Beirutą sudrebino milžiniški sprogimai: sužeistųjų – tūkstančiai, žuvusių skaičius perkopė 100 Atnaujinta 16 val. 30 min.

2020 m. rugpjūčio 4 d. 19:31
Nuolat pildoma
Galingų sprogimų, antradienį driokstelėjusių Beiruto uoste ir nuniokojusių didelę dalį miesto, o žuvusių žmonių skaičius perkopė 100, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija. Medicinos tarnybos trečiadienio rytą Lietuvos laiku turėjo duomenų apie mažiausiai 4 tūkstančius sužeistųjų. Libano valdžia prognozuoja, kad ir žuvusiųjų, ir sužeistųjų skaičiai dar reikšmingai padidės.
Daugiau nuotraukų (16)
Jau aišku, kad sprogimas įvyko uoste esančiame angare, kuriame buvo saugomas didelis kiekis itin pavojingos amonio nitrato medžiagos.
„Tai – katastrofa kiekviena šio žodžio prasme“, – teigė Libano premjeras Hassanas Diabas, duodamas duodamas interviu keliems televizijos kanalams, lankydamasis vienoje iš Libano sostinės ligoninių.
Per sprogimus Beiruto uoste, kurių priežastis kol kas tiksliai nežinoma, į padangę kilo milžiniški liepsnų kamuoliai ir grybo pavidalo dūmų debesys, o smūginės bangos nuniokojo pastatus ir išdaužė langus kelių kilometrų spinduliu.
Beiruto centre krauju apsipylę sužeistieji šlitinėjo tarp nuolaužų ir degančių pastatų. Vienas uoste buvęs karys, pageidavęs neviešinti jo vardo, naujienų agentūrai AFP sakė: „Viduje – tikra katastrofa. Ant žemės guli lavonai. Greitosios pagalbos automobiliai tebeveža žuvusiuosius.“
Netrukus socialiniuose tinkluose pasirodė daugybė vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuoti sprogimai. Aiškėja, kad kai kuriuos vaizdus tiesiogiai filmavę žmonės, galėjo žūti.
Sprogo amonio nitrato saugykla
Tragedija prasidėjo nuo ugnies Beiruto uoste, o netrukus sprogimas sudrebino visą miestą, žmonės danguje išvydo grybo pavidalo dūmus.
Libano prezidentas Michelis Aounas jau pirštu rodo į Beiruto uoste šešerius metus laikytą 2,750 t. amonio nitrato. Pasak jo, amonio nitratas nebuvo prižiūrimas saugiai.
M.Aounas sušaukė skubų pasitarimą ir paskelbė, kad šalyje turėtų būti paskelbta dviejų savaičių ekstremalios situacijos padėtis.
Libano prezidentas taip pat paskelbė, kad valdžia nukentėjusiems nuo katastrofos ir miestui skirs 100 milijardų lirų (apie 55.9 mln. eurų).
Antradienį Libanas paskelbė, kad pradėjo tyrimą, skirtą išsiaiškinti sprogimo priežastį. Lebanono gynybos taryba paskelbė, kad atsakingų laukia „maksimali bausmė“.
Pranešama, kad amonio nitratas Beiruto uoste atsidūrė dar 2013 metais. Jis iš laivo buvo perkeltas į vieną iš uosto angarų.
Svarbiausi faktai
Nurodė sprogimo vietą. Libano premjeras Hassanas Diabas paskelbė, kad sprogo amonio nitrato saugykla, kurioje ir buvo laikoma trąšoms ir sprogmenims dažniausiai naudojama medžiaga. H.Diabas šalies mastu paskelbė gedulą. Dėl amonio nitrato saugyklos įspėjimai aidėjo dar nuo 2014-ųjų .
Perpildytos ligoninės. Libanas itin sunkiai kovoja su koronavirusu. Į Beiruto ligonines suplūdus sužeistiesiems šios buvo perpildytos. Ligoninės kreipėsi į žmonės, prašydamos paaukoti kraujo ir paskolinti elektros generatorių.
D.Trumpas įžvelgia teroristų ataką. JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad sprogimas Beirute „atrodo tarsi siaubinga ataka.“ Paklaustas, ar jis yra tikras, kad Libane įvykdyta ataka, jis atsakė: „Sprendžiant iš sprogimo, panašu, kad taip.“ D.Trumpas pridūrė, kad buvo susitikęs su JAV generolais ir šie „mano, kad tai buvo ataka.“
Skelbia ekstremalią padėtį. Libano gynybos taryba rekomendavo Beirutą paskelbti katastrofos paveiktu miestu. Skelbiama dviejų savaičių ekstremalioji padėtis. Saugumu mieste rūpintis turėtų kariuomenė.
Baimė dėl oro. Po sprogimo Beirute kilo sumaištis ir dėl oro – žmonės nežinojo, ar šis nėra užterštas. JAV ambasada Beirute išplatino pranešimą, kuriame ragina žmones dėvėti apsaugines kaukes, likti namuose. Beirute po sprogimo daugelio namų langai buvo išdaužti. Amerikos universiteto Beirute tyrimų laboratorija paskelbė, kad mieste oro lygis sugrįžo į „normalų“.
Nerimas dėl maisto. Beiruto uoste laikomos ir didelis kiekis grūdų atsargų. Po sprogimų kyla baimė dėl galimo maisto trūkumo. Manoma, kad saugyklose ir taip jau nebuvo itin daug grūdų, nes beveik metus ekonominės krizės kamuojama šalis buvo priversta sparčiai naudoti grūdus, kad galėtų žmonėms tiekti duoną. Apie tai plačiau skaitykite čia.
Politinė įtampa. Didžiulis sprogimas Libane nugriaudėjo šalyje esant itin jautriai situacijai. Libanas turi rimtų problemų dėl koronaviruso, šalį veikia ir ekonominė krizė. Įtampą didina ir tai, kad penktadienį teismas turi paskelbti sprendimą buvusio premjero Rafiki Hariri nužudymo 2005-aisiais byloje.
Liudininkai pasakojo, ką matė
Sprogimo epicentre dirbusių žmonių artimieji susirinko prie saugumo tarnybų užtvarų, su baime laukdami žinių apie jiems brangius žmones.
Sprogimų garsas buvo girdimas net Kipro sostinėje Nikosijoje, esančioje už 240 kilometrų nuo Beiruto.
Apie 75 metų pensininkė Makrouhie Yerganian – buvusi mokytoja, kelis dešimtmečius gyvenusi netoli uosto – sakė, jog jai pasirodė, kad sprogo „atominė bomba“.
„Esu patyrusi visko, bet iki šiol – nieko panašaus į tai“, net ir per Libaną 1975–1990 krėtusį pilietinį karą, pripažino moteris.
„Visi pastatai aplink sugriuvo. Visur, kur einu – stiklai ir nuolaužos, tamsu“, – pridūrė įvykių liudininkė.
Libano Raudonasis Kryžius pranešė apie „šimtus sužeistųjų“ ir paprašė gyventojų skubiai paaukoti kraujo.
Vienas šaltinis Izraelio vyriausybėje, prašęs neviešinti jo vardo, sakė AFP: „Izraelis su šiuo incidentu neturi nieko bendra.“
Tiriamosios žurnalistikos tinklalapyje „Bellingcat“ dirbantis Benjaminas Strickas savo „Twitter“ žinutėje rašo, kad sprogimo epicentras veikiausiai buvo 130 m ilgio pilkas sandėlys šalia prieplaukos uosto zonoje.
Į pensiją išėjusi JAV branduolinės fizikos specialistė Cheryl Rofer per „Twitter“ rašė, kad per sprogimą pakilęs „raudonas debesis“ rodo, jog „labai tikėtina, [kad detonavo] amonio nitratas] – įprastos žemės ūkio trąšos, bet labai sprogi medžiaga.
Premjeras Hasanas Diabas trečiadienį paskelbė gedulo diena, o prezidentas Michelis Aounas skubiai sušaukė gynybos tarybos pasitarimą.
„Matėme grybą“
AFP filmuotoje medžiagoje matyti beveik visiškai sugriauti ištisi miesto kvartalai, tarsi žaisliukai nusviesti ir apversti automobiliai, su žeme sulyginti sandėliai.
Kariai stengėsi iš gatvių išstumti priblokštus civilius, kurių daugelis buvo nuo galvos iki kojų apsitaškę savo krauju.
Savanoriai vedė sužeistuosius į medicinos punktus, plėšydami savo marškinius improvizuotiems tvarsčiams, kad sustabdytų kraujavimą iš gilių žaizdų jų veiduose ir kūnuose.
„Išgirdom sprogimą, tada pamatėm grybą“, – pasakojo viena gyventoja, mačiusi antrąjį kurtinamą sprogimą iš savo buto balkono Mansurijos rajone.
„Sprogimo banga nubloškė mus atgal į butą“, – pridūrė moteris.
Vienas AFP korespondentas, esantis įvykio vietoje, pasakojo, kad Hamros komerciniame rajone visos parduotuvės buvo apgadintos, išdaužyta dešimtys vitrinų ir lankų, nuniokota daug automobilių.
Prie netoliese esančio Clemenceau medicinos centro buvo atvežta ir atėjo dešimtys sukruvintų žmonių, įskaitant vaikus, tikėdamiesi sulaukti medicinos pagalbos.
Uoste kilo didžiulis gaisras, o sraigtasparniai liejo vandenį ant liepsnojančių pastatų. Taip pat užsidegė mažiausiai vienas uoste stovėjęs laivas.
Saugumo pajėgos atitvėrė uosto zoną, į kurią buvo įleidžiami tik greitosios pagalbos ir ugniagesių automobiliai bei žmonės, kurių artimieji dirbo toje teritorijoje.
Sprogimai driokstelėjo skolų prislėgtam Libanui grumiantis su didžiausia ekonomine krize nuo 1975–1990 metų pilietinio karo, kurią dar labiau komplikavo dėl naujojo koronaviruso įvestos karantino priemonės.
Šalis taip pat laukia verdikto byloje dėl buvusio Libano ministro pirmininko Rafiqo Hariri nužudymo 2005 metais. Milijardierius R. Hariri žuvo per sprogdinimą Beiruto centre. Teismas verdiktą turėtų paskelbti penktadienį.
Keturi Libano šiitų sukarinto judėjimo „Hizbollah“ nariai teisiami už akių Nyderlanduose dėl savižudžio sprogdintojo atakos Beirute, per kurią žuvo sunitas R. Hariri ir dar 21 žmogus.
Viena moteris naujienų agentūrai AFP sostinės centre sakė: „Tai buvo panašu į žemės drebėjimą... Man pasirodė, kad jis buvo galingesnis už 2005-ųjų sprogimą, per kurį žuvo R. Hariri.“
Irano remiamas judėjimas atmetė šiuos kaltinimus.
Izraelis pareiškė nesantis susijęs su galingais sprogimais Beiruto uoste
Izraelio kariškiai antradienį pareiškė, kad jų pajėgos nėra niekaip susijusios su Beiruto uosto zonoje driokstelėjusiais dviem galingais sprogimais, per kuriuos, kaip pranešama, šimtai žmonių buvo sužeista ir galbūt dešimtys žuvo.
Vienas Izraelio gynybos pajėgų šaltinis sakė televizijai, kad žydų valstybė Libano sostinės nebombardavo.
„Sprogimas įvyko ne [šiitų sukarinto judėjimo] „Hizbollah“ šaudmenų sandėlyje. Šis įvykis nesusiję su [Izraelio] saugumo užtikrinimu“, – pabrėžė jis..
Kelios arabų žiniasklaidos priemonės citavo „Hizbollah“ šaltinius, kad ankstesni pranešimai, jog sprogo šios organizacijos šaudmenų sandėlys, neatitinka tikrovės.
Judėjimas taip pat pažymėjo, kad sprogimo priežastis nebuvo Izraelio smūgis vienam iš jo objektų.
Po sprogimo gelbėtojai vis dar ieško po griuvėsiais atsidūrusių žmonių
Po galingo antradienį Libano sostinėje Beirute nugriaudėjusio sprogimo gelbėtojai tebeieško po griuvėsiais atsidūrusių žmonių. 
Libano Raudonojo Kryžiaus teigimu, žmonės patyrė nuo vidutinio sunkumo iki labai sunkių sužalojimų. Ligoninės perpildytos. Pasak Raudonojo Kryžiaus generalinio sekretoriaus George’o Kettneho, tikėtina, kad žuvusiųjų daugės.
Po sugriuvusių pastatų griuvėsiais tebeieškoma daugiau kaip 100 dingusiais laikomų žmonių.
„Daugiau kaip 100 žmonių prarado gyvybes. Mūsų komandos tebevykdo paieškos ir gelbėjimo operacijas aplinkinėse teritorijose“, – teigė Libano Raudonasis Kryžius.
Libano sostinėje išvakarėse driokstelėjęs galingas sprogimas paliko iki 300 tūkst. žmonių be namų ir padarė žalos pusei miesto, trečiadienį pareiškė Beiruto muchafazos vadovas Marwanas Aboudas.
„Manau, kad yra nuo 250 000 iki 300 000 žmonių, kurie dabar liko be namų“, – nurodė M. Aboudas, pridūręs, jog, preliminariu vertinimu, uosto teritorijoje įvykusi nelaimė padarė 3–5 mlrd. dolerių nuostolių.
Inžinieriai ir technikos specialistai dar turi atlikti oficialų vertinimą, sakė jis.
Prancūzijos prezidentas nuvyks į Libaną
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį nuvyks į Libaną išreikšti solidarumo su šia šalimi po jos sostinę nuniokojusio milžiniško sprogimo.
E. Macrono kanceliarija naujienų agentūrai AP trečiadienį sakė, kad Prancūzijos vadovas susitiks su Libano politiniais lyderiais, bet daugiau detalių nepateikė.
Libanas anksčiau buvo Prancūzijos protektoratas. Abi šalys iki šiol palaiko glaudžius politinius ir ekonominius ryšius.
Prancūzija taip pat siunčia kelias tonas pagalbos krovinių ir gelbėtojų brigadų po sprogimo Beiruto uoste, nusinešusio mažiausiai šimto žmonių gyvybių ir dar tūkstančius gyventojų sužalojusio sprogimo.
Per sprogimus Beirute sunaikinti beveik visi grūdų sandėliai
Sprogimai Beiruto uoste sukėlė itin didelį pavojų aprūpinimo maistu saugumui Libano sostinėje, nes padarė didžiulę žalą kviečių sandėliams, pranešė pareigūnai.
Anot jų, sunaikintose saugyklose buvo laikoma apie 85 proc. visų miesto grūdų atsargų. Per sprogimą grūdai susimaišė su griuvėsiais ir žemėmis.
Anot Libano ekonomikos ir prekybos ministro Raulio Nehme'o, visi uoste saugoti kviečiai yra užteršti ir negali būti naudojami. Tačiau jis pabrėžė, kad Libane šiuo metu yra pakankamai kviečių būtiniausiems poreikiams patenkinti. Ministras pridūrė, jog šalis dabar ketina importuoti daugiau grūdų.
JAV Žemės ūkio departamento duomenimis, apie 80 proc. Libano suvartojamų grūdų yra importuojami.
Žiniasklaida: sprogimą Beirute sukėlė trąšos, konfiskuotos iš Rusijos piliečiui priklausiusio laivo
Rusijos žiniasklaida trečiadienį skelbė, kad didžiulį sprogimą Libano sostinėje Beirute sukėlė amonio nitrato trąšų atsargos, kurios prieš šešerius metus buvo konfiskuotos iš Rusijos piliečiui priklausiusio krovininio laivo ir nuo to laiko laikytos sandėlyje Beirute.
Libano žiniasklaidos pranešimais, laivas „Rhosus“, gabenęs 2 750 tonų amonio nitrato trąšų, į Beiruto uostą įplaukė prieš šešerius metus.
Kaip teigiama, krovininis laivas gabeno trąšas iš Batumio miesto Gruzijoje į Mozambiką, bet kelionės metu iškilo techninių problemų ir jis buvo priverstas sustoti Beiruto uoste.
Rusijos žiniasklaidos grupė RBC skelbia, kad laivas tuo metu priklausė Rusijos piliečiui Igoriui Grečiuškinui, gimusiam Chabarovsko krašte, šiuo metu gyvenančiam Kipre. RBC, cituodama tuo metu laive dirbusios įgulos narius, praneša, kad po to, kai laivas buvo sulaikytas uoste, I. Grečiuškinas tiesiog paliko laivą Beirute.
Didžiulis krovinys galiausiai buvo iškrautas į sandėlį uoste, kuriame ir gulėjo visus tuos metus.
LBCI duomenimis, antradienį patalpose atliekant suvirinimo darbus įsiplieskė gaisras, o paskui įvyko galingas sprogimas. Žuvo mažiausiai 100 žmonių, daugiau kaip 4 000 patyrė sužalojimų.
 
BeirutasLibanas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.