D. Trumpo rinkimų kampanijos renginys virto fiasko: prisidėjo paaugliai

2020 m. birželio 24 d. 20:34
Lrytas.lt
Kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas savaitgalį atvyko į Talsą pirmajam dideliam rinkimų kampanijos renginiui, jo šalininkai tikėjosi, kad tai bus laiminga pradžia, siekiant dar vienos kadencijos Baltuosiuose rūmuose.
Daugiau nuotraukų (8)
Tačiau viltis, kad prezidento gerbėjai netilps salėje, subyrėjo vos pažvelgus į minią: į Oklahomos banko centrą, kuriame telpa 19,2 tūkst. žmonių, susirinko mažiau nei 6,2 tūkst. D.Trumpo palaikytojų.
Rinkimų kampanijos vadovui Bradui Parscale'ui tai greičiausiai buvo siurprizas. Likus vos penkioms dienoms iki renginio, savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje jis rašė, kad bilietų į sąskrydį ieško daugiau nei milijonas žmonių.
Netrukus paaiškėjo, kad prie to prisidėjo paaugliai, naudojantys socialinį tinklą „TikTok“, ir korėjietiškos pop muzikos gerbėjai. Imta svarstyti, ar internetu besinaudojantis jaunimas iš ultradešiniųjų „trolių“ ima mokytis jų naudojamos taktikos bei ją taikyti savo tikslams.
Likus vos kelioms savaitėms iki D.Trumpo kalbos Talsoje, „TikTok“ programėlės vartotojai pradėjo registruotis sąskrydžio bilietams nė nesvarstydami ten vykti. Jų pagrindinis tikslas buvo birželio 20 dieną, kai prezidentas žengė į sceną, pamatyti nepakankamai užpildytą areną.
Tarp internautų buvo ir 51 metų Mary Jo Laupp, kuri savo „TikTok“ paskyroje publikavo vaizdo įrašą, kuriuo ragino žmones, norinčius areną išvysti „pustuštę ar net visiškai tuščią“, rezervuoti bilietus ir neatvykti. Jos įrašas greit išplito internete ir sulaukė daugiau nei 713 tūkst. palaikytojų.
Korėjietiškos muzikos gerbėjai, kurie „Black lives matter“ („Juodaodžių gyvybės svarbios“) protestų metų pasirodė kaip aktyvistai, kurių niekas nesitikėjo, taip pat prisidėjo prie to, kad arenoje liktų daug tuščių kėdžių.
Vienas dalyvis teigė, kad dauguma žmonių, prisidėjusių prie šios gudrybės, savo įrašus, kuriuose skelbdavo apie savo dalyvavimą, ištrindavo praėjus parai ar dviem. Taip buvo tikėtasi, kad pranešimai per daug neišplis internete ir jų planas nesugrius.
Kai D.Trumpo renginys nepavyko, į socialinius tinklus jie sugrįžo atšvęsti savo pergalę – kartais patys sunkiai tikėdami savo jėga bei galimybėmis.
Kai kampanijos vadovas B.Parscale'as socialiniuose tinkluose ėmė rašyti, kad „radikalūs protestuotojai įsikišo į sąskrydžio organizavimą“, demokratų kongreso narė Alexandria Ocasio-Cortez patikslino, kad „radikalai“ nebuvo anti-fa nariai ar banditai, kaip jie tikėjosi.
„Iš tiesų jūs buvote apgauti paauglių, besinaudojančių „TikTok“ ir D.Trumpo kampaniją užplūdusių netikromis bilietų rezervacijomis. Jie jus apkvailino ir privertė patikėti, kad milijonas žmonių norėjo atvykti į jūsų radikalų renginį ir užpildyti areną pandemijos metu“, – rašė ji tviteryje.
Tačiau D.Trumpo kampanijos komanda nenorėjo patikėti, kad juos galėjo apkvailinti paauglių būrys, besinaudojantis programėle, kuri žinoma dėl internete populiarių šokių. Vietoje to jie apkaltino žiniasklaidą.
„Leftistai ir interneto troliai džiugauja ir mano, kad jie kažkaip paveikė mūsų renginį. Jie nežino apie ką jie kalba ar kaip veikia mūsų renginiai, – teigė B.Parscale'as. – Tiesa yra kad, visą savaitę skleistos netikros žinios, perspėjančios apie COVID-19, protestus ir degančius JAV miestus, padarė tikrąją įtaką žmonėms, norėjusiems su šeimomis atvykti į sambūrį“.
Iki renginio Talsoje, D.Trumpas girdavosi, kad jo renginiuose niekada nėra buvę nė vienos laisvos vietos.
Talsoje scena buvo pastatyta netgi lauke – tam, kad D.Trumpas galėtų pasikalbėti su žmonėmis, netelpančiais į areną. Tačiau paaiškėjus, kad salė toli gražu nebus perpildyta, scena buvo išardyta.
Pranešama, kad D.Trumpas įtūžo pamatęs, jog beveik visa arena yra tuščia.
Nors vadinamuoju „trolinimu“ pastaruoju metu dažniausiai užsiiminėjo autokratijos ir ultradešinieji, panašu, kad liberalus jaunimas nori įrodyti, kad gali panašias priemones naudoti ir pasiekti kitų tikslų.
„Didžiulė „TikTok“ vartotojų ir korėjietiškos pop muzikos gerbėjų armija gali būti milžiniška jėga, kliudanti interneto „troliams“. Nėra jokių abejonių, kad jie gana dažnai gali pasiekti savo tikslų“, – kalbėjo Singapūro S.Rajaratnamo tarptautinių studijų mokyklos (RSIS) tyrėja Jennifer Yang Hui.
Tačiau negalima teigti, kad socialiniai tinklai neturi savo trūkumų ir trikdžių.
„Neįtikėtinai išaugęs socialinis aktyvumas tokiose platformose kaip „TikTok“ galbūt ir egzistuoja, tačiau jo efektai gali ilgai neišgyventi“, – kalbėjo mokslininkė, pabrėždama, kad „tokios iniciatyvos dažnai miršta pasiekusios to, ko norėjo“.
Anot RSIS JAV programos tyrėjo dr. Adriano Ang U-jin, jaunimas galbūt šįkart dirbo koordinuotai ir pasiekė pergalę, tačiau jų dalyvavimas politikoje vis tiek yra limituotas.
„Gali atrodyti, kad jauni žmonės yra įsitraukę į socialinį aktyvizmą internete, tačiau rinkimų dieną prie balsadėžių susirenka ne jie, o jų seneliai“, – sakė jis.
Tačiau net jei šiuo metu iš to nieko gero ir nebebus, „TikTok“ besinaudojantys žmonės ir įvykis Talsoje įrodė, kad jie programėlė yra daugiau nei užkrečianti muzika ir vaizdo klipai, kuriuose šokama.
„Tai taip pat reiškia, kad reikės vis labiau įvertinti jaunimo jėgą ir tai, kaip jie keičia skaitmeninę politiką“, – sakė J.Yang Hui.
Parengta pagal „Vice“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.