Dėl Honkongo – kirtis iš JAV, tačiau Kinija nepasiduoda: grasina kerštauti

2020 m. liepos 15 d. 21:58
Lrytas.lt
Donaldas Trumpas antradienį pasirašė įsakymą, dėl kurio Honkongas neteks specialaus prekybos statuso su JAV. Be to, įvedamos sankcijos tiems, kurie kėsinasi į jau silpstančią miesto autonomiją.
Daugiau nuotraukų (3)
Sankcijas būtų galima taikyti Kinijos pareigūnams, Honkongo policininkams ir bankams, kurie sudarytų reikšmingus sandorius su šiais asmenimis, ir planuotų pakenkti Honkongo autonomijai.
Tikimasi, kad šis įstatymas privers daugumą Kinijos bankų pasirinkti: palaikyti Pekino pastangas dėl Honkongo arba turėti galimybę vykdyti operacijas JAV doleriais bei išsaugoti ryšius su didžiausia pasaulyje ekonomika.
„Jų laisvė ir teisės buvo atimtos, – kalbėjo D. Trumpas. – Tai Honkongui reiškia pabaigą, nes jis nebegalės varžytis laisvose rinkose. Daug žmonių išvyks iš Honkongo.“
Baiminamasi, kad šis prezidento spendimas gali dar labiau pakenkti įtemptiems Vašingtono ir Pekino diplomatiniams ryšiams bei paskatinti atsakomuosius veiksmus iš Kinijos.
„Šis įstatymas mano administracijai suteikia galingas naujas priemones, leidžiančias priversti asmenis ir subjektus, susijusius su Honkongo laisvės naikinimu, atsakyti už savo veiksmus“, – kalbėjo D.Trumpas.
JAV prezidentas taip pat paskelbė, kad galutinai atšaukė Honkongo turėtą privilegijuotą prekybos statusą. Apie tokias priemones D.Trumpas kalbėjo dar gegužę: minėjo, kad imsis priemonių panaikinti buvusios Jungtinės Karalystės kolonijos kaip muitų ir kelionių teritorijos, atskirtos nuo likusios Kinijos, statusą.
„Su Honkongu dabar bus elgiamasi taip pat kaip su žemynine Kinija. Nebus jokių specialių privilegijų, jokio specialaus ekonominio režimo ir jautrių technologijų eksporto“, – nurodė JAV prezidentas.
Šiuo įstatymu pažymimas vienas paskutinių D.Trumpo administracijos žingsnių, kuriuo siekiama nubausti Kiniją dėl neseniai priimti nacionalinio saugumo įstatymo, kuriuo nutraukiama buvusi Honkongo teisinė sistema.
Kinijos reikalų ministerija griežtai atsakė, kad nė viena šalis neturi teisės kištis į tai, kas, jų manymu, „yra Kinijos vidaus reikalai.“
„JAV pastangos sutrukdyti įgyvendinti Honkongo nacionalinį saugumą niekada nebus sėkmingos. Siekdama apginti savo teisėtus interesus, Kinija imsis reikiamų priemonių ir įves sankcijas atitinkamiems JAV asmenims ir subjektams. Kviečiame JAV ištaisyti savo klaidas, kitaip turėsime imtis griežto atsako“, – teigė ministerija.
JAV ir Kinijos santykiai tampa vis labiau įtempti. D.Trumpas dėl COVID-19 pandemijos, kuri siaučia Jungtinėse Valstijose, kaltina Pekiną ir nurodė savo administracijos pareigūnams imtis daugybės teisinių bei ekonominių priemonių, kuriomis žemyninė Kinija būtų nubausta.
Praėjusią savaitę prezidentas sakė, kad dėl koronaviruso sunku tikėtis antrojo derybų etapo dėl prekybos susitarimo su Kinija, nes JAV santykiai su šia šalimi yra „stipriai pažeisti.“
Honkongas yra pusiau autonominis pietinis Kinijos miestas, buvusi Jungtinės Karalystės kolonija.
1997 m. Honkongas perduotas Kinijai, tačiau pasiektas „vienos šalies, dviejų sistemų“ susitarimas, kuriuo pažadėta, kad Honkongas iki 2047 m. išlaikys aukšto laipsnio autonomiją.
Kaip teigia JAV, Kinijos veiksmai pažeidžia jos susitarimą su Jungtine Karalyste ir jau dabar naikina miesto autonomiją.
Parengt apgal BBC, „The Guardian“, „Al Jazeera“ ir „Politico“ inf.
Kinija^InstantHonkongas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.