m. spalio 5 d. 12:59
Lrytas.lt
Du spaudos pranešimai iš Merilendo Walterio Reedo karinio medicinos centro, kur dabar nuo koronavirusinės infekcijos yra gydomas JAV prezidentas Donaldas Trumpas, sukėlė daugiau klausimų nei pateikė atsakymų. Prezidentui taikomas gydymas leidžia spėti, kad situacija nėra gera, tačiau tiek jo asmeninis gydytojas, tiek pats D. Trumpas tikina, kad viskas puiku.
Daugiau nuotraukų (4)
Naujausias Donaldo Trumpo medicinos komandos sprendimas buvo duoti prezidentui deksametazono – steroido, kuris, remiantis Jungtinės Karalystės tyrimų centro „Recovery trial“ atradimais, padeda COVID-19 pacientams, turintiems kvėpavimo sunkumų.
Sprendimas naudoti šį steroidą išsiuntė itin painią žinutę apie prezidento sveikatos būklę. Įprastai deksametazonas yra skiriamas tik pacientams, kurie serga ilgiau, nei savaitę, ir kuriems deguonies kraujyje lygis yra nukritęs.
Kaip pastebėjo Imperatoriškojo koledžo Londone profesorius ir Jungtinės Karalystės vyriausybės patariamosios grupės dėl naujojo kvėpavimo takų viruso narys Peteris Openshawas, „būtų keista pradėti naudoti steroidus trumpame sirgimo laikotarpyje. Įprastai jie yra skiriami tik žmonėms, kurie simptomais skundžiasi bent savaitę ir kurie turi stiprių kvėpavimo sutrikimų“.
Gydytojai sekmadienį pranešė, kad penktadienį D. Trumpo deguonies prisotinimo lygis kraujyje du kartus buvo nukritęs žemiau 94 proc. Normaliu yra laikomas 95-100 proc. lygis. Visgi, paklaustas, ar deguonies lygis buvo nors kartą kritęs žemiau 90 proc., Baltųjų Rūmų gydytojas Seanas Conley'us atsakė, kad nei karto nebuvo pasiektas žemesnis, nei 80 proc. lygis.
Šis pranešimas sukėlė kai kurių gydytojų susirūpinimą dėl prezidento būklės. Jeilio universiteto medikas ir sociologas Nicholas Christakis tvirtina, kad „arba jo būklė yra blogesnė, nei pranešama, arba jis neserga taip sunkiai, o tokiu atveju išrašyti deksametazono yra neatsakinga“.
„Recovery trial“ ištyrė, kad šis vaistas padidina išgyvenimo tikimybę pacientams, kurie dėl itin žemo deguonies lygio kraujyje turi būti gydomi deguonimi, ir geriausiai veikia pacientams, kuriems reikia plaučių ventiliacijos.
Pranešimas išleistas praėjus dienai po to, kai D. Trumpas šeštadienį Merilando valstijoje iš Walterio Reedo nacionalinio karo medicinos centro paskelbė optimistišką vaizdo įrašą, kuriame, atrodė pasiryžęs grįžti į Baltuosius rūmus ir rinkiminę kovą. Įraše D. Trumpas buvo kiek labiau išblyškęs, nei paprastai, tačiau neatrodė labai pasiligojęs, kvėpavo normaliai ir nekosėjo.
Visgi, nors prezidentas teigė, kad „jaučiasi daug geriau“, penktadienį pats pripažino, kad artimiausios kelios dienos bus „tikrasis egzaminas“.
Gydytojai spėjo pastebėti tam tikrą dėsningumą COVID-19 ligos eigoje. Pacientai su simptomais dažniausiai pirmąją savaitę išgyvena lengvai – patiria temperatūrą, galvos skausmą, kosėja, kartais praranda skonio ir uoslės pojūčius. Lūžio taškas ateina maždaug aštuntąją – dešimtąją dieną. Būtent tada paaiškėja, ar pacientas pasiekė infekcijos piką, ar virusas pateko giliau į plaučius ir sukėlė juos paveikiančią stiprią uždegiminę reakciją.
Viena kitai prieštaraujančios žinutės ir D. Trumpo gydytojų kelia painiavą dėl jo ligos eigos. Kad ir kaip yra iš tikrųjų, kritinis laikotarpis bus ateinančios savaitės pabaiga. Yra žinių, kad prezidentas buvo gydomas deguonimi, kas rodo, kad virusas pradėjo veikti jo plaučius. Sekmadienį jo organizmo deguonies prisotinimo lygis buvo 98 proc.
Vienas iš preparatų, kuriuos galimai naudoja arba naudojo D. Trumpo gydytojai, yra remdesiviras. Įrodyta, kad šis vaistas padeda ekstremalioje situacijoje esantiems pacientams greičiau atsigauti. Visgi, yra svarbu remdesivirą naudoti tam tikru laiku, kai infekcija tik auga – maždaug tuo metu, kai atsiranda simptomai. Neaišku, kiek ši priemonė padeda, kai virusas jau yra pakenkęs organizmui.
Panašiai yra įr su eksperimentiniu antikūnų kokteiliu, kurio jau gavo D. Trumpas. Preparatas, vadinamas „Regeneron REGN-COV2“, yra dviejų dirbtinių žmogaus antikūnų mišinys. Jis veikia nukenksmindamas viruso paviršiuje esančius baltyminius smaigus, kuriuos virusas pasitelkia verždamasis į žmogaus ląsteles. Šis gydymo būdas dar nėra patvirtintas, tačiau bandomiesiems pacientams jis padėjo sumažinti cirkuliuojančio viruso kiekį.
Jei D. Trumpo gydytojai darys pranešimą šią savaitę, jie turėtų atskleisti daugiau informacijos apie jo būklę. Yra daugiau gydymo būdų variantų. Kai pacientams pakyla kraujo krešulių ir infarkto rizika – kas yra dažna komplikacija – terapijai naudojami antitrombocitiniai ar antikoaguliantiniai vaistai. Gali būti panaudotas vaistas interferonas – dar vienas neįrodytas eksperimentinis gydymas, kuris vis dar yra bandymų fazėje. Siekiama išsiaiškinti, ar jis gali padėti sukurti tvirtą imuninį atsaką.
D. Trumpas dažnai giriasi, kad jį supa tik „geriausi žmonės“. Jo asmeninio gydytojo dr. Seano Conley'aus, atsakingo už prezidento kovą su koronavirusu, įgūdžiai niekada nebuvo kvestionuojami. Kai reikia tiksliai raportuoti apie prezidento būklę, S. Conley'us nėra labai uolus.
Dvi spaudos konferencijos iš Merilendo Walterio Reedo karinio medicinos centro sukėlė daugiau klausimų nei pateikė atsakymų. Spėjama, kad pats D. Trumpas kontroliuoja, kokią informaciją vyriausiasis gydytojas gali pateikti visuomenei.
S. Conley'us, kuris yra ir JAV karinio jūrų laivyno vadas, tapo pirmuoju Baltųjų Rūmų gydytoju 2018-ųjų kovą, kai pirmasis D. Trumpo pasirinkimas dr. Ronnis Jacksonas atsisakė pareigų.
Iki šio šeštadienio S. Conley'us nesusilaukė daugiau dėmesio nei jo gavo birželį, kai šokiravo medikus išrašęs D. Trumpui nepatvirtintą vaistą hidroksichlorochiną.
Per pirmąją spaudos konferenciją šeštadienį, praėjus vos kelioms valandoms po to, kai D. Trumpas buvo atgabentas į ligoninę sraigtasparniu, vyriausiasis gydytojas kalbėjo nekonkrečiomis aptakiomis frazėmis, sakydamas, kad D. Trumpas „jaučiasi labai gerai“ ir kad „nėra ko nerimauti“. Paklaustas D .Trumpo būklės detalių, tokių kaip jo deguonies lygis ir viruso poveikis jo vidaus organams, S. Conley'us vengė aiškių atsakymų.
Sekmadieninis pranešimas buvo beveik identiškas, be detalių ir pilnų atsakymų. Buvo teigiama, kad prezidentas bus išrašytas pirmadienį.
S. Conley'us toliau teigė, kad prezidento būklė gerėja, nepaminėdamas, kad D. Trumpui bent du kartus prireikė deguonies kaukės ir kad pacientas šalia anksčiau vartotų „REGN-COV2“ ir remdesiviro pradėjo gerti trečią vaistą – steroidą deksametazoną.
Dar labiau nustebino gydytojo paaiškinimas, kodėl jis buvo taip optimistiškai nusiteikęs. Jis sakė: „Nenorėjau pateikti jokios informacijos, kuri galėtų nukreipti ligos eigą kita linkme“.
Dviejų spaudos konferencijų rezultatas – medicinos ekspertai, politikos analitikai ir plačioji visuomenė pradėjo patys ieškoti tiesos, kiek iš tikrųjų serga JAV prezidentas.
Pasklido žinia, kad D. Trumpas buvo „įsiutęs“, kai jo komandos vadovas Markas Meadowsas žurnalistams suteikė prieštaringesnės ir rimtesnės informacijos apie jo sveikatą po oficialaus šeštadieninio pranešimo. Po šio įvykio kilo įtarimų, kad S. Conley'us atskleidžia tik tai, ką jam pasufleruoja pats prezidentas.
„Išėjo taip, kad mes bandėme ką nors nuslėpti, kas nebūtinai buvo tiesa“, – sekmadienį sakė S. Conley'us. Jis pridūrė: „Reikalas tas, kad jam sekasi tikrai gerai“.
Kaip greitai D.Trumpas bus paleistas iš Walterio Reedo dar nėra aišku. Painūs ir tarpusavyje prieštaringi S. Conley'aus pareiškimai savaitgalį nepadėjo numalšinti spėlionių, kad sprendimas gali būti paveiktas tiek politinis skaičiavimas, tiek medicininių priežasčių.
Parengta pagal The Guardian informaciją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.