Antradienį Beiruto uoste įvykęs sprogimas virto didžiule šalies žaizda ir niekas net nedrįsta prognozuoti, kada ji užsivers. Dar nuo 2013 metų uoste nesaugiai laikyto 2,75 tūkst. tonų amonio nitrato virto negailestingu užtaisu, nusinešusiu mažiausiai 140 gyvybių ir sužalojusio daugiau nei 5 tūkstančius žmonių.
Beirutas per akimirką paskendo juoduose dūmuose, o prasisklaidžius į orą pakilusio betono dulkėms – kraujyje.
Griuvėsiuose itin aktyviai dirba gelbėtojų komandos, kurios viliasi surasti sprogimo bangos nublokštus žmones. Dalis pradingusių žmonių veidų pasirodė socialiniuose tinkluose – jų nuotraukas rodė artimieji, vildamiesi, kad šie dar gyvi ir tiesiog pasimetė chaose.
Ketvirtadienį gelbėtojai pranešė, kad po sprogimo praėjus 30 valandų sugebėjo aptikti į jūrą nublokštą vyrą.
Uosto Beirute darbuotojo Amino Al-Zahed veidą žmonės jau buvo matę socialiniame tinkle „Instagram“, o netrukus išvydo nuotraukoje, kurioje jis – su gelbėjimo komandos nariu.
Gelbėtojai vyrą aptiko praėjus 30 valandų po sprogimo Viduržemio jūroje. Nuotraukoje užfiksuota, kaip laivo denyje A.al-Zahedą laiko gelbėjimo komandos narys.
Netrukus A.al-Zahedas buvo pristatytas į ligoninę.
Tolimesnis vyro likimas nėra žinomas.
Iš mirties gniaužtų išlaisvino mergaitę
Praėjus keletui valandų po sprogimo Beirute „Instagram“ buvo sukurta speciali paskyra, kurioje žmonės galėjo pažymėti dingusius artimuosius ar draugus.
Kiekvienas surastas žmogus Libane sutinkamas su didžiausiu džiaugsmu. Tarp tokių – ir mergaitė, kuri Beirute po griuvėsiais išbuvo net 24 valandas.
Gelbėtojai mergaitę tiesiog iškasė iš po griuvėsių. Jie pamatė jos kyšančią galvą. Netrukus pasaulis išvydo ir vaizdo įrašą, su gelbėjimo operacija.
Tokios pavykusios gelbėjimo operacijos – tarsi maži šviesos spinduliai juoduose Libaną apgaubusiuose tragedijos dūmuose. Vis dar dingę daugybę žmonių. Beirute daug žmonių neprarasdami vilties ieško artimųjų ir padeda kitiems, kurie pamato iš po griuvėsių kyšančias rankas.
Ketvirtadienį Beirute garsiai aidėjo žodžiai: „Isaamas – gyvas“. Juos vietiniai šaukė, kai iš po gyvenamojo namo griuvėsių buvo ištrauktas sužeistas vyras.
Tačiau daugybė žmonių vis dar neranda artimųjų, tarp kurių – uoste dirbę vyrai ar ugniagesys, kuris išskubėjo į uostą gesinti ugnies dar prieš didesnį sprogimą.
„Beiruto nuotaka“
Pasaulyje itin garsiai aptariama trijų ugniagesių istorija. Jo Noonas, Methal Hawwa ir Najibas Hitti buvo užfiksuoti bandantys įsiveržti į angarą, kad užgesintų ugnį. Jie buvo dešimties žmonių komandos nariai, kurie sureagavo į pranešimą apie kilusį gaisrą.
Pranešama, kad 9 ugniagesiai – vis dar dingę, o paramedikė Sahar Faris rasta negyva. S.Faris žmonės pakrikštijo „Beiruto nuotaka“. 25 metų moteris buvo susižadėjusi ir kitų metų birželį turėjo susituokti.
Paaiškėjus, kad ji žuvo, jos sužadėtinis Gilbertas Karaanas pasidalino nuotrauka ir jautria žinute.
Aiškėja, kad pagal pirminį planą S.Faris net neturėjo būti įvykio vietoje. Ugniagesių komanda turėjo dirbti su kita kolega, tačiau S.Faris buvo arčiau ir iškart sureagavo į pagalbos prašymą.
Sujaudino seselės nuotrauka
Šviesių minčių Beirute suteikė ir vienos seselės didvyriškumas. Ji vadinama heroje, nes iš smūgio nuniokotos ligoninės išgelbėjo tris neseniai gimusius kūdikius. Moterį užfiksavo fotografas Bilalas Marie Jawichas. Kadras greitai, kuriame moteris laiko tris kūdikius, greitai apskriejo visą pasaulį.
Fotografas nupiešė baisų ligoninės priimamojo, kuriame ir užfiksavo seselę, vaizdą. Priimamajame buvo daugybė negyvų arba sunkiai sužeistų žmonių kūnų. Ligoninėje žuvo keturios seselės.
Pastate buvo sužeisti 400 žmonių, o elektros čia nebuvo net keletą valandų.
Vienijasi visas pasaulis
„Raudonasis kryžius“ Beirute aktyviai dirba su Sveikatos apsaugos ministerija, kad paruoštų kuo daugiau morgų, nes ligoninės – visiškai perpildytos. Situacija ligoninėse buvo kritinė dar prieš sprogimą, nes šaliai nepavyksta susitvarkyti su koronaviruso banga.
Beirute į ligonines daug sužeistųjų tiesiog atėjo pėsčiomis. Libanas įspėja, kad mirusiųjų skaičius gali kilti.
Europos Sąjunga pranešė, kad suteiks Libanui visą būtiną pagalbą – pasirūpins gelbėtojais, specialiai apmokytais šunimis, kita įranga. Libanui pagalbą pažadėjo ne tik JAV, Jungtinė Karalystė ar Prancūzija, bet ir Izraelis.
Tekstas parengtas pagal dailymail.co.uk, CNN ir BBC informaciją.