Siaubas Jemene: trūksta vietų ligoninėse, o aukų skaičius greit pralenks mirtis karo metu Kasti kapo duobes dar auštant

2020 m. birželio 12 d. 21:16
Lrytas.lt
Adene – šiurpinanti situacija dėl koronaviruso pandemijos. Jemene, kurioje jau 5 metus vyksta pilietinis karas, mirčių nuo COVID-19 skaičius gali greit pralenkti mirtis viso konflikto metu.
Daugiau nuotraukų (10)
Ghasanas Saleh pradeda kasti kapo duobes dar auštant, kad pasiruoštų mirusiųjų kūnams, kurių atveš ne vieną ir ne du. Du vyrai, apsivilkę apsauginius kostiumus, pasitinka sunkvežimį, atvežantį lavonus – mirusieji įmetami į duobes ir greitai užkasami.
Sveikatos apsaugos darbuotojai atvyksta ir išvyksta tyloje. Žmonės bijo užsikrėsti, tad laidotuvėse niekas nedalyvauja. Net aukoms artimiausi žmonės.
Kasimo ir greitų laidotuvių ratas Adene tęsiasi po kaitria saule ir dusinančia drėgme.
Mieste esančios Al Radwano kapinės per pastaruosius mėnesius greit išsiplėtė, o naujieji kapai vis labiau artėja link gyvenamųjų namų, esančių visai šalia.
„Aš turiu kasimui skirtą mašiną. Vien per šiandien iškasiau 20 duobių“, – pasakoja G.Saleh.
Daugiau nei karo metu
Vietiniai medicinos ekspertai teigia, kad, nepaisant gana aprimusio pilietinio karo, kuris praėjusiais metais niokojo miestą, mirties atvejų skaičius Adene šiemet sparčiai auga.
Remiantis sveikatos apsaugos ministerija, pirmojoje gegužės pusėje mieste buvo buvo užfiksuotos 950 mirtys – beveik keturis kartus daugiau nei kovo mėnesį, kai buvo pranešta apie 251 mirtį.
Šie atvejai, užfiksuoti per pirmas dvi mėnesio savaites, atspindi beveik pusę netekčių, kurias miestas patyrė per visus 2015 metus, kai pilietinis karas šalyje buvo tik įsisiūbavęs.
Tuo metu Adeną niokojo stiprios kovos: gatvės buvo sprogdinamos raketų, o namų sienos – varstomos kulkų. Dabar šiurpiausias miesto žudikas veikia tyliai.
Miestą gąsdina ne tik COVID-19 – šiuo metu miesto gyventojai kovoja ir su Čikingunijos virusu, kurį perneša uodai, bei daugiau kaip 100 tūkst. choleros atvejų visoje šalyje.
Daugelis ligoninių ir sveikatos centrų buvo uždaryti dėl lėšų trūkumo bei gydytojų susirūpinimo dėl jų pačių saugumo. Be to, praėjusį savaitgalį kilę staigūs potvyniai sunaikino miesto elektros tinklą.
„Jemene buvo trys karai, todėl šaliai sunku susidoroti su net trijų ligų protrūkiais ir ekonominėmis problemomis“, – kalbėjo už kovą su COVID-19 atsakingas sveikatos apsaugos pareigūnas dr. Ishraqas Al-Subei.
Jis teigė, kad Pietų Jemene nuo koronaviruso mirė vos 127 žmonės, tačiau gydytojai dėl šio skaičiaus nėra tikri – testų atliekama labai mažai.
Šeima neteko tėvo
Visgi didelis mirčių šuolis Adene yra regimas kaip perspėjimas, kad blogiausia – dar ateityje. Ligoninės po truputį tampa perpildytos ir žmonės ima mirti nuo ligų, kurias būtų galima lengvai išgydyti.
38-erių Hmeidas Mohammedas vos nemirė nuo kilusios nedidelės temperatūros.
Ši vis labiau pradėjo kilti, o jo šeima negalėjo atrasti ligoninės, į kurią galėtų jį nuvežti apžiūrai.
Kai pagaliau buvo priimtas į vienintelė Adeno ligoninę, gydančią COVID-19 pacientus, H.Mohammedas buvo komoje.
Vyrui buvo diagnozuotas meningitas – dar vienas liga, kuri dažnai pasireiškia Jemene. Kai jo sveikata ėmė gerėti, vyrui buvo patarta išvykti namo, kad neužsikrėstų koronavirusu.
„Jie jį atgaivino“, – tvirtino jo svainis Anwaras Motrefas.
Tačiau praėjus savaitei vyro savijauta ir vėl suprastėjo. Jo šeima ir vėl bandė H.Mohammedą nuvežti į ligoninę, tačiau nė viena jo negalėjo priimti. Galų gale jiems pavyko atrasi lovą skubių atvejų palatoje, kurioje gulėjo dar šeši žmonės. Jo plaučius užpildė skystis, sutriko jo inkstų veikla.
Vyro šeima turėjo lėšų gydymui, tačiau visos Adeno ligoninės buvo arba uždarytos, arba perpildytos. H.Mohammedas mirė prieš porą savaičių. Trys vaikai bei našlė neteko šeimą išlaikančio žmogaus.
„Ką mes galime dėl to kaltinti? Mes neturime vyriausybės ar bet ko kito, kas galėtų padėti šiai šaliai, – kalbėjo A.Motrefas. – Kam mes galėtume pasiskųsti? Mes jau pavargome nuo šio gyvenimo. Kasdien pabundame ir išgirstame apie dar mirusių 15 žmonių.“
Šalis vis dar kenčia
Ginklai Adene pastaruosius mėnesius nutilo, tačiau Jemene pilietinis karas dar nėra pasibaigęs. Konfliktas, besitęsiantis 5 metus, nuskurdino šalį, todėl šiandien daugiau nei pusė gyventojų išgyvenimui naudojasi jiems teikiama parama.
Tačiau Jungtinės Tautos šiuo metu susiduria su rimtomis finansinėmis problemomis, o tai reiškia, kad Jemene mirčių skaičius gali ir toliau dramatiškai augti – galbūt netgi pralenkti visą mirčių skaičių, užfiksuotą per penkis karo metus.
„Iki mūsų minimalaus tikslo trūksta milijardo dolerių, – teigė Jungtinių Tautų humanitarinių operacijų Jemene vadovė Lise Grande. – Koronaviruso pandemijos metu tai reiškia, kad pusė ligoninių, kurias mes išlaikome, bus uždarytos. Ir tai gali įvykti per kelias ateinančias savaites.“
Adene, kuriame gyvena apie 800 tūkst. žmonių, šiuo metu yra vos 60 lovų, skirtų COVID-19 pacientams. Miestas turi 18 plaučių ventiliatorių, kurie yra nuolat naudojami.
Gydytojai ir paramą teikiantys darbuotojai pasakojo, kad dauguma pacientų, užsikrėtusių COVID-19, į ligoninę kreipiasi per vėlai – jų liga būna progresavusi ir žmonėms nebegalima padėti. Tačiau labai dažnai net nėra vietos juos gydyti.
„Sveikatos apsauga šalyje buvo silpna dar iki pandemijos, tačiau dabar situacija kasdien vis blogėja. Sveikatos apsaugos sektorius griūva“, – sakė organizacijos „Gydytojai be sienų“ atstovė Caroline Seguin.
Parengta pagal CNN inf.
Jemenas^InstantAdenas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.