Surogatiniai kūdikiai lieka įkalinti Ukrainoje, nes tėvai iš kitų Europos valstybių ar JAV negali atvykti į šalį jų pasiimti.
Ukrainos žmogaus teisių ombudsmenė jau kreipėsi į valdžios atstovus ir pareikalavo surasti sprendimą.
„Apie 100 kūdikių skirtinguose reprodukcinės medicinos centruose laukia savo tėvų. Jeigu karantinas bus pratęstas, mes kalbame ne apie šimtus, o apie tūkstančius įkalintų kūdikių“, – tvirtino Liudmila Denisova.
Ukraina yra viena iš nedaugelio valstybių, kurioje legaliai yra leidžiama surogatinės industrijos veikla, kai kūdikius pasiima užsieniečiai.
Nerimas kyla dėl to, kad dar ilgesnis sienų uždarymas gali klinikoms uždėti nepakeliamą naštą, o būsimiems tėvams taip pat kelia stresą.
Didžiausia surogatine motinyste Ukrainoje užsiimanti kompanija „BioTexCom“ paviešino nuotrauką iš „Venice“ viešbučio, kuriame lovelėse guli dešimtys kūdikių, kurių negali pasiimti tėvai.
Šioje kompanijoje už kūdikio išnešiojimą motinos gauna nuo 15 iki 17 tūkst. dolerių (13,8 iki 15,7 tūkst. eurų).
Rafa Airesas iš Ispanijos suspėjo atvykti į Kijevą ir pasiimti savo dukrą, tačiau išvykti nesuspėjo ir liko įkalintas mieste.
Vyro žmona Maria liko namuose, nes negalėjo išvykti dėl darbo reikalų ir dabar tik nerimastingai laukia.
„Kiekvieną dieną bent jau valandai susiskambiname. Tai yra labai sunkus periodas, – kalbėjo R.Airesas. – Tačiau slaugytojos šiame viešbutyje yra nuostabios ir labai palengvina mano gyvenimą.“
Visiems vaikų negalintiems atsiimti tėvams taip pat yra vaizdo įrašuose rodomi kūdikiai ir tai, kaip jais yra rūpinamasi.
Tačiau vyriausybė ryžtingų veiksmų nesiima.
„Klausimas lieka atviras. Mes ieškome mechanizmų, kurie padėtų išspręsti šią situaciją“, – kalbėjo L.Denisova.
Surogatinės motinystės paslaugas Ukrainoje šiuo metu teikia apie 50 klinikų.
Kelionių ribojimai šalyje galios mažiausiai iki gegužės 22 dienos, tačiau tikėtina, kad jie bus pratęsti.
Parengta pagal „Al Jazeera“ inf.