Daugiau nei 150 tūkst. žmonių jau neteko gyvybių, tačiau specialistai įspėja, kad situacija bus dar blogesnė tose valstybėse, kuriose trūksta apsaugos priemonių ir reikiamų aparatų. Ekspertų akys krypsta į trečiojo pasaulio valstybes.
Pavyzdžiui, Pietų Sudane yra vos keturi plaučių ventiliatoriai ir 24 lovos, skirtos intensyviai ligonių priežiūrai, kai visoje šalyje gyvena 12 mln. žmonių. Tai reiškia, kad vos vienas ventiliatorius – trims milijonams žmonių.
Yra ir daugiau pavyzdžių. Burkina Fasas turi 11 ventiliatorių, Siera Leonė – 13, Centrinė Afrikos Respublika – 3. Su problemomis susidurs ir Pietų Amerikos šalys. Venesueloje, kurioje gyvena per 32 mln. žmonių, yra vos 82 gydymui tinkamos lovos.
„Mes jau matėme, kaip greitai pandemija užklupo viso pasaulio sveiktos sistemas, nors dalis jų tikrai buvo pažangios, – CNN sakė Elinora Raikes, kuri yra Tarptautinio gelbėjimo komiteto (IRC) viceprezidentė. – Kyla nerimas dėl to, kaip greitai ši pandemija pasieks silpnas pasaulio valstybes.“
Kas penktam žmogui reikalinga priežiūra
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, maždaug vienam iš penkių sergančių asmenų yra reikalinga priežiūra, kitaip tariant, vieta ligoninėje.
Šalys, kurias labiausiai paveikė pandemija, nuolat ieško galimybių, kaip įsigyti daugiau plaučių ventiliacijos įrangos, kuri yra būtina kritiškos būklės pacientams.
Remiantis specialistų žiniomis, JAV ligoninėms gali prireikti net pusės milijonų tokių aparatų. Donaldo Trumpo vadovaujamoje valstybėje COVID-19 sergančių asmenų skaičius artėja prie milijono (765 tūkst.).
Jungtinėje Karalystėje, kur sergančių asmenų skaičius siekia 110 tūkst., yra 18 tūkst. ventiliatorių. Italijoje, kurioje mirė 23 tūkst. žmonių, naudoja 2700 ventiliatorius, o Prancūzija – 10 tūkst.
Lietuvoje plaučių ventiliatorių yra apie 1 tūkst., tiesa, vos 5 procentai iš jų šiuo metu yra naudojami.
„Intensyvios palatos paprastai nėra pritaikytos koronaviruso gydymui, jos leidžia kontroliuoti žmogaus sveikatą, kad žmogaus organizmas galėtų greičiau atsigauti, – teigė daktarė Alison Pittard. – Pacientams yra būtinas deguonis, kuris leidžia palaikyti gyvybe.“
Anot specialistės 15-20 proc. žmonių, kurie serga sunkia COVID-19 forma, reikia specialių ventiliatorių. Be to, šių priemonių reikia 70 proc. žmonių, kurie gydomi intensyvios priežiūros palatoje.
Afrika – po padidinamuoju stiklu
Afrikoje yra užfiksuota per 12 tūkst. 400 viruso atvejų. Anot PSO Afrikos regiono direktoriaus Matshidiso Moeti, virusas šiame pasaulio žemyne yra ypač pavojingas.
Šalys neturi nei tinkamos sveikatos apsaugos, nei stiprios ekonomikos. Anot duomenų, visoje Afrikoje yra mažiau nei 2 tūkst. ventiliatorių, 5 tūkst. intensyvios terapijos skyrių.
Kitaip tariant, penkios lovos yra skirtos vienam milijonui žmonių.
Palyginimui, Europoje vienam milijonui žmonių yra skirta 4 tūkst. lovų.
Afrikiečiams baimę varo ir pastarųjų savaičių rodikliai, kurie rodo augantį susirgusiųjų skaičių. Nepaisant to, to ekspertai netiki, kad virusas išplis taip, kaip Europoje ar JAV.
„Visos Afrikos šalys jau sureagavo į šį įvykį. Jos pradėjo ieškoti, kur galėtų įsigyti priemonių, valstybėms padeda ir Kinijos milijonieriai.
Vis dėlto turime pasiruošti blogiausiam scenarijui“, – teigė M.Moeti.
Atvejų skaičius Afrikoje kol kas nėra labai didelis, tačiau nerimą kelia kitų užkrečiamųjų ligų paplitimas: tuberkuliozės, ŽIV ar maliarijos.
Be to, Afrikoje auga lėtinėmis ligomis sergančių žmonių skaičius.
„Jei žmonės serga įvairiomis ligomis, tačiau to nežino, pasekmės gali būti labai skaudžios“, – atskleidžia Bostono universiteto profesorė Elaine Nsoesie.
Afrikoje svarstoma, kad net ir turint reikiamą ventiliatorių skaičių, sveikatos ir gydymo įstaigos neturėtų pakankamai medikų, kurie mokėtų jais naudotis.
Parengta remiantis CNN inf.