Koronavirusu užsikrėtęs pilietis guli ligoninėje Liubušo vaivadijos Zeliona Guros mieste, į kurį autobusu atvyko iš kaimyninės Vokietijos, kur tuo virusu ir apsikrėtė.
Toje pačioje ligoninėje guli ir įtariamas antras koronavirusu užsikrėtęs asmuo – Lietuvos pilietis, tolimųjų reisų vairuotojas. Jis blogai pasijuto grįždamas su kroviniu iš Italijos.
Lietuvis skundėsi sunkumais kvėpuojant ir prarado sąmonę mašinų stovėjimo aikštelėje, iš kurios greitosios pagalbos automobiliu buvo nugabentas į ligoninę. Ten vairuotojo būklė pagerėjo, o pirmas tyrimas dėl koronaviruso parodė, kad organizme jo nėra.
Net jei ir antras lietuvio tyrimas bus neigiamas, jis dar kurį laiką turės praleisti infekcinėje ligoninėje, bus toliau bus stebima, ar nepasireikš užsikrėtimo koronavirusu simptomai.
Lenkijos sveikatos apsaugos ministras Lukaszas Szumowskis per spaudos konferenciją atsisakė patikslinti, ar pavyko nustatyti visus asmenis, kurie kontaktavo su pirmuoju užsikrėtusiuoju, kuris į šalį atvyko autobusu.
Mergina atskleidė tiesą
Opozicinės Piliečių platformos partijos (PPP) parlamentarė Izabela Leszczyna dar prieš penkias dienas pareiškė, kad vyriausybė arba slepia faktus apie COVID-19 susirgusius ligonius, arba nesugeba tokių rasti, nes blogai ieško.
Įtarimus dėl aplaidžios sergančiųjų paieškos sukėlė jauna mergina Anna Morawska, kuri į feisbuką įkėlė pasakojimą iš Krotošyno ligoninės apie savo atvejį.
Grįžusiai iš kelionės po Italiją merginai pakilo aukšta temperatūra, ji ėmė dusti, tačiau infekcinės ligoninės ją priimti atsisakė, tad ji buvo paguldyta į paprastą ligoninę.
Ją prižiūrėjo neapmokytas personalas, tyrimų dėl koronaviruso rezultato mergina turėjo laukti ne pusdienį, o keturias paras. Paaiškėjo, kad tyrimus daranti laboratorija Varšuvoje veikia tik iki pietų, o koronaviruso protrūkio valdymo sistemoje vyrauja chaosas.
Kai kilo visuotinis pasipiktinimas, opozicija apkaltino valdančiuosius nesugebėjimu dirbti, o ministras L.Szumowskis pasižadėjo, kad tokių nesusipratimų, su kokiais susidūrė A.Morawska, daugiau nebus.
Karantinavo šimtus žmonių
Gandai, kad ši mergina serga COVID-19, sukėlė didžiulę paniką 30 tūkstančių gyventojų turinčiame Krotošyne, esančiame netoli Vroclavo.
Parduotuvėse buvo išpirktos kruopos, makaronai, o vaistinėse neliko dezinfekcinių skysčių, nekalbant apie apsaugines veido kaukes, kurių jau senokai niekur nebėra.
Dar didesnė panika kilo Policių mieste netoli Ščecino. Mat 42 tūkstančius gyventojų turinčiame mieste antradienį buvo nurodyta į karantiną Ignacy Lukasiewicziaus mokyklos patalpose uždaryti 200 mokinių ir mokytojų.
Iš tikrųjų tai yra kelių įstaigų samplaika, sujungus pradinę ir vidurinę mokyklas bei technikumą.
Būtent technikumo moksleivių grupė per žiemos atostogas viešėjo Italijoje. Grįžus dviem merginoms pasireiškė panašūs požymiai į koronaviruso sukeliamą ligą COVID-19.
Išsigandus, kad gali išplisti mieste ir regione, buvo nuspręsta technikumo bendrabutyje įkalinti mokinius, pedagogus ir virėjas, kurios toliau visiems gamina maistą. Pastatus ištisą parą saugo policija – niekam neleidžia iš jų išeiti.
Užkratas – Dievo bausmė
Įdomiai į paniką dėl viruso reagavo Vroclavo Arkangelo Mykolo bažnyčios kunigas, tikintiesiems per pamokslą pareiškęs, kad jų neapsaugos nei veido kaukės, nei dezinfekcinis skystis, o tik malda.
Kunigas dėl viruso išplitimo apkaltino „nepraustburnius kinus“ ir pareiškė, kad ligą atsiuntė Dievas, keršijantis už vykdomus abortus, gyvenimą nesusituokus ir homoseksualumo toleravimą.
Buvęs Lenkijos vyskupų konferencijos pirmininkas arkivyskupas Wojciechas Polakas sukritikavo tokį tvirtinimą pareikšdamas, kad negalima viruso sieti su Dievo bausme. Arkivyskupas tvirtino, kad Bažnyčia šiuo metu glaudžiai bendradarbiauja su sanitarijos inspekcija ir visose šventovėse išplatino specialų pranešimą.
Jame skelbiama, kad tie, kurie sirguliuoja, neitų į pamaldas. Taip pat nebūtina atėjus į Bažnyčią prieš meldžiantis merkti pirštų į šventintą vandenį, o per Eucharistiją kunigas duonelę gali dalinti į rankas, o ne dėti tikintiesiems į burną. Šiomis priemonėmis tikimasi neleisti virusui plisti bažnyčiose.
Nenori tikrintis blaivumo
Į viruso pavojų neįprastai reagavo anglių kasyklos „Rudna“ darbininkai.
Jie kreipėsi į vadovybę, kad ji nebereikalautų prieš darbo pradžią angliakasiams pūsti į įmonės vestibiulyje esantį alkotesterį. Esą tokiu būdu virusas gali pereiti nuo vieno darbininko prie kito.
Įmonės KGHM, kuriai priklauso „Rudna“ kasykla, vadovybė pranešė, kad tikrai nesiruošia atsisakyti patikrinimų alkotesteriu – mat kasdien įvairiose kasyklose tokiu būdu nustatoma po keliolika į darbą atėjusių neblaivių kasėjų.
Dėl nuolatinio streso dirbant giliose šachtose angliakasiai sovietmečiu buvo įpratę rytais išgerti alkoholio.
Kasyklose pastačius alkotesterius išgėrusiųjų sumažėjo, tačiau padaugėjo bandymų alkoholio įsinešti į darbą.
Situacija kinta – virusą jau atveža ir į Kiniją
Kinija trečiadienį paskelbė apie 38 mirties nuo COVID-19 atvejus, tačiau jau trečią dieną iš eilės mažėja naujų užsikrėtimo atvejų. Šalyje nuo COVID-19 mirė daugiau negu 2,9 tūkst. žmonių, virusu užsikrėtė 80,2 tūkst. gyventojų ir yra gydomi specialiuose karantino centruose.
Centrinėje Hubėjaus provincijoje, kur gruodį prasidėjo epidemija, pastarąją parą užfiksuota 115 naujų užsikrėtimo atvejų, kitur Kinijoje – keturi nauji atvejai. Pastarosiomis savaitėmis koronaviruso protrūkio mastas Kinijoje slūgsta dėl griežtų priemonių, kurių ėmėsi šios šalies valdžia.
Dabar situacija apvirto aukštyn kojomis: Pekinui nerimą kelia iš kitų koronaviruso židinių pasaulyje į Kiniją atvykstantys užsikrėtusieji. Iš viso Kinijoje jau užfiksuota 13 vadinamųjų importuotų užsikrėtimo koronavirusu atvejų. Visi šie žmonės yra kinai, grįžtantys iš užsienio. Iš koronaviruso židiniais tapusių šalių į Pekiną, Šanchajų ir pietinę Guangdongo provinciją atvykstantys žmonės bus izoliuojami dviem savaitėms.
Iš viso koronavirusu užsikrėtė 95,5 tūkst. žmonių visame pasaulyje. Iš jų 53,6 tūkst. žmonių pasveiko nuo COVID-19, 3,2 tūkst. mirė.
Sudėtinga situacija Italijoje. Čia vėl smarkiai išaugo nuo COVID-19 mirusių žmonių ir infekuotųjų skaičius. Mažiausiai 107 žmonės mirė, o 3 tūkst. užsikrėtė SARS-CoV-2 virusu.
Vakar užsikrėtimas koronavirusu diagnozuotas pirmajam ES pareigūnui, dirbančiam Briuselyje įsikūrusioje Europos gynybos agentūroje (EGA). Agentūros pareigūnas vasario 23 d. sugrįžo iš Italijos, vėliau buvo nustatyta, kad jis užsikrėtė koronavirusu.
Briuselis yra Europos Sąjungos sostinė, čia įsikūrusios dauguma Bendrijos institucijų, įskaitant Europos Komisiją, Europos Vadovų Tarybą ir Europos Parlamentą. Europos Parlamento veikla institucijos pastatuose Briuselyje ir Strasbūre jau dabar yra apribota baiminantis, kad dideli žmonių susibūrimai gali paspartinti koronaviruso plitimą.