Per karą Karališkosios šarvuočių pajėgose tarnavęs Tomas Moore'as, pramintas kapitonu Tomu, stojo į savo vėliausią mūšį – sugalvojo paskatinti žmones aukoti labdarai, kiekvieną dieną iki savo 100-ojo gimtadienio, naudodamasis vaikštyne, nueiti po dešimt ratų savo 25 m ilgio sode.
Remiantis vėliausiais duomenimis, jam pavyko surinkti daugiau nei 30 mln. svarų sterlingų (35 mln. eurų), skirtų padėtį Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos (NHS) medikams ir savanoriams, besigrumiantiems su koronaviruso epidemija.
Tomas Moore'as dėl savo pastangų ir kuklumo tapo tikrąja žvaigžde: jo vardu pavadintas vienas greitasis traukinys, o visi šią savaitę per britų pašto tarnybą išsiųsti vokai žymimi antspaudu su užrašu, sveikinančiu kapitoną Tomą gimtadienio proga.
Veteraną su 100-uoju gimtadieniu pasveikino tokie žmonės kaip premjeras Borisas Johnsonas, princas Charlesas ir Anglijos futbolo rinktinės kapitonas Harry Kane'as.
Iš viso pasaulio atsiųstų atvirukų užteko, kad būtų užpildyta didelė salė jo vaikaičio Benjie mokykloje, o tūkstančiai vaikų atsiuntė T. Moore'ui savo piešinių.
„Jūsų didvyriškos pastangos pakėlė nuotaiką visai tautai“, – vaizdo pranešime sakė B. Johnsonas, pats neseniai pasveikęs nuo koronaviruso infekcijos.
„Sukūrėte kanalą, leidžiantį milijonams žmonių nuoširdžiai padėkoti nuostabiems mūsų NHS vyrams ir moterims, atliekantiems puikų darbą“, – pridūrė britų lyderis.
Ketvirtadienio rytą Karališkųjų oro pajėgų lakūnai naikintuvais „Spitfire“ ir „Hurricane“, kurie paprastai demonstruojami per Antrojo pasaulinio karo atminimo renginius, pagerbė veteraną skraidydami virš T. Moore'o namų šiauriau Londono esančiame Bedfordšyro mieste.
Per televiziją buvo tiesiogiai transliuojama, kaip švarką ir kaklaraištį dėvėjęs ir medalius prisisegęs veteranas iš savo sodo mojavo jam virš galvos praskrendantiems orlaiviams.
„Prisimenu, kaip jie skraidė kupini ne taikos, o pykčio“, – sakė jis.
Kariuomenė atskirai paskelbė nusprendusi suteikti T. Moore'ui garbės pulkininko laipsnį. Šį sprendimą patvirtino karalienė Elizabeth II, pavadinusi jį „įkvepiančiu sektinu pavyzdžiu tiek jaunoms, tiek senosioms kartoms“.
„Niekada gyvenime nesitikėjau nieko panašaus“, – apie sulauktą paramą kalbėjo T. Moore'as, dėkodamas visiems už atsiųstus pranešimus.
Jis taip pat pasveikino B. Johnsoną, kuriam trečiadienį gimė sūnus, sakydamas: „Šaunuolis, ministre pirmininke!“
T. Moore'as pareiškė esąs „labai sujaudintas“ sprendimo suteikti jam garbės pulkininko laipsnį.
„Tebesu kapitonas Tomas – tai tikrasis aš. Tačiau jei žmonės nuspręs mane vadinti pulkininku, viskas gerai – labai ačiū“.
Dukart rekordininkas
Vėliausia Th. Moore'o misija prasidėjo balandžio 6 dieną, kai veteranas užsibrėžė surinkti 1 000 svarų labdaros lėšų Nacionalinei sveikatos apsaugos tarnybai. Tokiu būdu veteranas norėjo atsidėkoti medikams, gydžiusiems jį, kai vyras sirgo vėžiu ir buvo susilaužęs klubą.
Indijoje ir Mianmare tarnavęs buvęs inžinierius planavo surinkti šią sumą, 100 kartų pereidamas savo 25 metrų ilgio sodą ir ragindamas savo sekėjus internete paaukoti lėšų.
Tačiau visuomenės dosnumas pranoko jo viltis, ir vos per kelias dienas T. Moore surinko keletą milijonų svarų.
T. Moore'as įveikė savo kelionės paskutinę etapą po 10 dienų ir kirto finišo liniją atsiremdamas į vaikštyne ir garbės sargybos narį.
Jis pasiekė net du pasaulio rekordus: surinko visų laikų didžiausią pinigų sumą per labdaringą pasivaikščiojimą, taip pat tapo seniausiu žmogumi, pasiekusiu Jungtinės Karalystės popmuzikos hitų viršūnes.
Pastarąjį rekordą T. Moore'ui netikėtai pavyko pasiekti išleidus populiarios futbolo sirgalių dainos „You'll Never Walk Alone“ labdaringą versiją, kurioje veteranas dainuoja kartu su britų estrados žvaigžde Michaelu Ballu, pritariant NHS chorui.
„Labai didžiuojamės, kaip tauta pamilo senelį, – sakė jo anūkas Benjie. – Žodžiais neįmanoma nusakyti, kaip jį dievinu.“