Minske per studentų protestą vėl sulaikomi jo dalyviai
BNS, AFP ir lrytas.lt inf.
2020-09-01 15:44Baltarusių milicija vėl areštuoja Minske nesankcionuotoje protesto akcijoje dalyvaujančius studentus, pranešė liudininkai.
Ne mažiau kaip 10 žmonių buvo sulaikyta Kiravo gatvėje esančio stadiono „Dynama“ rajone. Demonstrantai bandė vaduoti sulaikytuosius.
Šimtai baltarusių studentų antradienį, pirmąją mokslo metų dieną, žygiavo Minsko gatvėmis protestuodami prieš Aliaksandrą Lukašenką, dėl kurio ginčijamo perrinkimo šalyje jau trys savaitės vyksta protesto demonstracijos.
Antradienio proteste dalyvauja kelių Minsko universitetų studentai. Jie ketina perduoti Švietimo ministerijai peticiją, kuria reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo ir teisingų prezidento rinkimų.
Protesto dalyviai kelis kartus pabandė pasiekti Švietimo ministeriją, bet jiems kelią pastojo teisėsaugininkai. Iš Laisvės aikštės demonstrantai nuėjo Niamigos gatve Nepriklausomybės prospekto link. Protestuotojai kelis kartus jį kirto, bet judėjimas nebuvo blokuojamas. Lenino aikštėje stovėjo mobilūs jėgos struktūrų kordonai.
Protestuotojai nusprendė skirstytis.
Vidurdienį milicija taip pat sulaikė kažkiek protestuotojų, trukdydama jiems rinktis.
Naujienų agentūros AFP žurnalistas buvo pranešęs, kad riaušių policija sulaikė maždaug 10 studentų, kurie skandavo „Fašistai!“ ir „Tai mūsų miestas!“, bandydami suformuoti gyvąją grandinę sostinės centre.
Baltarusijos žiniasklaidos priemonės skelbė, kad buvo areštuota mažiausiai 18 studentų.
Minsko milicija patvirtino sulaikiusi žmonių, bet jų skaičiaus nenurodė.
Vėliau sulaikytieji buvo paleisti.
Žmogaus teisių centro „Viasna“ duomenimis, taip pat buvo sulaikyti keli universitetų dėstytojai, be to, daugelį areštuotų jaunuolių milicija sumušė.
„Viasna“ žmogaus teisių advokatas Valiancinas Stefanovičius pareiškė, kad sulaikytų asmenų mušimai yra „nepageidaujama valdžios reakcija į taikius protestus“.
„Studentai ir universitetai apskritai yra itin sprogstama grupė, – naujienų agentūrai AP aiškino V. Stefanovičius. – Valdžia iš tikrųjų bijo, kad universitetuose prasidės streikai, ir imasi demonstratyvių bauginimo akt
Gali suskaldyti
Politologas Laurynas Jonavičius sako, kad buvusio pretendento į Baltarusijos prezidento postą Viktoro Babarykos kuriama partija gali suskaldyti protestų judėjimą, tačiau tai nėra vienintelis galimas scenarijus.
Apie naujos partijos „Kartu“ kūrimą paskelbė šiuo metu suimto V. Babarykos štabas. Jis pagrindiniu tikslu įvardijo konstitucinės reformos įgyvendinimą.
Lietuvoje esanti buvusi kandidatė prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja pasveikino partijos steigimą, tačiau pabrėžė, kad pagrindinis tikslas turi būti nauji rinkimai, A. Lukašenkos pasitraukimas ir politinių kalinių paleidimas, o „konstitucinės reformos ir visa kita – po to“.
L. Jonavičius atkreipė dėmesį, kad nauja partija organizuojama apie tai žinant ne visiems S. Cichanouskajos suburtos Koordinacinės tarybos nariams.
Jis BNS išskyrė tris galimus scenarijus, kokį poveikį tai gali turėtų situacijai Baltarusijoje.
„Pirma optimistinė prielaida, kad taip bandoma sistematizuoti, struktūruoti ir aiškiau organizuoti opozicijos veiklą, sukuriant aiškią organizaciją, kuri galėtų derėtis su valdžia, nors pastaroji apie tai kol kas net negalvoja“, – teigė politologas.
„Antra daugiau teorinė – galbūt galima galvoti apie bandymą žaisti gerą ir blogą policininkus, t.y. partijai bus paliktas „gerojo policininko“ vaidmuo, kuris kalbės apie A. Lukašenkos plėtojamą konstitucinės reformos idėją, o likusi Koordinacinė taryba toliau bus „blogas policininkas“, spaudžiantis dėl naujų rinkimų surengimo“ , – sakė L. Jonavičius.
„Trečia pesimistinė versija, kad protestinis judėjimas skyla – gal natūraliai, o gal ir pagal iš anksto suderintą planą, kuris remiasi prielaida, kad V. Babaryko, atitinkamai, ir jo komanda, vis dėlto yra Rusijos projektas. Kai kas Baltarusijoje jau spėlioja, kad netrukus atsiras ir savarankiški V.Cepkalo bei S.Cihanauskajos partiniai projektai“, – teigė politologas.
V. Babaryka anksčiau vadovavo bankui „Belgazprombank“, kuris glaudžiai susijęs su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“. Prieš prezidento rinkimus jis buvo suimtas ir apkaltintas finansiniais nusikaltimais, A. Lukašenkai lojali rinkimų komisija atsisakė jį registruoti kandidatu prezidento rinkimuose.