Šalies valdžia nusprendė dar savaitei uždaryti mokyklas trijuose labiausiai užsikrėtusiuose šalies regionuose.
Epidemiologai vis garsiau kalba, kad virusas ne tik Italijoje, bet ir kitur Europoje greičiausiai cirkuliavo jau kurį laiką.
Situacija išlieka sudėtinga
Naujausią statistiką apie COVID-19 susirgusių asmenų skaičių Italija nuo šiol skelbia tik kartą per dieną, anksčiau tai darė du kartus.
Taip pat nuspręsta tyrimus atlikti tik tiems, kurie jaučia viruso simptomus. Iš viso šalyje jų atlikta jau apie 20 tūkst. Nors valdžia bando situacijos nedramatizuoti, statistika neguodžia.
Kai kurios arčiausiai židinių esančios ligoninės praneša, jog nebeturi vietų intensyvios terapijos skyriuose.
Jos bando į pagalbą prisišaukti medikus iš kitų šalies regionų, į darbą vėl kviečiami į pensiją išėję gydytojai.
Nors Italijoje juokaujama, kad kiniški dalykai greitai susidėvi, panašu, kad kova su kinų virusu bus ilga ir sunki.
Epidemiologai dabar jau beveik neabejoja, kad virusas Italijoje ir net visoje Europoje pradėjo cirkuliuoti kur kas seniau, nei išaiškėjo pirmieji užsikrėtimo atvejai.
Būtent todėl aklavietėje atsidūrė visos taip vadinamo nulinio paciento paieškos.
„Kadangi virusą gali perduoti ir simptomų neturintys asmenys, tai yra kuriems nepasireiškė kosulys ar temperatūra, nebuvo jokių realių galimybių apsaugoti šalių nuo jo plitimo. Mes nežinome kas buvo tas nulinis pacientas Italijoje: galėjo būti užsienietis, pavyzdžiui, vokiečių, prancūzų ar kinų turistas, arba italas grįžęs iš užsienio“, – sakė už prevenciją atsakinga Veneto regiono medikė Francesca Russo.
Situacijai išliekant sudėtingai, vis daugiau skrydžių bendrovių skelbia atšaukiančios skrydžius į šiaurinę Italiją.
Lombardijos, Veneto ir Emilijos-Romanijos regionų mokyklos dar bent savaitei liks uždarytos, nors valdžia ketino nuo pirmadienio atverti jų duris.
„Manome, kad Vyriausybės sprendimas uždaryti mokyklas šiuose regionuose dar savaitei yra protingas. Reikia daugiau laiko, kad būtų galima užkirsti kelią viruso plitimui, kad išvengtumėm chaoso pediatrų kabinetuose ir greitosios pagalbos skyriuose. Reikia koncentruotis į tuos, kuriems šiuo metu būtinas gydymas“, – sakė Italijos pediatrų asociacijos vadovas Paolo Biaci.
Ruošiasi antrai izoliacijos savaitei
50 tūkst. šalies gyventojų iš viruso židiniais tapusių miestelių dar savaitę turės gyventi karantine izoliuoti nuo viso pasaulio.
Vyriausybė savaitgalį skubiai patvirtino jiems skirtos finansinės paramos planą. Į raudonosios zonos miestelius siunčiamos ir psichologų ekipos, kad padėtų žmonėms įveikti krizę.
Esą toks griežtas ribojimas, kuris kol kas buvo įvestas tik Kinijoje, gali rimtai atsiliepti izoliuotų žmonių psichinei sveikatai.
„Vaikai negali eiti į mokyklas, suaugę negali dirbti. Priverstinis gyvenimas kartu namuose kelia įtampą dėl ekonominės padėties. Vyresnieji negali eiti mišias, aplankyti mirusiųjų kapų. Apsaugos priemonių diržas išskyrė šimtus sužadėtinių. Būtų fatališka nuvertinti tokias aukštyn kojom apvirtusio kasdienio gyvenimo pasekmes“, – dienraščiui „La Repubblica“ kalbėjo psichologė Elena Germani.
Gyvenimą izoliuotojo zonoje aprašęs dienraštis spėjo, kad tokių priemonių gali tekti imtis ir kitoms šalims, kur virusas taip pat pradėjo sparčiai plisti. Teigiama, kad Italijos pavyzdį jos jau studijuoja.
„Apriboti laisvę tūkstančiams žmonių – tai išbandymas visoms vakarų valstybėms. Tikslas yra visuomenės sveikata, todėl ir kitos tautos netrukus gali būti priverstos pakartoti tokį sudėtingą suvaržymą. Problema ta, kad tai gali trukti kur kas ilgiau nei tikėtasi“, – sakė Italijos pareigūnai.
„Iki šiol Europoje nebuvo taip nutikę, kad ištisa teritorija būtų netikėtai atskirta nuo viso pasaulio vardan kolektyvinio saugumo.
Raudonoji zona ruošiasi antrai įkalinimo savaitei. Tūkstančiai prie kontrolės punktų atvyksta pėsčiomis ar dviračiais. Lieka stebėti agentus ir šiaudų ryšulius, kurie dabar blokuoja net kelius tarp laukų“, – rašo „La Repubblica“.
Pirmojo paciento būklė sunki
Nors Italijoje daugėja pasveikusiųjų nuo pavojingo viruso skaičius, taip vadinamas pirmasis pacientas – 38-erių italas iš didžiausiu židiniu tapusio Kodonjo miesto – jau daugiau kaip savaitę gydomas intensyvios terapijos skyriuje.
Jis iki šiol negali savarankiškai kvėpuoti. Dieną naktį pacientą prižiūrintys medikai tikina, kad jų pareiga yra išgelbėti jauną, stiprų ir sportišką vyrą.
Esą jo būklė įrodo, kad virusas gali būti pavojingas ne tik seniems ir ligotiems.
„Problema, kad mes negalime numatyti infekcijos eigos. Kiti jau pasveiko. Jo būklė išlieka stabili nuo pirmosios akimirkos. Deja, nenuspėjamumas yra visų naujų virusų savybė. Mes bandome vaistų kokteilį naudotą ŽIV, hepatitui C ir ebolai gydyti. Eksperimentai rodo, kad šis mišinys slopina viruso augimą. Kinijoje ir Pietų Korėjoje jis taip pat buvo sėkmingai išbandytas su pacientais“, – dienraščiui „La Repubblica“ sakė gydytojas Raffaele Bruno.
Pasak italų dienraščio, R.Bruno jau savaitę vadovauja sudėtingiausiai operacijai Europoje, kurios tikslas išgelbėti 38-erių italo gyvybę.
Epidemiologai tikina, kad didžiajai daliai žmonių virusas, visgi, nėra pavojingas.
Statistika rodo, kad daugiau kaip pusė juo užsikrėtusių italų gydosi namuose, o kai kurie nejaučia jokių simptomų. Intesyvios terapijos skyriuose šiuo metu gydoma virš 100 pacientų, o visi 29 mirę buvo senyvo amžiaus ir turėjo kitų sveikatos problemų.