„Viskas, kas vyksta Baltarusijoje, yra sovietinės politikos palikimas. Pirmiausiai, šalis buvo padalinta į respublikas, tada 70 metų laikoma kartu griežto režimo, o paskutinius 30 metų mes juos maitiname tikėdamiesi, kad jie išliks mūsų įtakos zonoje“, – rašė skandalingasis politikas.
„Atėjo laikas imtis rimtų veiksmų. Nesugrąžinti Sovietų Sąjungos režimo, tačiau sugrąžinti teritorijas. Ir nevadinti jų respublikomis – viskas yra Rusijos dalis“, – tęsė V.Žirinovskis.
Rusijoje V.Žirinovskis yra žinomas ne tik kaip skandalingas politikas, bet ir kaip geras valdžios ateities sprendimų spėjikas.
Liberaldemokratų partijos frakcija Valstybės Dūmoje neturi realios galios, tačiau į V.Žirinovskio pasiūlymus yra įsiklausoma. Net jeigu šalis juos pasitinka su juoku, po kurio laiko vykdomoji valdžia apsvarsto politiko pasiūlymus.
Ar toks scenarijus yra tikėtinas?
Įtakingas laikraštis „Vedomosti“ primena, kad po vieno iš Aliaksandro Lukašenkos ir Vladimiro Putino pokalbių buvo pranešta, kad Rusija yra pasirengusi padėti išspręsti visas kaimyninėje šalyje kilusias problemas remiantis Sąjunginės valstybės sutartimi.
„Vedomosti“ primena, kad vienoje iš dvišalių sutarčių yra skelbiama, kad jeigu viena iš šalių patiria agresiją, tai būtų traktuojama kaip ataka prieš visus sutarties objektus ir aukai būtų padedama.
Baltarusijoje nieko panašaus nevyksta, net jeigu protestuotojai ir sugalvotų jėga užimti valdžios institucijų pastatus.
Pastebima, kad Sąjunginės valstybės sutartis įpareigoja šalis kartu kovoti prieš terorizmą, korupciją, prekybą narkotikais ir kitus nusikaltimus. Tačiau tai nereiškia, kad Rusijos OMON pajėgos ar kitos jėgos struktūros gali atvykti į Baltarusiją numalšinti protestų.
Vienintelis kartas, kai Rusija pasinaudodama šia sutartimi į kitą šalį nusiuntė savo pajėgas – 2010 metai Kirgizijoje. Rusų pajėgos tuomet saugoje konsulatą Ošo mieste, kuriame vyko kruvinas etninis konfliktas.
Tad kodėl Kremlius savo žinutėje pamini galimą paramą Baltarusijai? Greičiausiai dėl to, kad tiek A.Lukašenka, tiek jo oponentai suprastų, kad Maskva vertina dvišalius santykius.