Tiesa, oficialiai skelbiama, kad Baltarusijoje sergamumas itin menkas – pirmadienį pranešama apie 152 sergančiuosius, o sekmadienį skelbta tik apie 94 ligonius. Baltarusiai žurnalistai pakalbino vieną medikę, kuri svaboda.org sutiko anonimiškai papasakoti apie tikrąją padėtį.
Gydytoja sakė, kad viskas prasidėjo nuo apskrities centre veikiančio avalynės fabriko darbuotojų kelionės į Milaną. Iš Italijos delegacijos nariai grįžo užsikrėtę, bet ėjo į darbą, vaikščiojo po parduotuves, o jų vaikai lankė mokyklą. Todėl Vitebske užkratas išplito gerokai labiau nei kituose miestuose.
Pasak gydytojos, Vitebske dabar keturios ligoninės skirtos tik pneumonijos gydymui. Ligoniai suvežti į Tuberkuliozės, Odos ir venerinių ligų dispanserius, į miesto ligoninę ir buvusią Geležinkelininkų ligoninę.
Kilo labai didelių problemų dėl įžvalgumo stokos – į Infekcinę ligoninę nepriėmė pacientų, sergančių žarnyno infekcijomis. Todėl šis užkratas išplito labai plačiai – ir vaikų, ir suaugusiųjų skyriuose. Geležininkelininkų ligoninė nėra pritaikyta tokiems ligoniams, nes viename aukšte yra tik vienas bendras tualetas. Be to, ir pajėgų trūksta, nes palatą prižiūri viena medicinos sesuo.
Tuo tarpu į Tuberkuliozės dispanserį suvežti ligoniai, kuriems nustatyta pneumonija, bet šioje gydymo įstaigoje nėra nei reanimacijos, nei plaučių ventiliavimo aparatų.
Gydytoja pasakojo, kad nepakanka net paprasčiausių apsaugos priemonių: „Aleksandras Lukašenka tikina, kad sandėliai pilni, bet ligoninėse nėra nieko. Mūsų reanimacijos skyrius gavo 500 apsauginių kaukių, bet tai buvo epidemijos pradžioje. O dabar sako, kad nieko daugiau nebegausime. Skyriuje dirbame 20 gydytojų ir tris kartus daugiau medicinos seserų“.
Gydytojai pikta, nes apsauginę kaukę privalu keisti kas 3 valandas, o jie priversti ją dėvėti ištisą savaitę: „Mums sako, kad darykitės raiščius iš vatos ir būsite laimingi... Žmonės paprasčiausiai pervargo, nebeturi jėgų kovoti“.
Medikę stulbina sprendimas dalį ligonių guldyti į Odos ir venerinių ligų dispanserį, nes šioje gydymo įstaigoje netiekiama deguonis: „Tikriausiai ketina sunkesnius ligonius pervežti kitur, bet pervežimas tikrai nepadeda sveikti“.
Patyrusi medikė sakė, kad Vitebske sergamumas pneumonija yra padidėjęs 2-3 kartus. Gydytoja prisiminė ir 2009 m. kiaulių gripo epidemiją: „Tada buvo lengviau, turėjome keturias ligonines, reanimacijos skyriai spėjo dirbti“.
Gydytoja atsiduso, kad būtent Vitebske gali pasikartoti Italijos scenarijus, nes ypač didelė ligonių lavina: „Visiems reikia pagalbos, nes serga arba vienos, ar abiejų pusių plaučių uždegimu. Jiems būtini vaistai, terapija, todėl negali gydytis namuose“.
Pasak medikės, penktadienį (kovo 27 d. – Red. past.) ligoninėje penkiems ligoniams buvo patvirtintas koronavirusas: „Reanimatologai dirba išsekę. Anksčiau skyriuje buvo šešios lovos, o dabar užimtas visas aukštas. Uždaryta operacinė – yra ligonių, kuriems būtinas deguonis, plaučių ventiliavimas“.
Vaikų ligoninės keturiuose skyriuose gydomi vien pneumonija sergantys ligoniai. Gydytoja sakė, kad vaikai serga lengvesne forma: „Bet jie yra užsikrėtę, platina užkratą. Sprendimas atidaryti mokyklas ir vaikų darželius prilygsta katastrofai“.
Dauguma Vitebsko ligoninių neteikia būtinosios pagalbos. Todėl ligoniai, kuriems reikia chirurginės, kardiologinės ar neurologinės pagalbos nukreipiami į Vitebsko apskrities ligoninę, kurioje 1500 lovų. „Aš nežinau, kaip išgyvens vargšai gydytojai“, – kalbėjo medikė.
Gydytoja ir pati netiki, kad Baltarusijoje sergamumas koronavirusu toks menkas, kaip skelbiama oficialiai: „Žinote, gydytojui per dieną tenka priimti po 60 pacientų, todėl laiko net tepinėlį paimti nepakanka. Be to, žinau, kaip dirba mūsų sistema, todėl nesu tikra, ar kas tiria jau paimtus ėminius. Pas mus labai populiaru tiesiog perrašyti ligos istoriją, ir mus tai verčia daryti. Be to, puikiai žinome, kaip pas mus dingsta ligonių tyrimų duomenys, todėl ir nežinome tikrosios padėties“.
Medikė neslėpė pasipiktinimo aukščiausių valdžios pareigūnų elgesiu: „Jie iš tribūnų kalba apie psichozę. Bet tai nėra psichozė, tai – nemaloni ir bjauri situacija. Vitebsko apskritis izoliuota, važinėti gali tik milicija ir kariškiai. Likę gyventojai, kiek suprantu, niekam nebereikalingi. Sakoma, kad tai laikina, bet aš netikiu“.
Pasak gydytojos, auga sergamumas ir tarp medikų – vieniems peršalimas, kitiems – pneumonija. „Viena mūsų medicinos sesuo serga abipusiu plaučių uždegimu, bet jai niekas net nedarė tyrimo dėl koronaviruso. Kitoje ligoninėje serga reanimacijos gydytojas ir medicinos sesuo, kurie tikriausiai užsikrėtė nuo pacientų. Paprasčiausiai mes nesame įpratę skųstis, žmonės pervargę, bet specialistų trūksta, todėl vis tiek einame ir dirbame“, – išgyvenimais dalijosi medikė.
Gydytoja neslėpė, kad dauguma medikų jaučia klasikinius simptomus, bet eina į budėjimus, dirba: „Yra nurodymas kiekvienam medicinos darbuotojui matuoti temperatūrą ir prieš budėjimus užpildyti specialius lapus. Bet mes nematuojame, užrašome 36,6 ir einame toliau. Dirbame, nes neturime kur trauktis”.
Baltarusijos žiniasklaida sekmadienio pavakarę gavo pranešimų ir apie smarkiai išaugusį sergamumą Breste. Pasak šaltinių, pacientai nebetelpa vietinėse ligoninėse, todėl teko išvežti į už pusšimčio kilometrų esantį Kobryną.
Pranešama, jog Bresto apskrities ligoninės abiejuose infekciniuose skyriuose guldomi tik ligoniai, kuriems įtariamas koronavirusas. Pacientų antplūdis didelis, todėl iškraustyti teko kardiologijos ir kardiochirurgijos skyrius.
Parengta pagal svaboda.org ir charter97.org
Parengta pagal svaboda.org ir charter97.org