Seimas tuo pačiu atmetė opozicijos siūlymą dėl pandemijos skelbti nepaprastąją padėtį ir trims mėnesiams nukelti rinkimus, suplanuotus gegužės 10 dieną.
Ne tik opozicija, bet ir epidemiologai baiminasi, kad rinkiminius biuletenius nešiodami ir parašus rinkdami laiškininkai gali dar labiau išplatinti koronavirusą. Tuo labiau, kad premjeras Mateuszas Msorawieckis paskelbė, jog pandemijos pikas yra planuojamas gegužės ir birželio mėnesiais.
Vietos politologai neabejoja, kad valdančioji Teisės ir teisingumo partija (TTP) rinkimus užsispyrė žūtbūt įvykdyti todėl, nes bijo, kad jų nukėlimas padidintų šansus laimėti opozicijos atstovui. Bijoma, jog po trijų mėnesių gyventojai pajus ekonominės krizės pasekmes, ir dėl jos bei blogo pasiruošimo pandemijai kaltins valdančiuosius bei jų remiamą prezidentą Andrzejų Dudą.
Šio neperrinkus antrai kadencijai TTP taptų sunkiau tęsti autoritarinį valdymą, kurį opozicija bei Briuselis vadina prasilenkiančiu su demokratija. Pandemijai plečiantis net TTP atstovai ir šalininkai ėmė svarstyti apie rinkimų nukėlimą, tačiau visus užčiaupė autoritariškas partijos įkūrėjas ir vienvaldis lyderis Jaroslawas Kaczynskis.
Pastarasis pareiškė, kad „balsavimo datos nukelti galimybių nėra“, o „balsavimas paštu nekelia jokio pavojaus žmonių sveikatai“. Siekdamas pademonstruoti, kad nebijo koronaviruso septyniasdešimtmetis J.Kaczynskis pirmadienį Seime demonstratyviai balsavo be veido kaukės ir pirštinių.
Opozicija bandė apeliuoti į prezidentą A.Dudą, ragindama „nežengti į prezidentavimą per lavonus“, tačiau šis pareiškė, kad jeigu galima saugiai vaikščioti į parduotuves, tai įmanoma saugiai ir nubalsuoti.
Teigdama, kad balsavimas paštu yra visiškai saugus, TTP kaip pavyzdį nurodė Bavarijos regioną
Vokietijoje, kur kovo 29 balsuojant paštu įvyko antrasis savivaldybių rinkimų turas. Kritikai priminė, jog Vokietijoje balsavimas paštu yra praktikuojamas jau 63 metus, o Lenkijoje vyks pirmą kartą ir tam nėra pasiruošta.
Priminta ir tai, jog įvairaus lygio rinkimus vėlesniam laikui dėl pandemijos jau nukėlė virš dvidešimt Pasaulio valstybių. Europoje referendumą dėl parlamento narių skaičiaus sumažinimo nukėlė Italija, o Ispanijos Baskų ir Galicijos regionai bei keli Šveicarijos kantonai nukėlė savivaldybių rinkimus. Jungtinė Karalystė savivaldybių rinkimus nukėlė metams, o keliose JAV valstijose buvo nukelti pirmalaikiai rinkimai.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas, žurnalistų paklaustas ar rudenį numatyti prezidento rinkimai galėtų įvykti balsuojant paštu, tam nepritarė. „Daug žmonių yra apgaudinėjama balsuojant paštu. Manau, jog žmonės turi balsuoti pateikdami asmens dokumentą“, – pareiškė D.Trumpas.
Kaip perspėjimas dėl rinkimų pavojingumo daugeliui tapo Prancūzija, kur kovo penkioliktą dieną įvyko pirmas savivaldybių rinkimų turas, o per balsavimą apsikrėtė daug komisijų narių bei paprastų piliečių. Kilus visuotinei kritikai antras rinkimų turas, turėjęs įvykti kovo 22 dieną, buvo nukeltas trims mėnesiams.
Senato viceirmininkas Bogdanas Borusewiczius pasiūlė rengti visiškai saugius rinkimus balsuojant internetu, tačiau po pusmečio, kai tam bus pasiruošta. Laiškanešiams prakalbus, kad bijo apsikrėsti koronavirusu ir boikotuos darbą, vyriausybė pranešė, jog skirs jiems premijas ir papildomas apsaugos priemones.
Skubiai buvo skirtas ir naujas įmonės „Lenkijos paštas“ direktorius, mat senasis sukritikavo sprendimą rinkimus vykdyti paštu ir rizikuoti laiškanešių sveikata.