Aliaksandro Lukašenkos režimą griežtai kritikuojantis M.Solopovas dingo. Jo negali rasti nei kolegos, nei teisininkai. Jis dingęs jau daugiau nei 36 valandas.
Advokatas Sergejus Badamšinas pirmadienio vakarą oficialiai pareikalavo, kad Rusijos užsienio reikalų ministerija ir FSB tarnyba imtųsi skubių veiksmų ir sugrąžintų „Meduza“ specialųjį korespondentą M.Solopovą į Rusiją.
Tačiau M.Solopovas ir toliau lieka dingęs be žinios.
Antradienį po 20 valandos Baltarusijos policija paleido M.Solopovą, kuris buvo perduotas Rusijos ambasadai. Vyras buvo laikomas Minske. Maskvoje jam turėtų suteikti medicininę pagalbą – žurnalistas patyrė nežymią galvos traumą. Teigiama, kad M.Solopovui bus uždrausta patekti į Baltarusiją.
Paskutinį kartą su kolegomis iš tinklalapio iš meduza.io jis bendravo rugpjūčio 10 dieną 1 valandą nakties. Liudininkai pasakojo, kad žurnalistas per po rinkimų iškart kilusius neramumus atsidūrė policijos operacijos centre, buvo pareigūnų stipriai sumuštas ir sulaikytas.
„Meduza“ kreipėsi į Baltarusijos valdininkus, kad šie paaiškintų situaciją, bet atsakymo neišgirdo.
Meduza.io papasakojo istoriją, kaip vyko ir vyksta vis dar tebesitęsiančios M.Solopovo paieškos.
Buvo sutarę „vardan saugumo“ skambinti kas pusvalandį
Atvykę į Baltarusijos prezidento rinkimus žurnalistai žinojo, kad vakarop suskaičiavus balsus sostinėje prasidės protestai. „Meduza“ žurnalistas M.Solopovas savo darbui apsirengė patogiai – megztinį, sportinius batelius, smėlio spalvos kelnes su didelėmis kišenėmis. Taip savo vyrą apibūdino jo žmona Alina.
Visą dieną iki vėlaus vakaro M.Solopovas buvo opozicijos lyderės Svetlanos Cichanovskajos štabe. Minske buvęs žurnalistas nuolat bendravo su savo kolegomis Maskvoje ir Rygoje.
„Baiminomės, kad rinkimų diena gali gerai nesiklostyti, todėl su Maksimu susitarėme, kad susiskambinsime dėl saugumo, – sakė „Meduza“ Maskvos biuro vadovė Tatjana Lysova. – Nuo 20 val. 30 min. skambindavome vienas kitam kas pusvalandį.“
Tačiau sekmadienio vakarą Minske dirbę žurnalistai nebegalėjo naudotis jokiu belaidžiu internetu. Neveikė ir turėtas mobilusis internetas – A.Lukašenos režimas ėmė blokuoti ryšį. Korespondentai buvo priversti naujienas diktuoti telefonu, nes neveikė jokios susirašinėjimo programėlės.
„Jis planavo eiti rinkti medžiagos apie įvykius Minsko gatvėse. Aptarėme, kaip jis turėtų elgtis, kad nekiltų problemų. Maksimas man pasakė, kad dėl garsinių granatų garsų ir naudojamų guminių kulkų jis nesivels į karštus taškus ir viską stebės iš šalies“, – pasakojo T.Lysova.
Paskutinį kartą jie kalbėjo jau po vidurnakčio – pirmadienį 1 valandą nakties. M.Solopovas vėliau neatsiliepė.
Įstrigo tarp protestuotojų ir riaušių policijos
Po vakarinės S.Cichanovskajos spaudos konferencijos M.Solopovas išėjo į Nemigos gatvę, kur jau buvo pradėję rinktis protestuotojai. Gatvės apšvietimas dalyje Minsko mikrorajonų jau buvo išjungtas, buvo ruošiamasi didžiuliams protestams.
Socialiniame tinkle „Telegram“ buvo pranešta apie prasidėjusį sujudimą pačiame centre, kur stovi „Minskas – herojų miestas“ paminklas.
„Čia protestuotojai buvo atkirsti garsinėmis granatomis. Mes su Maksimu negalėjome prasibrauti, nes OMON padalino miestą į dvi dalis. Mes dirbome kitoje pusėje“, – prisiminė RBC korespondentas Aleksandras Atasuncevas, kuris visą vakarą dirbo kartu su M.Solopovu.
Pirmieji pranešimai apie protestuotojų susirėmimą su policija pasirodė apie 22 valandą. M.Solopovas perdavė visą informaciją redakcijai.
„Susiskambinus jis nuolat minėdavo garsines granatas“, – prisiminė „Meduzos“ redaktoriaus pavaduotojas Tomilovas.
Tuomet viskas skendo dūmuose, o minia ėmė trauktis. Viename iš vaizdo įrašų užfiksuota, kaip bėga apakinti žmonės.
Antradienio rytą Baltarusijos žmogaus teisių centras „Viasna“ pranešė, kad daug protestuotojų atsidūrė ligoninėse.
„Mediazona“ žurnalistas Antonas Mardilovičius prisiminė, kad matė, kaip ligoninė išvežė atvirą žaizdą krūtinėje turėjusį protestuotoją.
Po vidurnakčio M.Solopovas ir A.Atasuncevas bandė prasiveržti pro pagrindinę aikštę, kur ir toliau buvo daug protestuotojų.
„Mes norėjome ten patekti ir sutikti su ten žygiuojančia minia“, – pasakojo A.Atasuncevas. Protestuotojai tuo metu jau jautė stiprų ašarinių dujų poveikį.
Pametė iš akiračio ir daugiau nebematė
Bet Minsko centrinėje aikštėje riaušių policija jau buvo ne tik sukontroliavusi protestuotojus, bet ir pradėjo spausti besitraukiančius žmones.
„Jeigu tik Maksimas būtų apsisukęs ir ir kartu su minia ėjęs iki Nepriklausomybės aikštės... – sakė A.Atasuncevas. – Bet viskas iš kairės ir dešinės buvo užblokuota, tad minia ėmė žygiuoti atgal.“
Tuo metu Nepriklausomybės prospektas buvo visiškai užblokuota policijos. Protestuotojai buvo stumiami į Lenino gatvę.
Apie 1 val. 10 min. A.Atasuncevas M.Solopovą pametė iš akiračio.
„Žmones ten pameti nuolat. Kai pradeda šaudyti, tiesiog bėgi. Prasidėjus spaudimui minia buvo bombarduojama garsinėmis granatomis. Žmonės ėmė paniškai bėgti“, – prisiminė žurnalistas.
A.Atasuncevas įsitikinęs, kad M.Solopovas buvo suimtas per kitą pusvalandį. Jis pats slėpėsi, kai į minią buvo mėtomos specialios granatos.
Po to, kai A.Atasuncevas iš akiračio pametė žurnalistą, šis dar susisiekė su redakcija. Tai įvyko 10-15 minučių po įvykių, apie kuriuos pasakojo A.Atasuncevas.
Paskutinį kartą „Meduza“ specialusis korespondentas paminėjo, kad jis yra prie Gorkio teatro. Jis sakė, kad policija užblokavo zoną ir naudojo ašarines dujas.
„Jis pasakojo, kad miniai kelias buvo užkirstas iš abiejų pusių. Sakė, kad abejose pusėse yra policijos kordonai, o jis pats yra su minios dalimi, kuri prispausta šalia teatro“, – paskutinį pokalbį prisiminė Tomilovas.
Riaušių policija sumušė žurnalistus
Vėliau paaiškėjo, kad prieš suimant M.Solopovą pareigūnai sumušė. Įvykio liudininku tapo „Daily Storm“ žurnalistas Antonas Starkovas, kuris taip pat dirbo Minske. Apie tai jis redakcijai pranešė ir policijos departamento Minske.
„Jis trumpai apie tai parašė jau naktį. Aš paklausiau apie M.Solopovo sužeidimus, jis negalėjo apie tai daugiau papasakoti. Maksimas buvo paimtas į kitą furgoną. Policijos nuovadoje jie jo jau nebematė“, – sakė „Daily Storm“ žurnalistas Igoris Samuševičius.
A.Starkovas yra vienas iš trijų žurnalistų, kuriuos Baltarusijos valdžia paleido rugpjūčio 10 dieną.
Jis papasakojo apie momentą, kai policija užpuolė žurnalistus.
„Mes bėgome nuo riaušių policijos ir ašarinių dujų, tačiau atsimušėme į tvorą. Sutarėme, kad M.Solopovas turėjo man padėti ją perlipti. Tačiau kai jis jau lipo per tvorą, iš tos pusės atėjo riaušių policijos būrys ir iškart jį puolė. Pamenu, kad Maksimas krito ant kelių, iškėlė rankas ir pasakė, kad yra žurnalistas. Jis vis tiek buvo sumuštas. Man atrodo, kad trys žmonės jį ėmė žiauriai mušti. Aš netgi turiu vaizdo įrašą. Kiek mačiau, jis neprarado sąmonės ir galėjo paeiti. Negaliu pasakyti, kokius sužalojimus jis patyrė, nes po kelių sekundžių riaušių policija pasirodė ir kitoje pusėje bei puolė mus. Pažeidėjų izoliacijos centre su mumis blogai nesielgė, nes esame užsieniečiai. Manęs jie nemušė. Kiti baltarusiai buvo sumušti. 24 valandas išbuvome be maisto ir vandens“, – įvykius nupasakojo A.Starkovas.
Tą vakarą „WarGonzo“ projekto autorius ir RT televizijos kanalo laisvai samdomas žurnalistas Semionas Pegovas irgi buvo tame pačiame furgone, kaip ir A.Starkovas. Jo suėmimo vaizdo įraše matyti, kad jį už rankų tempia pareigūnai, šis nesipriešina. Atrodė, kad jis praradęs sąmonę.
Pagal A.Starkovo pasakojimą M.Solopovo sulaikymas galėjo įvykti Pergalės prospekte. Tai reikštų, kad jam pavyko prasmukti pro policijos kordoną prie Gorkio teatro ir Minsko gatvėmis eiti dar apie 20 minučių.
Skambino ir į ligoninės, ir į morgus
Rugpjūčio 10 dieną žurnalisto pasigedusi „Meduzos“ redakcija paskambino į visas Minsko policijos nuovadas, laikinai įrengtus sulaikymo centrus ir ligonines. Pagalbos redakcija kreipėsi ir į A.Lukašenkos administraciją, jo spaudos centrą, Rusijos ir Latvijos, kur yra pagrindiniai redakcijos biurai, užsienio reikalų ministerijas, advokatus ir žmogaus teisių aktyvistus.
Tačiau praktiškai visą dieną nepavyko sužinoti nieko apie žurnalisto likimą.
„Su žmona apskambinome visas ligonines, morgus“, – sakė M.Solopovo brolis Denisas.
Pasak žmogaus teisių gynėjo advokato Antono Gašinskio, kuris Minske atstovauja M.Solopovui, žurnalistas gali būti Žodzinos sulaikymo centre, tačiau ši informacija nėra oficialiai patvirtinta.
„Mūsų advokatas tai suprato iš netiesioginių žinių. Dabar tikriname kitas vietas Minske, tačiau didžiausia tikimybė, kad jis yra Žodzinos sulaikymo centre. Administraciniai veiksmai turėtų būti vykdomi antradienį. Taktika panaši į Maskvos policijos, kuomet vyksta dideli mitingai – jie būna vežami į skirtingus sulaikymo centrus, ten laikomi, tuomet teisiami. Ir nors įsikišo ambasada, nė viena struktūra negali to oficialiai patvirtinti“, – sakė organizacijos kordinatorius Aleksejus Prianišnikovas.
Tačiau Maksimo brolis Denisas sakė, kad jis skambino į šį centrą.
„Atsiliepusi moteris paprašė palaukti. Ji pasakė, kad jie neturi žmogaus tokiu vardu. Tada ji atsiliepė į kitą skambutį, mes girdėjome, kaip nuolat skamba telefonai“, – pasakojo jis.
Dingo ir daugiau žurnalistų
A.Prianišnikovas vėliau informavo „Meduza“ redakciją, kad M.Solopovo nepavyko aptikti nei Minske, nei Žodino mieste. Antradienio rytą sulaikymo punktuose bus patikrintas sulaikytųjų sąrašas. Tada bus atnaujinta informacija, tačiau antradienio rytą jokios informacijos apie žurnalistą taip ir nebuvo.
„Meduza“ redakcijai Žodino centre dirbantis šaltinis teigė, kad M.Solopovas čia atvežtas nebuvo, tačiau jį gali atvežti antradienį.
„Sulaikytieji yra Minske arba čia, arba dar kelyje“, – sakė jis.
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova redakcijai sakė, kad M.Solopovo ieškojo visą dieną, tačiau apie jį neturi jokios informacijos.
Po to, kai M.Solopovas buvo suimtas, niekas jo nebematė.
Rugpjūčio 10 dieną Minske buvo suimta 10 Rusijos žurnalistų.
Antradienio rytą „Meduza“ redakcija ir toliau skaičiavo valandas, per kurias nebuvo galima aptikti M.Solopovo. Valandų skaičius perkopė 36. Pagal Baltarusijos administracinių pažeidimų kodeksą sulaikymas negali trukti ilgiau nei 72 valandas.
Antradienį pranešta, kad dingo ir daugiau rusų žurnalistų. Znak.com paskelbė, kad jau 20 valandų negali susisiekti su žurnaliste Nikita Teliženko. Pirmadienį dingo ir „RIA Novosti“ fotografas Ilja Pitalevas.