M.Ressa buvo suimta dar praėjusiais metais Filipinų sostinėje Maniloje įsikūrusiame ir jos vadovaujamame „Rappler“ naujienų portalo biure.
Šią žiniasklaidos priemonę moteris įkūrė dar 2012 metais ir nevengė kritikuoti prezidento Rodrigo Duterte brutalaus karo su narkotikų prekeiviais.
Prasidėjo 2012 metais
Teismo byla prasidėjo dėl vieno straipsnio apie vietos verslininką Wilfredo Kengą, kuris buvo parašytas dar 2012 metais.
Šis verslininkas buvo siejamas su nelegalių narkotikų pardavimu ir prekyba žmonėmis.
Po poros metų ši istorija buvo papildyta naujomis detalėmis ir publikuota tame pačiame „Rappler“ portale. Bylos nagrinėjimas truko ilgai ir tik dabar teismas straipsnius įvertino kaip internetinį šmeižtą.
M.Ressai ir žurnalistui Reynaldo Santosui, kuris ir parašė straipsnį, gresia nuo 6 mėnesių iki 7 metų laisvės atėmimo bausmė. M.Ressa sako, kad toks teismo sprendimas nėra netikėtas ir kad ji toliau kausis už žiniasklaidos laisvę šalyje.
„Mes tęsime kovą – darysime viską, kad mūsų ir paprastų žmonių teisės būtų apsaugotos. Nebijokite. Jeigu jūs nesinaudosite savo teisėmis, jas prarasite“, – po teismo kalbėjo žurnalistė.
Vadina politizuota byla
Vienas žurnalistės advokatų pavadino kaltinimus „politiškai motyvuotais“ ir teigė, kad pokyčiai straipsnyje buvo tik kosmetiniai.
„Jei tai tikrai būtų buvęs šmeižtas, tuomet kaltinimai būtų buvę mesti dar 2012 metais, kai nebuvo pakeisti įstatymai. Tos kelios korekcijos nieko nebūtų pakeitusios“, – tikino advokatas.
„Rappler“ žurnalistai tapo prezidento R.Duterte rėmėjų taikiniu, nes jų parašytuose straipsniuose nuolat buvo aštriai pasisakoma apie jo politiką.
Naujienų portalo įkūrėja M.Ressa net kelis kartus buvo kaltinama internetiniu šmeižtu ir mokesčių slėpimu, bet kritikai neabejoja, kad tai politiko bandymai užčiaupti nepriklausomą Filipinų žiniasklaidą.
Skandalo epicentre atsidūrusi žurnalistė anksčiau užsienio žiniasklaidai teigė, kad turbūt lengviau būti karo įvykių korespondente, nei kovoti už šalies žiniasklaidos laisvę.
„Kai esi karo lauke, bent žinai, iš kur atskrieja kulkos, ir gali kažkiek apsisaugoti“, – skambiai situaciją apibūdino M.Ressa.
Moteris net buvo išrinkta žurnalo „Time“ Metų asmenybe 2018 m. ir darbavosi amerikiečių žiniasklaidos giganto CNN biure.
Iššūkiai žiniasklaidai didėja
Žiniasklaidos laisvė Filipinuose gerokai sumenko į prezidento postą sėdus R.Duterte. Šalis organizacijos „Reporteriai be sienų“ sudarytoje reitingo lentelėje dabar užima 136 vietą tarp 180 valstybių.
Praėjusį mėnesį didžiausias šalies transliuotojas ABS-CBN buvo priverstas nutraukti transliacijas, nes taip įsakė šalies vyriausybė.
Žurnalistų apsaugos komitetas sukritikavo šį valdžios sprendimą teigdamas, kad visuomenė privalo laiku gauti svarbiausią informaciją.
Grupė taip pat buvo prieš naująjį antiteroristinį įsakymą, kuris taip pat apriboja ir žiniasklaidos laisves.
Įstatymo tekste rašoma, jog terorizmu galima laikyti ir „kalbas, teiginius, straipsnius, simbolius ar plakatus“. Šalyje net buvo įkurti specialūs teismai, kuriais siekiama pažaboti valdžios nemėgstamą informaciją.
„Prezidentas R.Duterte turėtų panaikinti šį įstatymą arba jį pakeisti taip, kad žiniasklaidai nebūtų nuolat metami kaltinimai už kasdienį jos darbą.
Toks įstatymas yra tarsi tiesioginis grasinimas žurnalistams“, – sakė Žurnalistų apsaugos komiteto vadovas Shawnas Crispinas.
Parengta pagal CNN inf.