Šiltos draugystės dar teks palaukti: koronavirusas gerokai sumaišė ES kortas santykiuose su Kinija
2020-05-07 22:15Prieš tai, kai visą pasaulį sukaustė koronaviruso pandemija, 2020 metais buvo laukiama itin svarbių metų, tikintis Europos Sąjungos ir Kinijos santykių atšilimo. Tačiau planetą sukaustęs virusas gali kaip reikiant apversti kortas.
Rugsėjo mėnesį buvo planuojamas bendras abiejų pusių susitikimas, kuriame tikėtasi aptarti ekonominį ir strateginį bendradarbiavimą.
Tačiau Kinijos elgesys kovojant su koronaviruso krize, paliko tam tikrą kartėlį Europos vadovams.
Kinijos valdžia nuolatos kaltinama persekiojanti savo šalies piliečius, esą dėl to, kad šie skleidžia melagingą informaciją apie COVID-19.
Kol kas susitikimas rugsėjo mėnesį Vokietijos mieste Leipcige dar nėra atšauktas, o šalies kanclerė Angela Merkel vis dar tikisi sulaukti aukščiausių Kinijos vadovų.
Vokietijos diplomatai teigia, kad vieta pasirinkta neatsitiktinai. Rytų Vokietija šaltojo karo metais buvo viena svarbiausių strateginių partnerių Kinijai.
Buvo manoma, kad Kinija pavyks prikalbinti atsigręžti į europietiškas vertybes, tačiau staigi koronaviruso krizė gali šiuos planus visiškai sužlugdyti.
„Manau, kad ši krizė parodė kai kurioms Bendrijos valstybėms, kad nepaisant to, kad Kinijos pinigai atrodo išties viliojančiai, ši šalis yra sisteminė priešininkė“, – kalbėjo Europos Sąjungos užsienio politikos centro analitikas Stevenas Blockmansas.
Europos Komisija dar praeitais metais išplatino dokumentą, pagal kurį Kinija apibūdinama kaip „priešininkė, kuri remiasi alternatyviais valdymo modeliais“.
Būtent valdymo modelis labiausiai ir neramina ES valdininkus. Taip pat nerimo kelia ir nuolatinė propaganda ir dezinformacija, kuria stengiamasi atsikratyti kaltės dėl koronaviruso pandemijos.
Tačiau, kad ir kokia bebūtų tiesa, Briuselio galvos kritiškai žvelgia į Pekino veiksmus.
„Svarbiausia tai, kuri politinė sistema geriausiai kovoja su koronavirusu. Ar tai sistema, kuri suteikia asmeninių laisvių. O galbūt tai autokratinė sistema, kurioje gali imtis drastiškų priemonių bet kurią akimirką“, – politines sistemas pandemijos metu lygino vienas ES pareigūnas.
ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis pripažino, kad Europa buvo per naivi, kuomet bendravo su Kinija. Pasak jo, šios šalies pareigūnai visiškai kitaip suvokia tarptautinę tvarką, nei Europos valstybės.
Neabejojama, kad dėl koronaviruso, susitikimas Leipcige neabejotinai bus kitoks, o itin sėkmingų rezultatų pasiekti gali nepavykti.
„Kinijos veiksmai per pandemiją ir po jos tik dar labiau paskatins nesutarimus ir fragmentaciją tarp Europos šalių, kokį tolimesnį santykių modelį tęsti su šia supervalstybe“, – kalbėjo Austrijos instituto Europos ir saugumo reikalams vadovė Velina Tchakarova.
Be jokios abejonės, bus kalbama ir apie 5G tinklo įdiegimą Europoje, kas ir turėtų sukelti ne vieną karštą diskusiją.
Manoma, kad ES nepaisant sudėtingos situacijos bandys pataisyti atšalusius santykius su Kinija. „Mes negalime tiesiog nueiti nuo Kinijos. Visų mūsų ekonomikos priklauso nuo jų, tad derybinės problemos išliks“, – teigė neįvardintas ES diplomatas.
„Kinijai irgi reikia Europos, tad jausmas abipusis. Nepaisant to, kad šios milžinės įtaka didėja“, – kalbėjo diplomatas iš Vokietijos.
„Tolimesnis bendradarbiavimas su Kinija yra kur kas svarbesnis, nei tiesiog piniginė išraiška. Tai ir strateginiai prioritetai“, – teigė S.Blockmansas.
Europos Sąjungai dar ne kartą teks spręsti dilemą: kaip išsitekti tarp dviejų supergalių JAV ir Kinijos. Taip pat reiks surasti bendrą nuomonę, kaip vertinti didžiosios galios iš Rytų atėjimą į žemyną.
Parengta pagal CNN inf.